#812 Newsy z dnia 19.10.2019
Z sobotnich wydarzeń: Craig Wright: Satoshi Nakamoto splagiatował mnie; G20: stablecoiny stanowią poważne ryzyko regulacyjne; Głosowanie za pomocą Blockchain nie do końca bezpieczne; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Craig Wright: Satoshi Nakamoto splagiatował mnie:
Australijski informatyk i przedsiębiorca technologiczny Craig Wright stwierdził, że Satoshi Nakamoto, autor białej księgi Bitcoina, splagiatował go.
Przemawiając na CC London Investment in Blockchain and AI Forum 2019, które odbyło się w dniach 14–16 października, Wright twierdził, że zamierza ujawnić ostateczny dowód swojego autorstwa oryginalnego kodu Bitcoina. Pojawi się to, według Wrighta, w formie pracy dyplomowej, którą napisał w 2008 r.
Wright powiedział, że Nakamoto wykorzystał całe sekcje pracy do białej księgi Bitcoina. Po uświadomieniu sobie, że odniósł się do Satoshiego w trzeciej osobie, Wright powiedział:
Albo ja jestem Satoshim, albo Satoshi mnie splagiatował. Możesz sobie wybrać, tak naprawdę nie obchodzi mnie to, ponieważ wziął on całe akapity z mojego LOM. Więc to albo ja, albo… naprawdę nie obchodzi mnie to, czy ci się spodoba.
– stwierdził.
Warto zauważyć, że Wright nieustannie twierdził, że Satoshi Nakamoto jest pseudonimem partnerstwa między nim a jego zmarłym partnerem biznesowym Dave’em Kleimanem, i podmiotem całkowicie odpowiedzialnym za wymyślanie Bitcoina. Po śmierci Kleimana Wright zaczął argumentować, że tak naprawdę to on jest Satoshim Nakamoto.
Wright stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w społeczności kryptograficznej, głównie ze względu na swoje własne oświadczenie, że jest oryginalnym twórcą Bitcoina. Wright od 2017 roku złożył 114 patentów na Blockchain i umieścił na swojej stronie LinkedIn dwa doktoraty, w tym jeden z Uniwersytetu Charlesa Sturt.
Forbes skontaktował się z uniwersytetem i dowiedział się, że nie przyznał Wrightowi żadnych doktoratów, chociaż dał mu trzy stopnie magistra w zakresie zarządzania siecią i systemami, zarządzania (IT) i bezpieczeństwa systemów informatycznych. Wright otrzymał jednak stopień doktora Uniwersytetu Charlesa Sturt’a w późniejszym okresie 2017 r.
• G20: stablecoiny stanowią poważne ryzyko regulacyjne:
Światowi szefowie finansów G20 zgadzają się, że globalne stablecoiny powodują szereg ryzyk związanych z polityką publiczną i ryzykiem regulacyjnym.
18 października Reuters poinformował, że G20, międzynarodowe forum dla rządów i prezesów banków centralnych z 19 krajów i Unii Europejskiej, wezwało Międzynarodowy Fundusz Walutowy do zbadania różnych skutków makroekonomicznych globalnych stablecoinów, w tym kwestii suwerenności monetarnej w krajach członkowskich.
Według raportu narody zgodziły się, że globalna akceptacja stablecoinów spowoduje szereg poważnych zagrożeń dla porządku publicznego i regulacji.
Takie zagrożenia, w tym w szczególności związane z praniem pieniędzy, nielegalnym finansowaniem oraz ochroną konsumentów i inwestorów, muszą zostać ocenione i odpowiednio uwzględnione przed rozpoczęciem realizacji tych projektów.
– mówią ministrowie G20.
Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że szczyt G20 rozpocznie się debatą na temat przepisów dotyczących stablecoinów – w następstwie propozycji globalnych organów regulacyjnych, takich jak Rada Stabilności Finansowej i Grupa Zadaniowa ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.
