News

#852 Newsy z dnia 29.11.2019

Z piątkowych wydarzeń: Niemcy proponują wprowadzenie kryptowalut do banków; Chińskie giełdy reagują na obostrzenia; Rosja może rozważać zakaz korzystania z kryptowalut do płatności; Coinbase zaprzecza przejęciu firmy maklerskiej Tagomi; Aktualna sytuacja na giełdach.

Niemcy proponują wprowadzenie kryptowalut do banków:

Nowy projekt ustawy w Niemczech mógłby umożliwić bankom wspieranie sprzedaży i przechowywania Bitcoinów i innych kryptowalut do 2020 r.

Niemiecka agencja informacyjna Handelsblatt poinformowała, że projekt ustawy wymaga teraz zgody 16 stanów tego kraju, po pomyślnym przejściu przez Bundestag, niemiecki parlament federalny.

Obecnie niemieckie banki i instytucje finansowe nie mogą ułatwiać sprzedaży kryptowalut klientom. Proponowany projekt ustawy, jeśli zostanie przyjęty, zmieni status quo.

Podczas gdy wstępny projekt ustawy zawierał podobno „klauzulę separacyjną”, która wymagałaby od banków skorzystania z usług zewnętrznych depozytariuszy kryptowalut lub dedykowanych podmiotów zależnych, najnowsza wersja proponowanego prawa usuwa ten wymóg. Usprawni to operacje bankowe związane z kryptowalutami, jak wyjaśnia Handelsblatt:

Począwszy od 2020 r. instytucje finansowe będą mogły oferować swoim klientom bankowość internetową praktycznie za naciśnięciem jednego przycisku, a także klasyczne papiery wartościowe, takie jak akcje i obligacje, a także kryptowaluty.

– czytamy.

Wiadomości o projekcie ustawy spotkały się z entuzjazmem ze strony krajowego przemysłu, a Sven Hildebrandt – szef Distributed Ledger Consulting – powiedział:

Niemcy są na dobrej drodze, by stać się krypto-niebem. Niemiecki ustawodawca odgrywa pionierską rolę w regulacji kryptowalut.

W szczególności Stowarzyszenie Banków Niemieckich – duża grupa lobbingowa reprezentująca ponad 200 instytucji finansowych – popiera projekt ustawy, argumentując, że nadzorowane instytucje finansowe dysponują doświadczeniem i mechanizmami ryzyka w celu zabezpieczenia aktywów klientów. W październiku stowarzyszenie opublikowało artykuł, w którym argumentuje, że europejska gospodarka „potrzebuje programowalnego cyfrowego euro”.

Chińskie giełdy reagują na obostrzenia: 

Co najmniej pięć chińskich giełd kryptowalut wstrzymało lub zdecydowało o zakończeniu operacji w tym miesiącu w odpowiedzi na zauważalne podsycenie postawy antykryptograficznej Pekinu.

Operator giełdy Bitsoda poinformował opinię publiczną 23 listopada o swojej decyzji o zakończeniu usług; Akdex poszedł w ich ślady, ogłaszając swoją decyzję o zamknięciu 24 listopada. W tym samym dniu Idax podał politykę rządu chińskiego jako podstawę swojej decyzji, aby uniemożliwić klientom korzystanie z jej usług.

Podobnie, z wyraźnym odniesieniem do polityki rządu, Btuex ujawnił 25 listopada, że natychmiast zatrzymuje usługi i otworzy je ponownie w przyszłości dla klientów zagranicznych.

4 listopada giełda kryptograficzna Biss ogłosiła, że „aktywnie współpracuje” przy dochodzeniach dotyczących jej operacji i planuje jak najszybciej wznowić usługi. Od tego czasu doniesiono, że władze aresztowały 10 podejrzanych związanych z giełdą. Podczas gdy informacje dotyczące aresztowań są fragmentaryczne, doniesienia twierdzą, że organy regulacyjne stwierdziły, że służby Biss naruszają chińską kontrolę kapitału.

Katie Talati, kierownik badań w firmie Arca, zarządzającej aktywami w Los Angeles, powiedziała reporterom:

Wygląda na to, że podobnie jak w przy wszystkim w ich granicach, Chiny uważają, że muszą mieć ściślejszą kontrolę na rynku kryptograficznym, wliczając giełdy, górników i emitentów aktywów.

Talati argumentowała jednak, że pozycja Pekinu ewoluuje w podobnym kierunku, jak to robi Japonia, gdzie ustanawiane są „ścisłe i jasne przepisy dla firm kryptograficznych”.

