#902 Newsy z dnia 16.01.2020
Z czwartkowych wydarzeń: Nowy premier Rosji naciska na rozwój gospodarki cyfrowej; Binance ograniczy usługi dla mieszkańców Japonii; Bithumb sądzi się ws. podatku na 69 mln dolarów; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Nowy premier Rosji naciska na rozwój gospodarki cyfrowej:
Premier Rosji wezwał kraj do nadania priorytetowego znaczenia rozwojowi gospodarki cyfrowej. Jak informował krajowy dziennik RIA Novosti, Michaił Mishustin – który objął dziś stanowisko premiera – zaznaczył niektóre kluczowe priorytety swojej pracy i wskazał na potrzebę reform instytucjonalnych w Rosji.
Mishustin powiedział, że kraj powinien wdrożyć nowoczesne technologie informacyjne, w tym opracowanie krajowego programu gospodarki cyfrowej, dodając:
Państwo powinno stać się platformą cyfrową stworzoną dla ludzi.
Mishustin wydał oświadczenie po tym były premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, ogłosił, że rezygnuje. Decyzja została podjęta w związku z przesłaniem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina skierowanego do Zgromadzenia Federalnego, w którym przedstawił szereg zasadniczych zmian w konstytucji tego kraju.
Duże rosyjskie firmy, w tym niektóre, w których państwo ma znaczny udział, zaczynają testować i stosować technologię Blockchain do różnych aspektów swojej działalności. W grudniu ubiegłego roku rosyjski operator sieci energetycznej Rosetti rozpoczął testowanie rozwiązania Blockchain dla płatności w sektorze detalicznym energii elektrycznej w celu automatyzacji i zwiększenia przejrzystości transakcji między producentami energii, dostawcami i konsumentami.
W listopadzie ubiegłego roku największy rosyjski bank, Sberbank, był pionierem rozwiązania Blockchain dla umów odkupu. Bank otrzymał patent na rozwiązanie, które wykorzystuje technologię inteligentnych kontraktów do automatyzacji transakcji między stronami.
Główni gracze w przestrzeni kryptowalut i Blockchain również chwalili rolę Rosji w rozwoju branży. W ubiegłym roku prezes giełdy kryptowalut Binance, Changpeng Zhao, pochwalił talent programistyczny wychodzący z kraju i nazwał Putina najbardziej wpływową osobą w branży Blockchain.
• Binance ograniczy usługi dla mieszkańców Japonii:
W ogłoszeniu opublikowanym na japońskiej stronie wsparcia Binance giełda ujawniła, że ograniczy dostęp do giełdy dla mieszkańców Japonii w bliżej nieokreślonym terminie. W ogłoszeniu czytamy, że ograniczenie jest wdrażane stopniowo, a szczegóły zostaną ujawnione później.
Obecnie nie ma żadnych ograniczeń, a japońscy użytkownicy mogą normalnie korzystać z giełdy.
Binance zaraz po opuszczeniu Chin miał siedzibę w Japonii. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, giełda przeniosła swoją działalność na Maltę po oficjalnym ostrzeżeniu japońskich organów regulacyjnych z powodu braku krajowej licencji na prowadzenie giełdy.
Od tego czasu kilka centrali zarejestrowało się w organie regulacyjnym. Huobi, rywal Binance, uzyskał licencję w styczniu 2019 r., a giełda BitBox japońskiej korporacji LINE zabezpieczyła ją we wrześniu.
Możliwe, że Binance napotkał podobne trudności regulacyjne, mimo że nie przebywa w tym kraju. Giełda kryptograficzna Kraken przestała świadczyć usługi japońskim rezydentom w kwietniu 2018 r., powołując się na rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej – potencjalnie z powodu wymogu uzyskania licencji.
• Bithumb sądzi się ws. podatku na 69 mln dolarów:
Czołowa południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb zdecydowała się na rozwiązanie sprawy prawie 69 mln dolarów podatku naliczonego przez National Tax Service (NTS) w sądzie.
Według raportu opublikowanego przez The Korea Times Bithumb złożył skargę do NTS, sugerując, że nałożony rachunek podatkowy jest bezpodstawny, biorąc pod uwagę, że kryptowaluta nie jest prawnie uznaną walutą. Południowo-koreański trybunał podatkowy musi teraz podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku giełdy w ciągu 90 dni.
NTS nałożył podatek retencyjny – podatek dochodowy płacony rządowi przez płatnika dochodu zamiast jego odbiorcy – który jest często wstrzymywany lub odliczany od dochodu w większości jurysdykcji, zgodnie z The Korea Times. W rezultacie oczekuje się, że Bithumb zapłaci podatek przed przekazaniem pozostałego dochodu swoim klientom.
Zapłaciliśmy pełną kwotę i od tego czasu przygotowujemy się do sporu. Uważamy, że otrzymamy szansę na wyjaśnienie naszego stanowiska w sądzie.
– mówi przedstawiciel giełdy.
NTS twierdził, że zyski wycofane z rachunków posiadanych przez cudzoziemców stanowią dochód podlegający opodatkowaniu, a zatem ma prawo nałożyć taki podatek.
Choi Hwoa-in, doradca Służby Nadzoru Finansowego, powtórzył stanowisko Bithumb, że obecne prawo podatkowe nie ma zastosowania do kryptowalut:
Zgodnie z obowiązującym prawem Bitcoiny nie są aktywem. Jest to jasne i proste. […] Ministerstwo Gospodarki i Finansów już to jasno wyjaśniło. NTS, dążąc do nałożenia podatku, działa bezpodstawnie, zwłaszcza że wciąż oczekuje opinii ministerstwa w tej samej sprawie, o którą się ponownie ubiegał.
– stwierdził.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Miniona doba na giełdach wykazała mieszane ruchy wśród czołowych kryptowalut. Bitcoin notuje spadek o 0,9%, Ethereum o 0,7%, XRP o 2,4% a Bitcoin Cash o 2,2., Bitcoin SV ponownie notuje wzrost, tym razem o 1,9%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2.3 mld dolarów i wynosi obecnie 238 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 122.7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.