#879 – #882 Newsy z dni 24 – 27.12.2019
Z ostatnich wydarzeń: Uzbekistan zakazuje obywatelom kupna kryptowalut; Binance umożliwia kupowanie krypto przy pomocy kart Visa; Buterin chce przyspieszenia implementacji Ethereum 2.0; Binance rozszerza ofertę liry tureckiej; NASAA: Inwestowanie w kryptowaluty w czołówce zagrożeń dla inwestorów; Organizacja walki z rakiem akceptuje darowizny w Bitcoinie; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Uzbekistan zakazuje obywatelom kupna kryptowalut:
Rząd Uzbekistanu zabronił swoim obywatelom zakupu kryptowalut. Według lokalnego punktu informacyjnego Novosti Uzbekistana, Narodowa Agencja Zarządzania Projektami zabroniła obywatelom kupowania kryptowalut, nawet na istniejących już giełdach.
Decyzja ta jest dla wielu zaskoczeniem, ponieważ kraj ten wcześniej wykazywał względną łagodność wobec walut cyfrowych. We wrześniu 2018 r. rząd tego kraju podpisał protokół ustaleń w celu uregulowania i ustanowienia licencji na giełdy kryptograficzne, operacje wydobywcze i ICO. W tym samym miesiącu prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev zarządził utworzenie państwowego funduszu rozwoju Blockchain o nazwie „Digital Trust”. W lipcu ubiegłego roku podpisał także dekret o rozwoju i integracji technologii Blockchain z administracją publiczną tego kraju.
Podczas gdy nowe rozporządzenie zabrania obywatelom nabywania lub sprzedaży kryptowalut, daje pewne ograniczone uprawnienia handlowe obecnym posiadaczom kryptowalut.
Posiadacze będący obywatelami Uzbekistanu mogą sprzedać swoje bieżące inwestycje na dwóch licencjonowanych giełdach po przejściu procedur Know Your Customer, w celu uniknięcia możliwości prania pieniędzy. Co do aktywów kryptograficznych, których pochodzenia nie można udowodnić, przenoszenie lub posiadanie ich w kraju zostało uznane za nielegalne.
Raport Finance Magnates zauważa, że prawo to może okazać się nieskuteczne, biorąc pod uwagę, że obywatele mogą korzystać z wirtualnej sieci prywatnej – lub VPN – w celu ominięcia zakazu i dostępu do zagranicznych platform handlu kryptowalutami.
• Binance umożliwia kupowanie krypto przy pomocy kart Visa:
Czołowa globalna giełda kryptowalut Binance pozwala teraz użytkownikom kupować kryptowaluty bezpośrednio za pośrednictwem kart kredytowych i debetowych Visa.
W ogłoszeniu z 26 grudnia Binance powiedział, że jego użytkownicy są w stanie bezpośrednio kupić cztery kryptowaluty po powiązaniu ich kont z kartami Visa wydanymi w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Po połączeniu karty Visa użytkownicy mogą kupić cztery kryptowaluty, w tym Bitcoina, Ethereum, XRP i natywny token Binance – Binance Coin – za euro lub funty brytyjskie.
Zgodnie z ogłoszeniem, Binance planuje dodać obsługę Mastercard i dodatkowych walut w najbliższej przyszłości. Giełda ma również na celu rozszerzenie usługi na inne części świata poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.
Binance już wcześniej starał się wspierać zakupy kryptowalut za pomocą kart kredytowych i debetowych. We wrześniu 2019 r. oficjalnie ogłosił, że jego użytkownicy mogą kupować pięć kryptowalut, w tym Bitcoina i Ethereum, za pomocą Visa i Mastercard za pośrednictwem firmy przetwarzającej płatności Koinal – za 2,5% opłaty. Koinal był wówczas niedostępny w wielu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach kontynentalnych.
• Buterin chce przyspieszenia implementacji Ethereum 2.0:
Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, opublikował niedawno alternatywną propozycję wczesnego przejścia na Ethereum 2.0.
W poście z 23 grudnia na forum ETH Research Buterin określił „przyspieszony harmonogram” przejścia z Ethereum 1.0 na Ethereum 2.0 poprzez nowy typ walidatora ETH, zwanego „walidatorami przyjaznymi dla eth1”. Według Vitalika ta nowa alternatywna propozycja będzie wymagała mniejszej ilości „ponownej analizy” w sieci.
