News

#923 Newsy z dnia 06.02.2020

Z czwartkowych wydarzeń: CEO Tron Justin Sun spotkał się z Warrenem Buffettem; Sieć Bitcoin przekroczyła próg 500 mln transakcji; Centralne banki omówią kwestie CBDC; IBM zdominował rynek patentów Blockchain i AI; Aktualna sytuacja na giełdach.

CEO Tron Justin Sun spotkał się z Warrenem Buffettem:

Założyciel i dyrektor generalny Tron, Justin Sun, po serii opóźnień w zeszłym roku pojawił się na swoim charytatywnym lunchu z przewodniczącym Berkshire Hathaway i słynnym miliarderem Warrenem Buffettem.

23 stycznia Sun spotkał się z Buffettem w prywatnym klubie non-profit w Nebrasce, zgodnie z dzisiejszym komunikatem prasowym. Wśród gości był także założyciel Fundacji Litecoin, Charlie Lee, dyrektor finansowy Huobi, Chris Lee, szef Binance Charity Foundation, Helen Hai oraz CEO eToro, Yoni Assia.

To był naprawdę zaszczyt i jestem wdzięczny za kolację, mądrość i wizję pana Buffetta. Zawsze będę pamiętać jego życzliwość i wsparcie, i skorzystam z porad i wskazówek pana Buffetta, aby uczynić Tron lepszym ekosystemem, współpracującym ze wszystkimi partnerami w przestrzeni Blockchain i poza nią.

– skomentował Sun.

Justin Sun wygrał aukcję charytatywną w serwisie eBay, aby zjeść lunch z Warrenem Buffettem w czerwcu ubiegłego roku. Zwycięska oferta Suna wyniosła około 4,5 miliona dolarów, najwyższa jak dotąd w 20-letniej historii tego wydarzenia. Jednak dyrektor generalny Tron musiał odroczyć swój charytatywny lunch z Buffetem ze względów medycznych, a w lipcu ogłosił, że ustali termin już wkrótce.

Przed przesunięciem lunchu Sun w szczególności skierował zaproszenie na to wydarzenie do prezydenta USA Donalda Trumpa, po jego krytykujących uwagach na temat kryptowalut w mediach społecznościowych. Kolejnym razem, gdy Sun zaczął mówić o lunchu, był wrzesień ubiegłego roku, kiedy to ponownie przełożył posiłek.

W międzyczasie wszystkie wpływy z aukcji zostały przekazane na rzecz GLIDE Foundation, organizacji non-profit z San Francisco. GLIDE koncentruje się na zwalczaniu niesprawiedliwości i nierówności w imieniu potrzebujących ubogich i uciskanych społeczności, w tym osób bezdomnych i mniejszości etnicznych oraz orientacji LGBTQ.

Sieć Bitcoin przekroczyła próg 500 mln transakcji:

Sieć Bitcoin przekroczyła pół miliarda transakcji od czasu uruchomienia kryptowaluty ponad 11 lat temu, jak podaje strona analityczna ds. Blockchain o nazwie Statoshi.

Pierwsza transakcja Bitcoin miała miejsce 12 stycznia 2009 roku. Nakamoto i nieżyjący już Hal Finney byli pierwszymi uczestnikami projektu. Nakamoto wysłał Finney’owi 10 Bitcoinów jako test, po którym informatyk sam zaczął wydobywać kryptowalutę.

Dziesięć miesięcy później, 5 października 2009 r., New Liberty Standard ustalił początkowy kurs wymiany Bitcoinów względem dolara. W tamtym czasie 1 dolar był wart 2300,03 Bitcoinów.

Pierwsza w historii transakcja z wymianą Bitcoina na dobra fizyczne miała miejsce 22 maja 2010 r. W słynny Bitcoin Pizza Day za 10.000 Bitcoinów przez Laszlo Hanyecza zostały kupione pizze. Programista zaoferował użytkownikom na forum Bitcointalk Bitcoiny w zamian za dwie pizze. Nastolatek o imieniu Jeremy Sturdivant, nazywany Jercos, przyjął Bitcoiny i wysłał Hanyeczowi dwie pizze z restauracji Papa John. To pierwsza transakcja komercyjna dla Bitcoina.

