News

#719 Newsy z dnia 09.07.2019

Z wtorkowych wydarzeń: Polska giełda krypto ogłasza zamknięcie; Amerykańska SEC i FINRA wydają oświadczenie ws. krypto; Użytkownicy Mt. Gox otrzymają zwroty; LG składa wniosek o znak towarowy dla „ThinQ Wallet”; Aktualna sytuacja na giełdach. 

• Polska giełda krypto ogłasza zamknięcie: 

Polska giełda kryptowalut BitMarket ogłosiła zamknięcie na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Szanowni Użytkownicy, z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, Serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach.

– czytamy w komunikacie pojawiającym się podczas próby uzyskania dostępu do giełdy za pośrednictwem strony internetowej.

CoinMarketCap pokazuje, że wolumen platformy transakcyjnej był stosunkowo niski – 850.080 dolarów w ciągu ostatnich 24 godzin. Nadal nie jest jasne, w jaki sposób handel jest kontynuowany, podczas gdy giełda jest pozornie zamknięta. Użytkownicy mogą nadal być w stanie handlować na platformie za pomocą kluczy API.

Użytkownik Reddit OdoBanks wskazał wcześniej, że giełda pokazała kilka czerwonych flag w tygodniach poprzedzających zamknięcie. Przed zamknięciem użytkownicy zostali rzekomo zmuszeni do zmiany swoich haseł (bez podanego powodu) i swoich kluczy API.

Wreszcie, twierdzi on również, że niektóre próby wypłacenia środków zostały wstrzymane przez giełdę, która jednocześnie prosiła użytkowników o przestrzeganie dodatkowych środków KYC. W takich przypadkach klienci zostali poproszeni m.in. o zeskanowanie swojego dowodu osobistego i udostępnienie zdjęcia twarzy z dowodem osobistym.

Przedstawiciele giełdy […] twierdzili, że był to długo oczekiwany wymóg KYC i że celowali oni tylko w osoby z dowodami osobistymi, które straciły ważność. Nigdy nie odnieśli się do oskarżeń użytkowników o ukrywanie faktu, że giełda została zhakowana.

– dodaje OdoBanks.

Oficjalne stanowisko w sprawie BitMarket zajął właściciel giełdy – spółka IQ Partners.

Zarząd IQ Partners S.A. (dalej: „Spółka”) informuje, iż w dniu 7 lipca 2019 roku uzyskał informację od Prezesa Zarządu Gyptrade OU z siedzibą w Talinie (Estonia), spółki zależnej od IQ Partners S.A., dotyczącą ryzyka zamknięcia w najbliższym czasie giełdy kryptowalutowej prowadzonej w domenie Bitmarket.pl z uwagi na brak możliwości regulowania zobowiązań przez operatora giełdy tj. spółkę Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania).

– czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, IQ Partners S.A. w związku z informacjami o potencjalnie złej sytuacji spółki Kvadratco Services Limited, złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie.

– czytamy w komunikacie właściciela giełdy.

• Amerykańska SEC i FINRA wydają oświadczenie ws. krypto: 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) przedstawili kwestie zgodności regulacyjnej dla depozytariuszy kryptowalut w oficjalnym oświadczeniu.

Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem, organizacje muszą jeszcze odkryć zestaw okoliczności, w których depozytariusz kryptograficzny może przestrzegać zasady ochrony klienta według SEC, która jest opisana w następujący sposób:

Mówiąc prościej, zasada ochrony klienta wymaga od brokerów, aby chronili aktywa klientów i utrzymywali je oddzielnie od aktywów firmy, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo, że papiery wartościowe klientów i gotówka mogą zostać im zwrócone w przypadku niepowodzenia brokera-dealera.

– czytamy w oświadczeniu.

Raport dalej twierdzi, że usługa kryptograficzna może nie być w stanie w wystarczającym stopniu wykazać, że faktycznie kontroluje aktywa, które rzekomo posiada.