Lokalni handlowcy wydają się jednak zdenerwowani: jak zauważa Bloomberg, aplikacja portfela Imtoken zgłosiła dwukrotny wzrost transakcji Tether (USDT) wśród 10 mln użytkowników, rzekomo w odpowiedzi na nowe ostrzeżenia od chińskich organów regulacyjnych.

Rosja może rozważać zakaz korzystania z kryptowalut do płatności:

Rosja rzekomo przygotowuje zakaz używania kryptowalut do płacenia za towary i usługi. Raport Izvestii przytacza kilka źródeł rzekomo zaznajomionych z toczącymi się dyskusjami w banku centralnym kraju, urzędzie nadzoru finansowego i Ministerstwie Finansów, które popierają zakaz.

Obecnie kryptowaluty mogą być używane w handlu elektronicznym, a wielu rosyjskich freelancerów, w tym programiści, projektanci i copywriterzy, zgadzają się otrzymywać pensje w Bitcoinie lub Ethereum, powiedział Władysław Antonow Izwiestii.

Antonov, analityk w Centrum Informacji i Analizy Alpari, zauważył, że chociaż nie są one oficjalnie dozwolone, kryptowaluty są często używane do zakupu szeregu towarów i usług; w tym biletów, komputerów i sprzętów AGD, wynajmu mieszkania lub rezerwacji hotelu.

Jeśli źródła Izwiestii mają rację, rosyjscy regulatorzy sądzą, że zakaz zapobiegający wykorzystywaniu kryptowalut jako płatności jest konieczny ze względu na ich obawy związane z przestępczością. 

Raport odwołuje się do komentarzy Aleksieja Jakowlewa, zastępcy szefa departamentu regulacji bankowych Ministerstwa Finansów, który podobno potwierdził podczas niedawnej konferencji na temat krypto-ekonomii: „Nie widzimy podstaw do wykorzystywania kryptowalut jako środka płatności”.

Departament prasowy banku centralnego oficjalnie nie potwierdził sporządzenia formalnej ustawy, ale podkreślił, że prywatnych kryptowalut nie można utożsamiać z walutą fiducjarną i nie można ich uznać za uzasadniony sposób zapłaty za zakupy:

Jeśli zostanie podjęta decyzja o zakazie kryptowalut jako środka płatniczego na poziomie ustawodawstwa, uważamy za stosowne poprzeć to stanowisko.

– czytamy.

Coinbase zaprzecza przejęciu firmy maklerskiej Tagomi:

Coinbase, główna amerykańska giełda kryptowalut i usługa portfela, nie nabyła firmy maklerskiej Tagomi.

29 listopada źródła podały CoinDesk, że Coinbase kupił tego ranka Tagomi za 150 mln dolarów, po rzekomych negocjacjach między firmami w zeszłym miesiącu. Według The Block usługi kredytowe i pożyczkowe Tagomi stały się kuszącym celem przejęcia.

W odpowiedzi na prośbę Cointelegraph o komentarz na temat rzekomego przejęcia, wiceprezes Coinbase ds. Komunikacji Rachael Horwitz powiedziała po prostu: „100% fałsz”.

Tagomi w ostatnich miesiącach obierał za cel klientów detalicznych, osoby z dużym własnym kapitałem i aktywnych handlowców, co stanowiło konkurencję dla profesjonalnej oferty Coinbase, Coinbase Pro. Hipotetyczne scalenie pomogłoby zatem Coinbase Pro zwiększyć swój udział w rynku kryptowalut.

Tymczasem Tagomi aktywnie rozwija swoje usługi. Firma niedawno rozpoczęła współpracę z platformą handlową Binance dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Binance.US. Współpraca umożliwia Binance.US oferowanie instytucjonalnej płynności dla użytkowników Tagomi, w tym funduszy ilościowych, funduszy venture , biur rodzinnych, indywidualnych kont emerytalnych i osób z dużym własnym kapitałem.

We wrześniu Tagomi umożliwiła swoim użytkownikom pożyczanie Bitcoinów i Ethereum w celu ułatwienia długich lub krótkich transakcji.

Tagomi uzyskało również BitLicense od Departamentu Usług Finansowych Stanu Nowy Jork pod koniec marca, co upoważniło ją do handlu aktywami w walucie wirtualnej oraz do transmisji pieniędzy w tym stanie.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują spokojne wzrosty. Bitcoin zwiększył wartość o 1.6%, Ethereum o 0,6%, XRP o 0,1%, Bitcoin Cash o 1,4% a Litecoin o 1,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3 mld dolarów i wynosi obecnie 210.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 67.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button