#861 Newsy z dnia 07.12.2019
Z sobotnich wydarzeń: Ukraina zatwierdza przepisy AML dla kryptowalut; Brazylia wprowadza kary za nierozliczanie się z kryptowalut; SEC zwraca się do Sądu Najwyższego Anglii i Walii ws. tokenu Gram; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Ukraina zatwierdza przepisy AML dla kryptowalut:
Rząd Ukrainy zatwierdził ostateczną wersję ustawy o praniu pieniędzy, która będzie dotyczyła aktywów wirtualnych i dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP) zgodnie z wytycznymi FATF.
Rada, organ ustawodawczy Ukrainy, opublikowała ostateczną wersję ustawy, która uznaje aktywa wirtualne za środek tezauryzacji, jednocześnie uznając ich potencjalne wykorzystanie w przestępstwach finansowych, takich jak pranie pieniędzy, oszustwa i finansowanie terroryzmu.
Nowe prawo zawiera pewne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób rząd zamierza monitorować i regulować handel kryptowalutami. Jedna z wytycznych koncentruje się na indywidualnych transakcjach kryptograficznych wartych mniej niż 1.300 dolarów, z których rząd będzie zbierał tylko klucz publiczny nadawcy do celów monitorowania finansowego.
Jednak gdy transakcja przekroczy tę kwotę, rząd zastosuje weryfikację zarówno do nadawcy, jak i odbiorcy. Proces ten obejmie weryfikację tożsamości, a także weryfikację charakteru relacji biznesowej.
W przypadku VASP próg wynosi ponad 1.600 dolarów. W takim przypadku VASP powinni przekazać władzom informacje jeśli handlowcy są zarejestrowani w jurysdykcjach, które nie stosują się do zaleceń dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, gdy handlowcy są członkami rodziny, gdy handlowcy są cudzoziemcami i kiedy występują transakcje gotówkowe.
Czołowa giełda kryptowalut Binance współpracuje z władzami Ukrainy w celu ustanowienia w tym kraju przepisów związanych z kryptowalutami. Binance podpisała protokół ustaleń z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy, aby wspólnie pracować nad statusem prawnym kryptowalut. Dyrektor naczelny Binance, Changpeng Zhao (CZ), powiedział w listopadzie, że legalizacja kryptowalut i przyjęcie postępowych przepisów może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu pozytywnego wzrostu gospodarczego, a także w przyciągnięciu dodatkowych inwestycji.
• Brazylia wprowadza kary za nierozliczanie się z kryptowalut:
Brazylijska agencja podatkowa, Department of Federal Revenue (RFB), opublikowała nowy kodeks podatkowy, który określa kary dla podatników, którzy nie zadeklarują swoich transakcji w Bitcoinie i innych kryptowalutach.
Zgodnie z doniesieniami Cointelegraph Brasil, nowy kodeks podatkowy jest dalszym działaniem następczym w związku z postanowieniami RFB z sierpnia, które zobowiązują obywateli Brazylii do zgłaszania wszystkich transakcji dotyczących kryptowalut, zgodnie z zasadami ustanowionymi w Instrukcji Normatywnej 1888 wprowadzonej w maju 2019 r.
Kodeks dotyczy osób fizycznych, firm i biur maklerskich i obejmuje wszystkie działania związane z kryptografią, w tym kupno i sprzedaż, a także darowizny, bartery, depozyty, wypłaty i inne.
Ci, którzy nie złożą oświadczenia o swoich transakcjach kryptograficznych, będą podlegać karom od 500 reali brazylijskich (BRD) do 1.500 BRD lub od 120 dolarów do 360 dolarów.
W sierpniu pojawiły się doniesienia mówiące, że RFB uważa, iż rynek kryptowalut w Brazylii ma więcej inwestorów niż druga najstarsza brazylijska giełda B3, która miała wtedy około 800.000 klientów.
Na początku września Cointelegraph Brasil poinformował, że agencja RFB oświadczyła, że do końca miesiąca zabraknie jej funduszy. Podobno organ podatkowy powiedział wówczas, że jeśli rząd brazylijski nie odblokuje zasobów finansowych, agencja podatkowa rozwiąże umowy z kontrahentami, przestanie wydawać numery identyfikacyjne poszczególnych rejestrów podatników i wypłacać zwroty podatku dochodowego.
Ryzyko to również dotyczyło giełd kryptowalut, ponieważ wymóg zgłaszania wszystkich danych użytkowników i transakcji wymaga użycia systemu RFB. Gdyby system został zamknięty, giełdy kryptograficzne byłyby jednocześnie prawnie zobowiązane, ale nie byłyby w stanie spełnić wymagań dotyczących raportowania danych.
• SEC zwraca się do Sądu Najwyższego Anglii i Walii ws. tokenu Gram:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zwróciła się do Sądu Najwyższego Anglii i Walii, aby ten zmusił byłego głównego doradcę inwestycyjnego Telegram, Johna Hymana, do złożenia zeznań w sprawie dotyczącej tokenów Gram.
Według doniesień Coindesk, wniosek SEC został ujawniony na podstawie dokumentów złożonych wczoraj w sądzie okręgowym USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku.
Jak wcześniej informował Cointelegraph, SEC jest przekonana, że tokeny Gram Telegramu są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Według regulatora Telegram twierdził, że są to Grams Purchase Agreements, jednak nie mówił tego samego o rzeczywistych tokenach. Ponadto „w każdym wypadku zwolnienie z rejestracji na mocy prawidła D nie jest dostępne dla Telegramu”.
Według wniosku, SEC chce uzyskać zeznania Hymana z powodu jego zaangażowania w zbiórkę funduszy Telegramu. Podobno komunikował się z „kilkunastoma” inwestorami firmy Telegram Open Network (TON). Zgodnie z dokumentami, CEO Telegramu, Pavel Durov, zdefiniował go w styczniu zeszłego roku jako osobę, która „prowadzi dystrybucję Gramów”.
Amerykański organ regulacyjny zwrócił się do władz Wielkiej Brytanii o wydanie listu z prośbą o złożenie zeznań Hymana, biorąc pod uwagę, że jest on obywatelem Wielkiej Brytanii i tam mieszka. Według wniosku SEC wcześniej skontaktował się z adwokatem Hymana, a Hyman zgodził się stawić się na dobrowolnym zeznaniu.
Jednak później adwokat Hymana rzekomo „odmówił odpowiedzi na wiele telefonów i e-maili dotyczących zeznania pana Hymana”. Oprócz jego zeznań, SEC chce również uzyskać kopie pisemnej korespondencji Hymana z kierownictwem i inwestorami Telegramu oraz dokumenty dotyczące jego zatrudnienia w Telegramie i jego własnej inwestycji w Gram.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy niewielkie wzrosty większości czołowych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 1,4%, Ethereum o 0,1%, XRP o 1,6%, Bitcoin Cash o 0,6% a Litecoin o 1%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.1 mld dolarów i wynosi obecnie 204.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 52.7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.