SEC i FINRA omawiają, w jaki sposób przykładowo proste posiadanie klucza prywatnego nie jest wystarczające do wykazania własności krypto. Mówią, że inna strona może mieć kopię klucza prywatnego, a tym samym wykonywać transakcje, których powiernik nie zatwierdził. Ponadto, jeśli taka transakcja zostałaby przeprowadzona, powiernik nie byłby w stanie jej odwrócić. Dotyczy to również bardziej ogólnie wszelkich transakcji, które powiernik może chcieć anulować lub cofnąć, zgodnie z oświadczeniem.

Raport porusza również kwestie dotyczące rejestracji innych usług, takich jak platformy pozagiełdowe OTC i transakcje brokera-dealera w szerszym zakresie. Inne obszary problemów związanych z przestrzeganiem przepisów obejmują zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i likwidacji za pośrednictwem Ustawy o ochronie inwestorów papierów wartościowych.

• Użytkownicy Mt. Gox otrzymają zwroty: 

Fortress Investment Group kupuje roszczenia wierzycieli giełdy Mt. Gox dotyczące Bitcoinów, zgodnie z raportem CoinDesk.

Japońska giełda kryptowalut Mt. Gox złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w 2014 r. po utracie Bitcoinów o łącznej wartości 473 mln dolarów z powodu ataku hakerów. Bitcoin podobno doświadczył późniejszego spadku wartości, spadając o 36% w ciągu miesiąca, w którym atak miał miejsce.

Zgodnie z raportem dyrektor wykonawczy Fortress Michael Hourigan wysłał list do wierzycieli, w którym wyszczególnił ofertę wykupu. Zgodnie z publiczną kopią tego listu Fortress zaproponował, że odkupi roszczenia ws. Bitcoinów w wysokości około dwukrotnej wartości upadłości.

Wartość roszczeń w czasie, gdy giełda Mt. Gox została uznana za niewypłacalną, wyniosła podobno 451 dolarów za Bitcoina, podczas gdy Hourigan mówi, że Fortress może zaoferować 900 dolarów za Bitcoina. W liście zwrócono również uwagę, że wykup może być dokonany w Bitcoinach lub walutach fiducjarnych, a oferta trwa do 31 lipca.

• LG składa wniosek o znak towarowy dla „ThinQ Wallet”:

Południowo-koreański gigant technologiczny LG złożył wniosek o znak towarowy „ThinQ Wallet” w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych (USPTO), jak pokazują dane opublikowane na oficjalnej stronie internetowej biura.

Zgodnie z dokumentami zgłoszeniowymi znak towarowy dotyczy między innymi usług związanych z usługami transakcyjnymi i rozliczeniowymi, bankowością mobilną, wydawaniem pieniędzy cyfrowych oraz oprogramowaniem do obsługi płatności dla telefonów komórkowych. ThinQ to marka po raz pierwszy zastosowana w inteligentnej lodówce wprowadzonej przez firmę w 2011 roku na targach elektroniki użytkowej. Od tego czasu wprowadzono wiele smartfonów pod marką ThinQ.

Znak towarowy może oznaczać, że LG zamierza konkurować z Samsungiem. W maju Cointelegraph poinformował, że ta druga firma zamierza wprowadzić kryptowaluty i funkcje blockchain – w tym portfel – do swoich smartfonów.

• Aktualna sytuacja na giełdach: 

Na giełdach po upływie doby obserwujemy mieszane ruchy. Kryptowalutami, które doświadczyły dziś wzrostów są kolejno: Bitcoin o 5,7%, Bitcoin SV o 3,7%, TRON o 1,3%, Ethereum o 1,1%, Bitcoin Cash o 0,9%, a także EOS o 0,1%. Spadła wartość Binance Coin o 2,6%, XRP o 1% oraz Litecoina o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 12.4 mld dolarów i wynosi obecnie 348.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 85.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, www.money.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button