W szczególności wymaga bezpaństwowych klientów, ale NIE wymaga bezpaństwowych górników i składania sieci, a zatem wymaga znacznie mniej ponownej analizy, aby to osiągnąć.
– pisze.
Jednocześnie Vitalik zauważył, że proponowane przejście alternatywne nadal byłoby możliwe przy użyciu procedury podobnej do wcześniej opisanego przejścia na Ethereum 2.0.
Ethereum 2.0 to ważna aktualizacja sieci w Blockchainie Ethereum, która została zaprojektowana w celu przeniesienia obecnego algorytmu konsensusu Proof-of-Work do Proof-of-Stake. Gdy tylko łańcuch Ethereum przekształci się w konsensus PoS, funkcja walidacji bloku zostanie przekazana z górników do specjalnych walidatorów sieci.
Pierwszy etap przejścia Ethereum na Ethereum 2.0 ma nastąpić 3 stycznia 2020 r. Zgodnie z nową alternatywną propozycją Vitalika, od walidatorów przyjaznych dla eth1 można oczekiwać utrzymania zarówno starego węzła Ethereum 1.0, jak i łańcucha nawigacyjnego Ethereum 2.0.
Walidator, który chce uczestniczyć w systemie eth1, może zarejestrować się jako walidator przyjazny dla eth1 i oczekuje się, że będzie utrzymywać pełny węzeł eth1 oprócz swojego węzła nawigacyjnego. Pełny węzeł eth1 pobierałby wszystkie bloki odłamka 0 i utrzymywał zaktualizowany pełny stan eth1.
– powiedział.
• Binance rozszerza ofertę liry tureckiej:
Binance, druga co do wielkości giełda pod względem dziennego wolumenu obrotu, rozszerzyła możliwości handlowe dla liry tureckiej (TRY) i dodała nową parę handlową dla liry i rubla rosyjskiego (RUB). Użytkownicy Binance mogą teraz wymieniać Tether na lirę turecką i rubla rosyjskiego.
Ponadto menedżer społeczności Binance Turkey powiedział, że giełda dodała handel portfelem zamówień dla wszystkich par handlowych liry tureckiej: BTC, ETH, XRP, BNB, BUSD, a teraz również USDT. Wcześniej te pary handlowe były dostępne tylko jako kupno za jednym kliknięciem lub sprzedaż bezpośrednio na, i z giełdy.
Wiadomość ta pojawia się wkrótce po tym, jak Binance po cichu rozpoczął handel rublem 30 października, początkowo umożliwiając użytkownikom wpłacanie i wypłacanie w rosyjskiej walucie krajowej na platformie. Podczas gdy krypto wciąż pozostaje nieuregulowane w Rosji, CEO Binance, Changpeng Zhao (CZ), twierdzi, że kraj ten znajduje się w pierwszej dziesiątce rynków Binance.
Brama fiat dla tureckiej liry została uruchomiona na Binance w połowie listopada, kiedy platforma dodała obsługę kupowania Bitcoinów i innych kryptowalut za pomocą TRY za pośrednictwem lokalnego partnera portfela cyfrowego Papara. Wówczas wsparcie TRY ograniczało się do zakupu kryptowalut, ponieważ Binance nie oficjalnie stwierdził, że sprzedaż kryptowalut dzięki Papara jest dostępna.
• NASAA: Inwestowanie w kryptowaluty w czołówce zagrożeń dla inwestorów:
Według Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Administratorów Papierów Wartościowych (ang. NASAA) inwestycja w kryptowaluty należy do pięciu największych zagrożeń dla inwestorów na 2020 r.
NASAA, najstarsza międzynarodowa organizacja ochrony inwestorów, oficjalnie ogłosiła pięć czołowych produktów lub programów, które mogą oszukać inwestorów w nadchodzącym roku. Aby dostarczyć raport, organ przeprowadził ankietę w stanowych i regionalnych organach nadzoru papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.
Raport, wydany 23 grudnia, zawiera pięć najważniejszych programów, które mogą uwięzić inwestorów w 2020 r., w oparciu o skargi inwestorów, trwające dochodzenia, a także aktualne trendy w zakresie egzekwowania prawa. Oprócz inwestycji związanych z kryptowalutami do głównych obszarów zainteresowania na 2020 r. należą także weksle, inwestycje w nieruchomości, programy Ponzi oraz programy inwestycyjne online i społecznościowe.
