#799 #800 Newsy z dni 06 – 07.10.2019
Z ostatnich wydarzeń: Tether i Bitninex oskarżone o manipulację na rynku; Hongkong publikuje regulacje dla zarządzających funduszami kryptowalutowymi; SEC kolejny raz podkreśla status Bitcoina; Największe giełdy wnioskują o nieograniczanie krypto instrumentów pochodnych; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Tether i Bitninex oskarżone o manipulację na rynku:
Nowojorska firma prawna wniosła pozew przeciwko Tether i Bitfinex, oskarżając ich o manipulacje na rynku kryptowalut.
Roche Freedman złożył pozew zbiorowy, twierdząc, że firma Tether i jej powiązana giełda kryptograficzna Bitfinex, brały udział w defraudacji inwestorów, manipulowaniu rynkami i ukrywaniu nielegalnych wpływów, pisze w Twitterze partner założyciel firmy, Kyle Roche.
W tweecie Roche oskarżył Tether i Bitfinex o stworzenie „największej bańki w historii”. Złożony 6 października dokument stwierdza, że Bitfinex i Tether osiągnęli przede wszystkim utworzenie „wyrafinowanego programu” obejmującego „częściowo oszustwo, częściowo pompowanie i zrzuty oraz częściowo pranie pieniędzy”.
W pozwie Roche Freedman argumentował, że oświadczenie Tether o poparciu liczby tokenów Tether (USDT) równą kwotą dolarów amerykańskich było kłamstwem. Zamiast tego firma twierdzi, że Tether „wydał niezwykłe kwoty bez zabezpieczenia USDT w celu manipulowania cenami kryptowalut”.
Ponieważ rynek wierzył w kłamstwo, że jeden USDT równa się jednemu dolarowi amerykańskiemu, Bitfinex i Tether miały moc manipulowania rynkiem na niespotykaną dotąd skalę i czerpały zyski z stworzonych przez siebie cykli koniunkturalnych.
– czytamy w dokumencie.
• Hongkong publikuje regulacje dla zarządzających funduszami kryptowalutowymi:
Organ regulacyjny Hongkongu, Securities and Futures Commission (SFC), oficjalnie wydał przepisy dotyczące zarządzających funduszami kryptograficznymi. SFC opublikowało okólnik regulacyjny na swojej stronie internetowej.
Dokument zatytułowany „Zasady i Warunki Proforma dla licencjonowanych korporacji, które zarządzają portfelami inwestującymi w aktywa wirtualne”, liczy 37 stron. Zgodnie z tym dokumentem, zarządzający funduszami wirtualnego majątku w Hongkongu powinni zawsze utrzymywać płynny kapitał w wysokości co najmniej 3 mln dolarów hongkońskich (383.000 dolarów) i jego zmienny wymagany płynny kapitał.
SFC poradziła menedżerom, aby dysponowali wystarczającymi zasobami ludzkimi i technicznymi do właściwego wykonywania obowiązków, a także przyjmowali polityki zarządzania ryzykiem i zgodności, a także polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu.
Aby zapewnić bezpieczeństwo aktywów funduszu, SFC wymaga również od zarządzających funduszami kryptograficznymi wyznaczenia funkcjonalnie niezależnego powiernika. Regulator podkreślił, że zarządzający wirtualnym funduszem aktywów powinien zapewnić oddzielenie aktywów funduszu od aktywów własnych, a także aktywów innych klientów, chyba że aktywa funduszu są przechowywane na rachunku zbiorczym klienta.
Jeśli zarządca otrzyma walutę fiducjarną w imieniu funduszu, należy założyć jedno lub więcej oddzielnych kont bankowych do przechowywania pieniędzy klientów, stwierdził SFC. Rachunki bankowe powinny być zakładane i utrzymywane w autoryzowanej instytucji finansowej w Hongkongu lub banku w jurysdykcji uzgodnionej przez SFC, jak zaznaczono w dokumencie.
Ponadto, zarządzający funduszem aktywów wirtualnych powinien ocenić cechy różnorodnego systemu powierniczego, w tym infrastrukturę sprzętową i programową, kontrolę bezpieczeństwa w zakresie generowania kluczy, przechowywania, zarządzania i transakcji, a także proces obsługi forków Blockchain, podała agencja.
