News

#910 Newsy z dnia 24.01.2020

Z piątkowych wydarzeń: Japonia rozważa wydanie własnej krajowej kryptowlauty; Elon Musk dzieli się swoim stanowiskiem ws. kryptowalut; Światowe Forum Ekonomiczne przedstawia konsorcjum ds. kryptowalut; 2 osoby aresztowane w Japonii za kradzież kryptowalut wartych 710.000 dolarów; Aktualna sytuacja na giełdach.

Japonia rozważa wydanie własnej krajowej kryptowlauty:

Zgodnie z doniesieniami Reuters prawodawcy partii rządzącej w Japonii pracują nad propozycją wydania krajowej waluty cyfrowej, co wydaje się być odpowiedzią na obawy przed chińskim cyfrowym juanem.

Planowany jen cyfrowy byłby wspólnie opracowywany przez rząd i prywatne firmy i byłby zgodny z wieloma podobnymi inicjatywami na całym świecie. 

Nad wnioskiem pracuje grupa parlamentarna złożona z 70 prawodawców Partii Liberalno-Demokratycznej. Grupa planuje przedłożyć propozycję rządowi w lutym.

Wdrożenie jena cyfrowego zajmie trochę czasu ze względu na późny start Japonii. Decyzja stanowi zasadniczą zmianę dla kraju – przedstawiciele banku centralnego jeszcze w grudniu 2019 r. nie widzieli „popytu” na cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Ogłoszenie Libry Facebooka i chińskiego juana cyfrowego zmusiło banki centralne na całym świecie do rozważenia emisji własnych CBDC. Był to główny punkt dyskusji na panelu Światowego Forum Ekonomicznego 23 stycznia.

Każda inicjatywa ma jednak na celu rozwiązanie różnych problemów. Libra jest oferowana przede wszystkim jako globalna i bezproblemowa sieć płatności, a celem cyfrowego juana jest zwiększenie siły finansowej Chin, jak twierdzi były członek zarządu Banku Japonii, Takahide Kiuchi.

Japoński minister finansów Taro Aso wyraził obawy, że juan stanie się powszechną walutą rozliczeniową, co mogło częściowo motywować utworzenie japońskiego CBDC. Jednak Kiuchi uważa, że główną motywacją dla japońskiego CBDC jest wykluczenie z użycia gotówki. Jako kraj, który wprowadził już ujemne stopy procentowe, przepływ gotówki uniemożliwia dalszą ekspansję tej polityki.

Elon Musk dzieli się swoim stanowiskiem ws. kryptowalut:

Po długiej i tajemniczej serii tweetów na temat Bitcoina, CEO SpaceX i Tesli, Elon Musk, w podcaście rozwinął swoje stanowisko w sprawie kryptowalut. Zauważając, że nie jest „ani tu, ani tam” ws. Bitcoinów, Musk skupił się na jego wykorzystaniu do nielegalnych transakcji.

Miliarder był ostatnio w centrum uwagi po kilku krótkich i tajemniczych tweetach związanych z kryptowalutami. 10 stycznia opublikował tweet zatytułowany „Bitcoin *nie* jest moim bezpiecznym słowem.” 

Następuje to po równie tajemniczym, tweecie z kwietnia 2019 r., mówiącym: „Kryptowaluta to moje bezpieczne słowo”.

Choć powszechnie uważano je za żarty, zwłaszcza w świetle wcześniejszych tweetów, wczesna historia Muska jest głęboko związana z branżą technologii finansowych. W 1999 r. Elon Musk założył X.com, bank internetowy, który w wyniku późniejszych fuzji stał się PayPal. Wspomniał o firmie w podcaście, zauważając:

Gdyby PayPal zrealizował plan, który chciałem zrealizować, myślę, że byłaby to prawdopodobnie najcenniejsza firma na świecie.

– stwierdził.

Ankieterzy zapytali następnie, co Musk myśli o Bitcoinach i kryptowalutach, biorąc pod uwagę ich podobieństwo do X.com. Musk odpowiedział, że co do Bitcoina „nie jest ani tu ani tam”.

Odnosząc się do białej księgi Satoshiego jako „całkiem sprytnej”, poprzedził ją stwierdzeniem, że jego postawa wobec kryptowalut „denerwuje ludzi kryptowalut”.

Istnieją transakcje, które nie mieszczą się w granicach prawa – istnieje oczywiście wiele przepisów w różnych krajach – i zwykle do tych transakcji wykorzystuje się gotówkę. Aby jednak doszło do nielegalnych transakcji, gotówka musi również zostać wykorzystana do legalnych transakcji. Potrzebujesz mostu z nielegalnego do legalnego. Tam właśnie wchodzi krypto.

– kontynuował.

Musk zauważył, że gotówka jest coraz trudniejsza do wykorzystania, ale każda alternatywa musiałaby być użyteczna zarówno do legalnych, jak i nielegalnych celów, ponieważ „inaczej się nie liczy”.

Chociaż może nie jest w całości sprzedawany co do kryptowalut, Musk ma dla nich wyraźny cel:

Musisz mieć most legalnego do nielegalnego. Widzę więc krypto jako skutecznego zastępcę dla gotówki. Nie widzę krypto jako podstawowej bazy danych [dla transakcji].

– mówi.

Pomimo negatywnej konotacji związanej z wykorzystywaniem ich do nielegalnych celów, podkreślił, że nie jest „osądzający co do kryptowalut”. W opinii Muska rządy przesadzają w niektórych aspektach:

Myślę, że nielegalnych jest wiele rzeczy, które nielegalne być nie powinny. Myślę, że czasami rządy mają po prostu zbyt wiele przepisów dotyczących misji, którą powinny mieć, oraz nie powinny uważać tylu rzeczy za nielegalne.

