News

#989 Newsy z dnia 12.04.2020

Z niedzielnych wydarzeń: Coin Mixer bije kolejne rekordy; Chiny coraz bardziej rozwijają blockchain; UE rozszerzy regulacje dotyczące kryptowalut; Na giełdach delikatne wzrosty. 

  • Coin Mixer bije kolejne rekordy:

W zeszłym miesiącu wolumen dla Samourai Wallet, portfela który nie wymaga depozytu, potroił się, a usługa Whirlpool przetworzyła Bitcoiny o łącznej wartości ponad 10 miliardów dolarów w kryptowalucie. Zgodnie z danymi zamieszczonymi na Twiterze, aktywność w marcu wyniosła 40% całkowitej produkcji, od momentu uruchomienia jej w maju 2019 roku.

Podczas, gdy pod koniec zeszłego roku obserwowaliśmy spadek aktywności użytkowników w usłudze, tak od stycznia 2020 obserwujemy coraz to nowe rekordy przetwarzanych Bitcoinów na platformie. Należy pamiętać, że usługa wykorzystuje CoinJoin do przetasowania UTXO.

Środki użytkowników są grupowane w pulach 0,01, 0,05 i 0,5 Bitcoina, a po zmiksowaniu, w pule 0,05 i 0,5 Bitcoina.

Wzrost wolumenu Whirlpool jest wynikiem zaostrzenia przepisów przez rządy, starające się przestrzegać zaleceń Zespołu ds. FATF, oraz zaostrzonych wymagań w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy w regulowanych giełdach zcentralizowanych.

W grudniu 2019 roku, Binance Singapore zamroziła podobno fundusze jednego z użytkowników, podczas śledztwa w sprawie transakcji, która została zmiksowana za pomocą usługi CoinJoin portfela Wasabi.

Jeden z przedstawicieli Binance zaznaczył, że jego giełda w Singapurze:

[…] nie toleruje żadnych transakcji bezpośrednio i pośrednio związanych z hazardem, P2P, a zwłaszcza stronami typu darknet / mixer.

W lutym bieżącego roku, Larry Harmon z Ohio został aresztowany za rzekome prowadzenie usługi mieszania bitcoinów Darknet Helix w latach 2014–2017.

Prowadzący dochodzenie stwierdził, że:

[…] jedynym celem operacji Harmona, było ukrycie nielegalnych transakcji przed organami ścigania.

  • Chiny rozwijają blockchain:

Według nowojorskiej firmy badawczej CB Insights, Chiny doganiają Amerykanów w liczbie inwestycji związanych z blockchain. Zdaniem naukowców Azjaci odpowiadali za 22% inwestycji w 2019 roku, a USA za 31%. Gdy porównamy dane z 2015 roku, kiedy wskaźnik ten w Chinach wynosił zaledwie 2%, a w Stanach 51%, jest to ogromny progres.

CB Insights zauważa jednak, że nie daje to jasnego obrazu, by ocenić, w której z tych gospodarek rozwój blockchain jest większy.

Na początku bieżącego roku, Xinhua, państwowa chińska firma z branży mediów finansowych oraz platforma danych finansowych Rhino Data  poinformowały, że chińskie operacje inwestycyjne wyniosły około 3,44 mld dolarów w 245 transakcjach w 2019 roku, co znacza spadek o 40,8% pod względem wielkości inwestycji w porównaniu z rokiem 2018.

Zdaniem ekspertów, większość inwestycji w Chinach, to działania lokalnych przedsiębiorców, jednak w najbliższej przyszłości oczekuje się zwiększenia inwestycji zagranicznych.

Kevin Shao z Capilar Partners powiedział:

Obecnie, większość inwestycji to głównie zasługa lokalnych instytucji  venture capital, oraz inwestorów indywdualnych. Uważamy jednak, że wraz ze wzrostem internacjonalizacji technologii blockchain, odsetek zagranicznych instytucji inwestycyjnych z czasem wzrośnie.

Na dzień dzisiejszy, nie ma żadnych dostępnych raportów skupiających się wyłącznie na tym, jak wiele inwestycji blockchain miało miejsce w zeszłym roku. Zamiast patrzeć na liczby, warto zwrócić uwagę na takie wydarzenia jak postawa rządu, czy zaangażowaniem przedsiębiorstw. Takie obserwacje dadzą nam więcej danych by ocenić, jak wygląda rozwój blockchain w tych krajach.

W październiku 2019 roku, Chiński prezydent Xi Jinping wezwał kraj do potraktowania blockchain jako ważnej, przełomowej, niezależnej innowacji podstawowych technologii i przyspieszenia jej rozwoju. Chiny mają ponad 500 zarejestrowanych projektów blockchain, z których większość kierowana jest przez rząd.

People’s Bank of China zakończył rozwój waluty cyfrowej i jest obecnie w trakcie opracowywania przepisów dotyczących jej obiegu.

Simon Li, założyciel Chain Chain, powiedział że:

[…] chiński rząd aktywnie stosuje blockchain i wykorzysta go w przedsięwzięciach rządowych do stworzenia wielu możliwości.

Amerykanie natomiast, nieco ostrożniej podchodzą do tej technologii. Co prawda, kilka agencji rządowych bada możliwości blockchain, to nadal nie można określić jakie jest nastawienie rządu do tej innowacji, co może spowodować ograniczenie inwestycji związanych z tą technologią.

Sukhi Jutla, jeden z założycieli MarketOrders, powiedział:

Mimo że USA nadal są liderem pod względem inwestycji blockchain, to nie mogą konkurować z Chinami. Amerykanie spowalniają regulacje, przez co nie nadążają za innowacjami technologicznymi. Chiny są w stanie rozwijać się szybciej, ponieważ ich rząd daje im przestrzeń do robienia tego, co muszą.

dodając:

[…] wiele firm obawia się pozwów, ponieważ przepisy nie nadążają za szybko zmieniającą się technologią.