• SEC kolejny raz podkreśla status Bitcoina:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) po raz kolejny oficjalnie stwierdziła, że Bitcoin nie jest papierem wartościowym.
W liście do Cipher Technologies Bitcoin Fund SEC odrzuciła oświadczenie rejestracyjne firmy inwestycyjnej, uzasadniając (między innymi) tym, że Bitcoin nie jest papierem wartościowym. Według listu Cipher próbował zarejestrować „spółkę inwestycyjną” zgodnie z Ustawą o spółkach inwestycyjnych z 1940 r., sugerując, że Bitcoin jest papierem wartościowym.
Z kolei pracownicy SEC kontrargumentowali uzasadnienie Cipher w ramach testu Howey’a i ramy analizy zasobów cyfrowych opublikowanej w kwietniu.
Nie uważamy, że obecni nabywcy Bitcoina polegają na niezbędnych wysiłkach kierowniczych i przedsiębiorczych innych osób w celu osiągnięcia zysku. W związku z tym, ponieważ Cipher zamierza zainwestować zasadniczo wszystkie swoje aktywa w Bitcoina zgodnie z obecną strukturą, nie spełnia definicji „spółki inwestycyjnej” zgodnie z Ustawą o spółkach inwestycyjnych i niewłaściwie złożył formularz N-2.
– czytamy.
Ponadto SEC zauważyła również, że jeśli Bitcoin byłby papierem wartościowym, „spowodowałoby to znaczące inne problemy”. Mówiąc ściślej, wspomniana kryptowaluta byłaby „niezarejestrowanym, oferowanym publicznie papierem wartościowym i, między innymi, potencjalnie uczyniłaby proponowany fundusz gwarantem Bitcoinów”.
Wreszcie, regulator papierów wartościowych zauważył również, że Cipher nie przestrzegał odpowiednio norm prawnych i norm ochrony inwestorów. List kończy się stwierdzeniem, że „pracownicy SEC nie przeprowadzą dodatkowej weryfikacji Cipher w jego obecnej formie”.
• Największe giełdy wnioskują o nieograniczanie krypto instrumentów pochodnych:
Światowa Federacja Giełd (WFE), globalne stowarzyszenie handlowe giełd regulowanych publicznie, zwróciło się do brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA) o nieograniczanie kryptowalutowych instrumentów pochodnych dla inwestorów detalicznych.
WFE wydała dziś oświadczenie w odpowiedzi na dokument konsultacyjny brytyjskiego organu nadzoru finansowego w sprawie potencjalnego zakazu stosowania kryptowalutowych instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty futures na Bitcoiny i inne produkty handlowe związane z kryptowalutami. WFE zaproponowała, aby zamiast tego FCA opracowała odpowiednią ochronę konsumentów.
WFE dołączyło do swojej odpowiedzi szereg zaleceń, takich jak potencjalne wdrożenie standardów dla wyżej wymienionych produktów, rozważenie podstawowych struktur rynkowych oraz przegląd zakazu – jeśli zostanie wprowadzony – w celu zapewnienia konsumentom wyboru i dostępu, pośród innych.
Dyrektor naczelny WFE Nandini Sukumar wezwała władze do stworzenia odpowiednich przepisów umożliwiających dalszy rozwój rynku, stwierdzając:
Chociaż produkty kryptograficzne mają realny potencjał, rynek ucierpiał z powodu nieuregulowanych dostawców dystrybuujących nieodpowiednie produkty. Infrastruktury rynkowe, które spełniają rygorystyczne wymogi regulacyjne, obejmują ochronę konsumentów w ramach ich mandatu i rozumieją, że uczciwość ma fundamentalne znaczenie dla dobrze funkcjonujących rynków, są najlepiej przygotowane do dostarczania tych produktów i wspierania rozwijającego się rynku.
W skład WFE wchodzą główne giełdy z całego świata, w tym Nasdaq, CME Group, Korea Exchange, London Stock Exchange i Deutsche Boerse.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Doba na giełdach kończy się wyraźnymi wzrostami. Wszystkie kryptowaluty z pierwszej dziesiątki zwiększyły swoją wartość: Bitcoin o 2,7%, Ethereum o 4,1%, XRP o 7,7%, Bitcoin Cash o 6,6%, Litecoin o 4,7% a EOS o 8,2%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 7.1 mld dolarów i wynosi obecnie 223.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 61.4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.