Światowe Forum Ekonomiczne przedstawia konsorcjum ds. kryptowalut:

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) stworzyło, jak twierdzi, pierwsze w historii globalne konsorcjum zajmujące się opracowaniem ram dla ponadnarodowego zarządzania walutami cyfrowymi, w tym stablecoinami.

Komunikat prasowy udostępniony dla Cointelegraph ujawnia, że nowo utworzone Globalne Konsorcjum ds. Zarządzania Cyfrową Walutą skoncentruje się na opracowaniu interoperacyjnych, przejrzystych i integracyjnych podejść politycznych do uregulowania przestrzeni cyfrowych walut i wspierania współpracy publiczno-prywatnej zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i wschodzących.

WEF twierdzi, że impulsem do stworzenia konsorcjum jest uznanie, że dobrze zaprojektowane globalne zarządzanie pozostaje kluczem do realizacji tak chwalonej obietnicy, że waluty cyfrowe będą sprzyjać włączeniu finansowemu poprzez rozszerzenie dostępu do usług finansowych na populacje z całego świata, które obecnie nie mają do nich dostępu.

Konsorcjum zgromadzi międzynarodowe przedsiębiorstwa, tradycyjne instytucje finansowe, przedstawicieli rządu, ekspertów technicznych, naukowców, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe i członków społeczności WEF.

Oprócz obecnego rozdrobnienia stanu globalnej regulacji cyfrowych walut, WEF mówi, że skupi się na budowaniu zaufania i zachęci do innowacyjnego myślenia o politykach regulacyjnych, które mogą wspierać podmioty publiczne i prywatne w globalnej przestrzeni kryptowalut. 

Wiele znanych osobistości poparło tę inicjatywę, w tym gubernator Banku Anglii Mark Carney, założyciel WEF i prezes wykonawczy, Klaus Schwab, starszy minister i przewodniczący Monetary Authority of Singapore, Tharman Shanmugaratnam, a także urzędnicy ministerstwa finansów i bankierzy centralni z Egiptu i Bahrajnu.

Neha Narula, dyrektor Digital Currency Initiative w Massachusetts Institute of Technology, powiedziała:

Stworzenie włączającego, zintegrowanego globalnego systemu cyfrowej waluty wymaga dialogu między zainteresowanymi stronami, od ministrów finansów po programistów open source.

Członkowie branży kryptowalut, w tym Joe Lubin z Consensys, David Marcus z Calibry i Elizabeth Rossiello z BitPesa, również obiecali wsparcie dla konsorcjum WEF.

2 osoby aresztowane w Japonii za kradzież kryptowalut wartych 710.000 dolarów:

25-letni Yuto Onitsuka i 28-letni Takuma Sasaki, podobno ukradli 78 milionów jenów w Bitcoinach, co odpowiada około 710.000 dolarów, podaje Japan Times. Kradzież była możliwa dla byłego pracownika Onitsukiego, który znał dane dostępu do portfeli CoinExchange. Operator małej giełdy został zamknięty pod koniec 2019 r., po naliczeniu strat z powodu bessy.

Kradzież miała miejsce w październiku 2018 r., około rok przed zamknięciem giełdy, kiedy Bitcoin ustabilizował się na poziomie około 6.400 dolarów. Skradzione Bitcoiny zostały wyśledzone na zagranicznych i krajowych giełdach, identyfikując w ten sposób sprawców.

Onitsuka i Sasaki podobno nigdy się nie spotkali i komunikowali się wyłącznie za pośrednictwem tablic ogłoszeń związanych z kryptografią. Sasaki użył danych logowania, aby zamówić wypłaty Bitcoinów z jednego z gorących portfeli giełdy.

Oświadczenia Onitsukiego sugerują również, że działania te mogły doprowadzić do bankructwa CoinExchange. Wypłaty Bitcoinów zaszkodziły już i tak niedziałającemu operatorowi giełdy, a Onitsuka chciał dodatkowo zaprotestować przeciwko kierownictwu firmy. Źródła sugerują, że Onitsuka chciał zaszkodzić firmie za wewnętrzne zmagania i nieporozumienia.

Kradzież około 100 Bitcoinów po cenach z 2018 r. była stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi napadami. Jednak zaangażowanie pracownika sugeruje, że napady są czasami łatwiejsze do wyjaśnienia przez czynnik ludzki i dostęp do gorących lub zimnych portfeli.

Giełda, która była jednym z mniejszych rynków, nie podlegała procesowi kontroli wewnętrznej w celu powstrzymania nadużyć. Z tego powodu tylko jeden zestaw poświadczeń był wystarczający, aby nakazać wypłatę, i nie było wewnętrznej kontroli dotyczącej tego, gdzie zostały przesłane Bitcoiny. Kradzież pozostawiła również wiele śladów, ponieważ fundusze zostały zlikwidowane i wysłane na konto bankowe Sasakiego. Skradzione środki zostały wykorzystane na koszty podróży i wydatki osobiste, bez prób ukrycia przelewów.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie niewielkie ruchy w obie strony. Na zielono widnieje Bitcoin, ze wzrostem o 1,4%, Bitcoin SV – wzrost o 1,8% i EOS – wzrost o 2,3%. Spadki notuje Ethereum, XRP czy Bitcoin Cash, kolejno o 0,3%, 1% i 3,3%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.8 mld dolarów i wynosi obecnie 232.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 95.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button