News

#980 Newsy z dnia 03.04.2020

Z piątkowych wydarzeń: Chiński organ regulacyjny ostrzega przed giełdami kryptowalut; Brazylia tworzy platformę DLT do prześwietlania polityków; Polityka YouTube nakłania krypto fanów do szukania alternatyw; Aktualna sytuacja na giełdach.

Chiński organ regulacyjny ostrzega przed giełdami kryptowalut:

Chińskie Narodowe Stowarzyszenie Finansów Internetowych (NIFA) ostrzegło inwestorów, że giełdy kryptowalut zlokalizowane poza tym krajem są zaangażowane w praktyki manipulacyjne.

Organ nadzorujący wspierany przez Ludowy Bank Chin (PBoC) ostrzegł inwestorów, że wiele giełd offshore stosuje wash trading aby zafałszować wolumenem handlu i angażuje się w nieuczciwe taktyki.

NIFA powołuje się na wewnętrzną analizę rynków kryptowalut, w której stwierdzono, że ponad 40 aktywów kryptowalut generowało wolumeny transakcji przekraczające 100% ich całkowitej kapitalizacji rynkowej, podczas gdy kolejne 70 kryptowalut odnotowało dzienną aktywność handlową równą ponad 50% ich kapitalizacji rynkowej.

Regulator stwierdza, że zidentyfikował „ogromne wolumeny obrotu” dla wielu aktywów kryptograficznych, mimo że wiele rynków wykazuje „stosunkowo niską cenę i niewielkie wartości rynkowe”.

NIFA oskarża giełdy kryptograficzne zarówno o manipulowanie danymi ilościowymi, jak i o operowanie botów, aby stosować wash trading w celu stworzenia iluzji „fałszywego dobrobytu”.

Ponadto NIFA oskarża giełdy o celowe wyłączanie swoich systemów lub o stopniowe wyłączanie w celu  likwidacji podmiotów handlujących dźwignią w okresach szczytowej zmienności:

Po nakłonieniu inwestorów do inwestowania w krypto, niektóre giełdy będą manipulować rynkiem za pomocą szeregu technik handlowych, aby przejąć aktywa inwestorów.

Regulator twierdzi, że wiele giełd uciekło poza granice po represjach PBoC wobec giełd kryptograficznych w 2017 r.

NIFA stwierdza ponadto, że giełdy wymykają się władzom, często zmieniając nazwy domen internetowych i adresy serwerów oraz używając kombinacji transakcji online i offline w celu zamaskowania przepływów kapitałowych.

Brazylia tworzy platformę DLT do prześwietlania polityków:

Cztery brazylijskie instytucje regulacyjne ds. finansów współpracują nad stworzeniem usprawnionej platformy wymiany danych opartej na Blockchain, aby przeprowadzać sprawdzanie przeszłości przedstawicieli politycznych i korporacji.

Platforma, nazwana PIER, została opracowana przez bank centralny Brazylii Banco Central do Brasil (BCB). Na platformie po raz pierwszy uczestniczył BCB, brazylijski prywatny kurator ubezpieczeń oraz lokalny organ nadzoru papierów wartościowych.

Brazylijski inspektor ubezpieczeń społecznych ma wkrótce również wziąć udział w programie. Rząd brazylijski rozważa także włączenie danych zebranych przez sądownictwo, rady handlowe i międzynarodowe organy finansowe do systemu.

Daniel Bichuette, zastępca szefa działu organizacji systemu finansowego BCB, opisuje usprawnienie danych międzyresortowych jako „drastycznie skracające” czas oceny przeszłości finansowej jednostki.

Instytucje przeszukujące bazę danych PIER są w stanie szybko uzyskać dostęp do danych „z procesów karnych i ograniczeń ze strony firm i administratorów”, „historii działania podmiotu w systemie finansowym” – w tym możliwości technicznych oraz „informacji o udziale osób fizycznych i prawnych w kapitale zakładowym i kontroli akcjonariatu”.