Niektóre kraje wschodzące mają obawy co do tego, co mogłoby się stać, stablecoiny wspierane przez ogromną bazę klientów stały się szeroko stosowane na całym świecie […] Ale to nie jest tylko problem dla gospodarek wschodzących. Może to mieć szerszy wpływ na politykę pieniężną i stabilność systemu finansowego.
– powiedział.
Wiadomości nadchodzą po ostatnim raporcie grupy zadaniowej G7, w którym stwierdzono, że stablecoiny, takie jak Libra Facebooka, stanowią poważne zagrożenie dla globalnego systemu finansowego.
W raporcie, o który poprosili ministrowie finansów i prezesi banków centralnych G7, grupa zadaniowa potwierdziła, że grupa siedmiu najbogatszych narodów nie pozwoli na uruchomienie globalnego stablecoina bez zajęcia się powiązanymi wyzwaniami i ryzykiem.
• Głosowanie za pomocą Blockchain nie do końca bezpieczne:
Nir Kshetri, profesor zarządzania na University of North Carolina, zasugerował, że zanim głosowanie oparte na Blockchain będzie mogło być uznane za bezpieczne i godne zaufania, należy rozwiązać poważne problemy.
W opublikowanym artykule Kshetri stwierdził, że „dotychczasowe testy na małą skalę wykryły problemy i luki w systemach cyfrowych i rządowych procedurach administracyjnych”, które należy rozwiązać przed przyjęciem technologii.
Według raportu takie systemy muszą weryfikować tożsamość wyborców – często poprzez analizę zdjęcia portretowego lub wideo za pomocą oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Według Kshetri’ego współczesne tokeny do głosowania są anonimowe i nie można ich używać do śledzenia tożsamości. Zauważył również, że wiele wcześniejszych testów dotyczyło nieformalnych kart do głosowania, takich jak projekty społeczne i grupy studentów.
Kshetri wyraził również obawy, że „nawet eksperci nie są w stanie zidentyfikować każdej możliwej nieprawidłowości w głosowaniu online”. Z drugiej strony zauważa, że głosowanie w formie papierowej jest dobrze zrozumiałe i łatwe do weryfikacji i audytu.
Jednym z głównych problemów jest weryfikacja tożsamości, ponieważ różne bezpieczne klucze wymagają dużej mocy obliczeniowej do weryfikacji. Z tego powodu początkowo przypisane klucze były łatwe do zhakowania podczas ostatnich wyborów w Moskwie.
Eksperci obawiają się również, że zabezpieczenia urządzeń używanych do głosowania mogą zostać naruszone lub że systemy rozpoznawania twarzy mogą popełniać błędy lub zostać oszukane przez hakerów. Wreszcie, zastrzeżone systemy, takie jak ten opracowany przez firmę Voatz nie pozwalają zweryfikować, czy głosy zostały oddane dokładnie.
W listopadzie 2018 r. wielu urzędników wyborczych w Stanach Zjednoczonych zezwoliło członkom wojskowym stacjonującym za granicą głosować drogą elektroniczną. W tym samym miesiącu 144 wyborców mieszkających za granicą zostało zatwierdzonych przez władze Zachodniej Wirginii do oddania głosów z 31 różnych krajów za pomocą aplikacji opracowanej przez Voatz.
Państwo planuje kontynuować i rozszerzyć proces w wyborach prezydenckich w 2020 r. Ponadto 119 głosujących za granicą skorzystało z systemu Voatz, aby głosować podczas wyborów samorządowych w Denver w maju.
Ostatnim – i największym – przykładem testu głosowania na Blockchain podanym w artykule jest ten zastosowany na początku września podczas wyborów do rady miasta w Moskwie. Z 20 okręgów wyborczych miasta tylko trzy zezwoliły użytkownikom na głosowanie przez Internet ze względów bezpieczeństwa.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby obserwujemy spokojne ruchy wzrostowe. Bitcoin i XRP notują wzrost o 1%, Bitcoin Cash o 0,4% a Litecoin o 1,8%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.7 mld dolarów i wynosi obecnie 218.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 50.3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.