News

#866 Newsy z dnia 12.12.2019

Z czwartkowych wydarzeń: ING pracuje nad technologią do przechowywania kryptowalut; BitMEX pozwany na 300 mln dolarów; SEC wnosi pozew przeciwko założycielowi oszukańczego ICO; Aktualna sytuacja na giełdach.

ING pracuje nad technologią do przechowywania kryptowalut:

Według doniesień Reuters bank ING opracowuje technologię przechowywania kryptowalut.

Usługa przechowywania aktywów cyfrowych opracowywana przez ING jest rzekomo częścią jednej z kilku inicjatyw banku związanych z Blockchain i wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Bank powiedział podobno, że „widzi rosnące możliwości w odniesieniu do zasobów cyfrowych zarówno w przypadku zasobów z pokryciem, jak i rodzimych tokenów security”.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz ING nie podał szczegółowych informacji na temat projektu, ale stwierdził, że „jest szczególnie aktywny rozwijając technologię kryjącą się za zasobami cyfrowymi, aby umożliwić swoim klientom zgodny dostęp do tego wschodzącego ekosystememu.”

Ponieważ kryptowaluty zaczynają zyskiwać na wartości jako klasa aktywów, duże firmy finansowe coraz częściej rozwijają własne technologie i usługi powiernicze. 

Amerykański gigant usług finansowych Fidelity Investments w pełni uruchomił usługę przechowywania kryptowalut w połowie października, po rocznych przygotowaniach i gromadzeniu klientów. 

11 grudnia berlińska firma fintech solarisBank ogłosiła utworzenie spółki zależnej o nazwie solaris Digital Assets w celu zapewnienia rozwiązania w zakresie przechowywania aktywów cyfrowych. Giełdy kryptowalut również opracowały wewnętrzne usługi powiernicze, w tym główne amerykańskie giełdy Coinbase i Gemini.

Jak napisał wcześniej Rohan Barde, kierownik ds. badań i innowacji w Blockchain Zoo, istnieją dwa główne powody, dla których inwestorzy instytucjonalni potrzebują usług powierniczych, które zmniejszają ryzyko i przestrzegają przepisów.

Oddzielając podmiot przechowujący aktywa od podmiotu zarządzającego aktywami, instytucje finansowe koncentrują się na swoich specjalizacjach. Usługi powiernicze zmniejszają również ryzyko defraudacji pracownika.

BitMEX pozwany na 300 mln dolarów:

Były inwestor instrumentów pochodnych JPMorgan pozywa jedną z największych giełd kryptowalut na świecie na 300 mln dolarów po tym, jak ta rzekomo nie dostarczyła jego należnego kapitału.

Według pozwu złożonego w Sądzie Najwyższym stanu Kalifornia w San Francisco, Frank Amato i RGB Coin prowadzą obecnie działania przeciwko BitMEX, jego dyrektorowi generalnemu Arthurowi Hayesowi i właścicielowi HDR Global Trading.

Amato mówi, że był jednym z pierwszych inwestorów zalążkowych w BitMEX w 2015 r., wpłacając 30.000 dolarów z rozumieniem, że później uzyska kapitał w firmie. Amato twierdzi, że na dzień dzisiejszy tak się nie stało.

Po początkowej inwestycji Amato giełda rzekomo otrzymała kolejne 30.000 dolarów od akceleratora startowego SOSV, co spowodowałoby konwersję kapitału zakontraktowanego przez Amato. Jednak w aktach stwierdza się, że Hayes „próbował ukryć informacje” przed Amato, aby „zapobiec uznaniu jego kapitału własnego”.

Według nieoficjalnych szacunków udział Amato w spółce jest obecnie wart 50 milionów dolarów. W ostatecznym rozrachunku inwestor domaga się gigantycznej kwoty 300 mln dolarów.

W ramach tego działania Powodowie dochodzą odszkodowania odpowiadającego wartości ich udziałów kapitałowych w BitMEX, których konserwatywny szacunek przekracza 50.000.000 dolarów, wraz z odszkodowaniami karnymi w wysokości 250.000.000 dolarów. Powodowie zwracają się również o odszkodowanie i inne środki prawne, a także o honoraria i koszty obsługi prawnej.

– czytamy w pozwie.

SEC wnosi pozew przeciwko założycielowi oszukańczego ICO:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko Eranowi Eyalowi, założycielowi Shopin, za zorganizowanie oszukańczej oferty ICO.

W opublikowanym komunikacie prasowym SEC twierdzi, że biznesmen i jego firma oszukali setki inwestujących poprzez ICO, które zebrało ponad 42 mln dolarów od sierpnia 2017 r. do kwietnia 2018 r. Według SEC działania Shopina stanowiły niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych.

Eyal powiedział inwestorom, że wykorzysta środki ze sprzedaży tokenów do stworzenia profilów klientów opartych na Blockchain. Profile te śledzą następnie historię zakupów klientów w sklepach internetowych i polecają produkty na podstawie tych informacji. Eyal jednak nigdy nie stworzył funkcjonalnej platformy. Marc P. Berger, dyrektor biura regionalnego SEC w Nowym Jorku powiedział:

[…] SEC stara się obciążyć Eyala i Shopin odpowiedzialnością za oszukanie niewinnych inwestorów fałszywymi twierdzeniami dotyczącymi relacji i umów, które podpisali wspierając uniwersalny profil klientów oparty na Blockchain. Inwestorom indywidualnym rozważającym inwestycję w aktywa cyfrowe, które spełniają definicję papieru wartościowego, należy zapewnić takie same prawdziwe informacje, jak w przypadku każdej tradycyjnej oferty papierów wartościowych.

Ponadto Eyal rzekomo kłamał o nawiązaniu współpracy z ustalonymi punktami sprzedaży detalicznej, podczas gdy w rzeczywistości takich partnerstw nie było.

SEC twierdzi również, że Eyal sprzeniewierzył fundusze inwestorów na pokrycie wydatków osobistych.

Eyal wykorzystał ponad 500.000 dolarów funduszy inwestorskich na wydatki takie jak czynsz, zakupy detaliczne, rozrywka, bilety na imprezy filantropijne i serwis randkowy, ale nie ujawnił inwestorom, że wykorzystał jakiekolwiek wpływy na własną korzyść.

– pisze SEC.

Komisja oskarżyła Eyala i Shopin o naruszenie przepisów federalnych dotyczących papierów wartościowych w zakresie przeciwdziałania oszustwom i rejestracji oraz domaga się odszkodowania, zniechęcenia z odsetkami za szkody i kar pieniężnych. SEC dąży również do zabronienia Eyalowi i Shopin uczestnictwa w jakichkolwiek przyszłych ofertach tokenów.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach kończy się spadkami. Wśród największych kryptowalut, Bitcoin notuje spadek o 0,4%, Ethereum notuje ruch bliski zeru, XRP spadło o 1,4%, Bitcoin Cash o 0,2% a Litecoin o 1,1%. Dziesiąta największa kryptoawaluta – Tezos – wyraźnie odstaje od reszty czołówki, jako jedyna notując wzrost, do tego wynoszący 14,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1.4 mld dolarów i wynosi obecnie 195.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 60.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button