W ubiegłym roku Kongres poprosił Facebook o zaprzestanie rozwoju projektu kryptowaluty Libra. Komisja Giełdy Papierów Wartościowych nadal blokuje plany Telegramu, dotyczące uruchomienia projektu TON.

Kevin Ren, współzałożyciel Consensus Lab powiedział:

Ze względu na brak personelu technicznego i infrastruktury, obecny poziom rozwoju Chin w dziedzinie blockchain nadal pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Na przykład, projekt blockchain 3.0, taki jak Polkadot, Cosmos itp., który obecnie przewodzi trendowi technologicznemu blockchain, w większości jest projektem amerykańskim.

Chiny znane są z tego, iż są jednym z pionierów we wdrażaniu nowych technologii.

Jest to widoczne m.in. w obszarze płatności mobilnych, w którym Chiny przewodzą w stosunku do reszty świata. Ren uważa, że gotowość do pozyskiwania nowych technologii zapewni Chinom przewagę nad USA w perspektywie średnio i długoterminowej, mówiąc:

Baza ludności Chin i baza internautów, jej zdolność do przyjmowania nowych technologii, oraz ciągła podaż specjalistów, to energia kinetyczna, dzięki której chiński blockchain robi wielkie postępy.

Brian Platz, współzałożyciel Fluree, która buduje bazy danych oparte na blockchain, powiedział:

Chiny mogą przodować pod względem przyjmowania płatności cyfrowych i mobilnych, ale to tylko niewielka część technologii blockchain. Chiny również intensywnie inwestują w infrastrukturę blockchain dla przedsiębiorstw, zauważając jasną tezę, że technologia ta może zapewnić jakość w innych dziedzinach. Jest to potężna kombinacja zastosowań, taka, którą USA powinny potraktować poważnie i przyspieszyć plany, by być bardziej konkurencyjne.

Platz dodał również:

Jedyną wyraźną przewagą USA nad Chinami, jest możliwość swobodnego wprowadzania innowacji przez prywatne przedsiębiorstwa w szybkim tempie. Nadszedł czas, aby podwoić wysiłki związane z blockchain dla przedsiębiorstw, uzyskać wsparcie od rządu i zbudować konkurencyjny przemysł blockchain w USA.

Zastanawiając się, kto będzie przodować w rozwoju blockchain, nie sposób tego jednocznacznie stwierdzić. Według Shao rozwój blockchain w obu krajach ewoluuje w różnych kierunkach, co utrudnia określenie wyraźnego lidera, mówiąc:

W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, Chiny podążają inną ścieżką i nie możemy określić, która z nich jest lepsza lub bardziej zaawansowana. Chiński przemysł blockchain koncentruje się na zarządzaniu, finansach i sprawach cywilnych. Ale w dziedzinie finansów rząd chiński jest ostrożniejszy i bardziej rygorystyczny niż rząd USA.

Natomiast, James Wo z Digital Finance Group, zaznaczył:

[…] USA bardziej dba o rozwiązywanie problemów na poziomie infrastruktury, w tym m.in. interoperacyjność, podczas gdy Chiny bardziej dbają o wykorzystanie blockchain.

Z drugiej strony, dyrektor generalny B-Labs zauważa, że oba kraje przodują w rozwoju technologii blockchain, jednak powinny skupić się na współpracy, a nie swojego rodzaju rywalizacji o pozycję lidera na rynku, mówiąc:

Wszystkie problemy, które miały miejsce w ostatnim czasie, uświadamiają nam znaczenie wspólnej przyszłości dla ludzkości. Zdajemy sobie sprawę, że globalna współpraca technologiczna jest niezbędnym elementem budowania takiej społeczności, podobnie jak badania czy rozwój personelu technicznego.

  • UE rozszerzy regulacje dotyczące kryptowalut:

Parlament Europejski zamierza uaktualnić regulacje dotyczące kryptowalut i spółek regulownych w UE, zgodnie z międzynarodowym podejściem do branży. Wiąże się to z poszerzeniem nowych przepisów.

Eksperci monitorujący krypto, zauważają w opublikowanym przez siebie raporcie, iż wzrosła liczba platform pracujących na tokenach, sugerując jednocześnie wprowadzenie prywatnych tokenów. W dokumencie zaznaczono, że obecne regulacje nie obejmują m.in. giełd, które nie obracają walutą fiducjonarną. Dodatkowo takie instytucje będą musiały spełnić wymogi AML.

W raporcie czytamy również:

Istnieją monety, których wydobycie niekoniecznie wymaga dużych farm serwerów z wysokimi kosztami energii. Takie monety można wydobywać na kilku instalacjach sprzętowych w domu, a same instalacje mogą należeć do każdego, w tym przestępców.

Spekuluje się, że jedną z pierwszych, nowych regulacji będzie przyjęcie odpowiednich środków zaradczych. Mówi się też o zwolnieniu dostawców portfeli, które nie posiadają opcji depozytowania środków, przez co zapewniają one tylko infrastrukturę technologiczną.

  • Na giełdach delikatne wzrosty:

Dzisiaj na giełdach oberwujemy tendencję wzrostwą. Do góry powędrował Bitcoin SV o 7,10%, Ethereum o 3,48%, Bitcoin o 3,46%, Bitcoin Cash o 2,86%, XRP o 2,74% i Litecoin o 2,22%.

Kapitalizacja całego rynku wyniosła 201,5 mld dolarów, a całkowity obrót 114,7 mld dolarów.

żródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinpl.org


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button