Po 11 latach Bitcoin osiąga kolejny ważny kamień milowy w przekazaniu pół miliarda transakcji.

Centralne banki omówią kwestie CBDC:

Sześć głównych banków centralnych spotka się w kwietniu, aby omówić rozwój walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).

Japan Times poinformował dziś, że – według źródła znającego tę sprawę – podczas spotkania prezesi kilku banków centralnych omówią wspólne badania na temat CBDC. Ponadto grupa podzieli się przemyśleniami na temat możliwych wyzwań, takich jak rozliczanie walut i cyberbezpieczeństwo.

Banki centralne Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Szwecji i Szwajcarii podobno spotkają się w Waszyngtonie, gdy uczestnicy będą tam na konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Spotkanie wydaje się być częścią niedawno ogłoszonej szerszej współpracy między zaangażowanymi bankami centralnymi. W styczniu Bank Anglii ogłosił, że zbada CBDC z innymi wyżej wymienionymi bankami centralnymi i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych. Według The Japan Times instytucje prawdopodobnie opublikują raport z dyskusji w tym roku.

Po ogłoszeniu zeszłego lata stablecoina Libra Facebooka wiele banków centralnych rozpoczęło prace lub przyspieszyło badania nad cyfrowymi walutami. Pod koniec stycznia projekt indyjskiej strategii dotyczącej technologii Blockchain sugerował rozwój lokalnego CBDC.

Decydenci i instytucje finansowe na całym świecie zwiększają wysiłki w zakresie badań CBDC. W ubiegłym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne utworzyło konsorcjum zajmujące się opracowaniem ram zarządzania cyfrową walutą.

IBM zdominował rynek patentów Blockchain i AI:

Gigant technologiczny IBM umocnił swoją pozycję lidera patentowego w Stanach Zjednoczonych, uzyskując ponad 9.000 patentów, w tym w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i Blockchain w 2019 r.

Po zabezpieczeniu 9.626 patentów IBM stał się firmą, która otrzymała najwięcej patentów w Stanach Zjednoczonych i jest liderem na liście od 27 lat z rzędu. Spośród 9.626 patentów IBM uzyskał ponad 1.800 patentów dotyczących AI, a wiele z pozostały dotyczyło m.in. technologii Blockchain.

IBM potroił liczbę patentów związanych z technologią Blockchain zabezpieczonych w USA od 2018 r., posiadając wówczas ponad 100 aktywnych rodzin patentów. To sprawiło, że wzrost liczby patentów w Stanach Zjednoczonych był największy w 2018 r.

W ciągu zaledwie 1 roku liczba patentów IBM dotyczących technologii Blockchain wzrosła o 300%. Kiedy jedna z największych firm na świecie (366.000 pracowników) tak dużo zasobów przeznacza na rozwój działu Blockchain, to wiele mówi o potencjale rynkowym.

– skomentował Yuval Halevi, współzałożyciel firmy kryptograficznej i Blockchain – GuerillaBuzz.

Niedawno IBM otrzymał patent na opracowanie „samoświadomego tokena” przeznaczonego do śledzenia i rejestrowania zdarzeń transakcji offline. W zeszłym roku IBM dodał do swojej pokaźnej listy patentów technologii Blockchain aplikację, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa sieci Blockchain oraz aplikację, która koncentruje się między innymi na zarządzaniu bazami danych za pomocą Blockchain.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś ceny większości topowych kryptowalut poszły zauważalnie w górę. Największym wzrostem odznaczyła się się dziś kryptowaluta Ethereum: +6,3%. Niewiele mniejszy wzrost, bo o 5,8% notuje także Binance Coin. Za nimi znalazły się także: XRP +3,2%, Bitcoin +2,3%, Bitcoin Cash i EOS +1,9%, Litecoin +1,7%, Cardano +1,6%. Ze wzrostów z pierwszej dziesiątki kryptowalut wyłamał się jedynie Bitcoin SV notując spadek o 2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 7.3 mld dolarów i wynosi obecnie 276.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 144.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button