Christopher Gerold, prezes NASAA i szef Biura Papierów Wartościowych w New Jersey, powiedział, że nie ma żadnego rodzaju inwestycji, która gwarantowałaby zwrot z inwestycji. „Każdy, kto twierdzi, że ich oferta inwestycyjna nie wiąże się z żadnym ryzykiem, kłamie” – powiedział Gerold, wzywając inwestorów do większej ostrożności i nie zakochania się w obietnicach gwarantowanych wysokich zysków.
Ważne jest, aby inwestorzy zrozumieli, w co inwestują i z kim inwestują. Nie daj się nabrać na obietnice gwarantowanych wysokich zwrotów przy niewielkim lub zerowym ryzyku lub oferty z fałszywym poczuciem pilności lub ograniczoną dostępnością.
– dodał.
Zgodnie z podstawową misją ochrony konsumentów, którzy kupują papiery wartościowe lub porady inwestycyjne, NASAA aktywnie monitoruje aktywność na rynkach kryptowalut. Do połowy 2018 r. organ wszczął ponad 200 dochodzeń w sprawie kryptowalutowych produktów inwestycyjnych i ICO w ramach bieżącej inicjatywy „Operacja Cryptosweep”. Wcześniej NASAA wydała oficjalne ostrzeżenie dla inwestorów z Main Street przed ryzykiem związanym z kryptowalutami i ICO.
Tymczasem skala strat spowodowanych oszustwami i kradzieżami związanymi z kryptografiami odnotowała w ostatnich latach ogromny wzrost, z około 1,7 mld dolarów w 2018 r. do nawet 4,4 mld dolarów w 2019 r.
• Organizacja walki z rakiem akceptuje darowizny w Bitcoinie:
American Cancer Society (ACS), organizacja non-profit zaangażowana w finansowanie badań nad rakiem, teraz przyjmuje darowizny Bitcoinowe za pośrednictwem BitPay.
Rak dotyka ludzi z różnych środowisk, więc nic dziwnego, że czerpiemy wsparcie z szerokiego przekroju dawców. Nasza misja jest pilna i aby ją zrealizować, musimy zaangażować dawców tam, gdzie oni są.
– powiedział Brant Woodward, dyrektor ACS, Brant Woodward.
BitPay, założony w 2011 r. jako rozwiązanie do płatności Bitcoinami, twierdzi, że od 2017 r. przekazał darowizny w wysokości ponad 50 mln dolarów z partnerami takimi jak Tony Hawk Foundation i amerykański Czerwony Krzyż.
W tym samym okresie średnia darowizna kryptograficzna oscylowała wokół 10.000 dolarów, zgodnie ze statystykami. BitPay przetwarza darowizny z 1-procentową zryczałtowaną opłatą, którą darczyńcy mogą również odebrać, jeśli tego chcą.
Działając podobnie do darowizn giełdowych, darowizny kryptograficzne są uznawane do celów podatkowych, co zostało ogłoszone podczas tegorocznej edycji Giving Tuesday.
Przyjmując darowizny Bitcoinowe, organizacje charytatywne przyciągają nowych darczyńców bez konieczności posiadania Bitcoinów. BitPay weryfikuje fundusze i akceptuje Bitcoiny w imieniu organizacji i rozlicza transakcję w dolarze lub preferowanej walucie fiat.
– powiedział Stephen Pair, CEO BitPay.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
W czasie świątecznym na giełdach zaobserwowaliśmy stosunkowo niewielkie zmiany z cenach kryptowalut. Kapitalizacja rynku w tym czasie w swoim najwyższym punkcie wyniosła 200 mld dolarów a najmniejszym 189 mld dolarów. Obecnie wynosi ona 193 mld dolarów co stanowi znikomą różnicę w stosunku do ostatniej doby.
Patrząc na ubiegłe 24 godziny, w czołówce kryptowalut zdecydowanie wyróżnia się Bitcoin Cash ze wzrostem o 6,3%, za nim Tether – wzrost o 1,8% a na trzecim miejscu Litecoin i Bitcoin SV ze wzrostami o 1,4%. Bitcoin i Ethereum notują spadek, kolejno o 0,2% i 0,7%.
Całkowity obrót na giełdach wyniósł 80.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.