Adalberto Felinto da Cruz Júnior, sekretarz wykonawczy banku centralnego, opisał partnerstwo jako „szczególnie owocne” przedsięwzięcie, które utorowało drogę do „ważnych synergii” między uczestniczącymi organami regulacyjnymi.

Eduardo Weller, specjalista ds. oprogramowania z BCB, stwierdził, że zastosowanie technologii DLT dla PIER umożliwia stosowanie „zdecentralizowanej, przetestowanej technologii, której natywne funkcje oznaczają, że nie trzeba budować systemu od zera”.

Weller podkreśla, że podpisy cyfrowe gwarantują autentyczność wymienianych wiadomości, integralność rejestrowanych danych oraz „eliminują pojedynczy punkt awarii [i] centralnej jednostki, która może fałszować dane”.

Polityka YouTube nakłania krypto fanów do szukania alternatyw:

W ostatnich latach należąca do Google platforma udostępniania wideo YouTube usunęła i zablokowała szereg kanałów związanych z kryptowalutami. Zasady platformy skłoniły entuzjastów kryptowalut do poszukiwania zdecentralizowanych alternatyw dla YouTube, które pozwalają użytkownikom omijać cenzurę, a nawet zachęcać ich własnymi tokenami.

W filmie opublikowanym na YouTube kanał o nazwie Bitcoin for Beginners sprawdził niektóre zdecentralizowane alternatywy dla YouTube. Wybierając najbardziej odpowiednie platformy, gospodarz kanału wziął pod uwagę ich użyteczność, historię i interfejs użytkownika jako główne kryteria.

Wśród najpopularniejszych zdecentralizowanych platform udostępniania wideo autor wymienił LBRY, Bitchute, BitTube, PeerTube i Dtube.

LBRY ma kontrolowany przez społeczność protokół Blockchain i umożliwia użytkownikom wydobywanie kredytów bibliotecznych i wysyłanie ich jako napiwków do różnych twórców. Znalezienie ciekawych treści nie jest jednak łatwe, ponieważ platforma nie publikuje popularnych filmów przed rozpoczęciem śledzenia kanału.

Uruchomiony w 2018 r. BitTube pozwala użytkownikom ominąć cenzurę dzięki InterPlanetary File System (IPFS). BitTube wydaje się bardziej interesujący, ponieważ oferuje transmisje na żywo, gry, grupy i inne opcje. Co więcej, platforma ma system nagród, w którym nagradza twórców i przeglądających na podstawie oglądanego czasu oraz zapewnia dwa tokeny prywatności.

Firma Bitchute twierdzi, że korzysta z technologii WebTorrent typu peer-to-peer, jednak usługa nadal może usuwać treści z ich scentralizowanych serwerów. Ponadto większość treści ma charakter polityczny.

Inna platforma o nazwie DTube jest zbudowana na IPFS i Blockchainie STEEM i nagradza użytkowników tokenami DTC, co daje im opcję bez reklam. Ostatnia wspomniana platforma, Peertube, została uruchomiona w 2015 r. i jest oparta na technologii WebTorrent. Peertube oferuje udostępnianie wideo P2P.

Aby przeciwstawić się Google za cenzurowanie treści związanych z kryptowalutami na różnych platformach, społeczność kryptograficzna rozpoczęła petycję na początku marca. Tak zwane memorandum #ForkGoogle oskarża giganta technologicznego o prowadzenie „kampanii tłumienia przeciwko Bitcoinowi i branży Blockchain od lat”.

#ForkGoogle wzywa społeczność kryptograficzną do bojkotowania usług Google i migracji do alternatywnych zdecentralizowanych platform, takich jak platforma blogowa Steemit i przeglądarka open source Brave.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazała niewielkie spadki całej czołówki kryptowalut. Bitcoin zanotował spadek o 5,1%, Ethereum o 4,3%, XRP o 3,4%, Bitcoin Cash o 4,3% a Bitcoin SV o 5,4%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 3 mld dolarów wynosi obecnie 192.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 153.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coinpaprika.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button