News

#949 Newsy z dnia 03.03.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Niemiecki organ nadzoru rozszerza definicję krypto; Francuski Blockchain Week przełożony z powodu koronawirusa; Elon Musk wyraża poparcie dla Dogecoin; Liczba bitomatów przekroczyła 7.000 i stale rośnie; Spadki na giełdach.

Niemiecki organ nadzoru rozszerza definicję krypto:

Niemiecki organ nadzoru finansowego opublikował wytyczne klasyfikujące kryptowaluty jako instrumenty finansowe. Ten krok rozszerza definicję instrumentów finansowych, tak aby obejmowała wszystkie rodzaje aktywów cyfrowych, przy czym poprzedni paradygmat obejmował tylko tokeny security.

W komunikacie prasowym wydanym w poniedziałek Niemiecki Federalny Organ Nadzoru Finansowego (BaFin) opisał krypto następującymi słowami:

Cyfrowa reprezentacja wartości, która nie została wyemitowana ani zagwarantowana przez żaden bank centralny lub organ publiczny i niekoniecznie jest powiązana z walutą określoną przez prawo i która nie ma prawnego statusu waluty lub pieniędzy, ale jest akceptowana jako środek wymiany przez osoby fizyczne lub prawne i może być przesyłana, przechowywana i sprzedawana drogą elektroniczną.

– czytamy w komunikacie.

Według BaFin jego nowa klasyfikacja odzwierciedla wytyczne agencji międzyrządowych, takich jak Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). To już druga przełomowa klasyfikacja kryptowalut, która pojawiła się w ciągu ostatnich kilku dni, a australijski sędzia niedawno orzekł, że krypto jest instrumentem inwestycyjnym – co oznacza, że w kraju można wykorzystać wirtualne waluty.

Nowe ogłoszenie BaFin o klasyfikacji kryptograficznej jest również kolejnym krokiem w dążeniu kraju do przyjęcia piątej unijnej dyrektywy w sprawie prania pieniędzy (AMLD5), która pojawiła się w styczniu 2020 r.

W ramach nowych wytycznych BaFin dotyczących kryptowalut, depozytariusze kryptowalut będą musieli uzyskać licencję organu nadzoru na oferowanie swoich usług w tym kraju. Platformy kryptograficzne działające już w kraju bez licencji muszą ubiegać się o nią do końca listopada 2020 r., ale muszą wykazać gotowość do tego jeszcze przed 30 marca 2020 r.

Depozytariusz, który jest już zarejestrowany w innych krajach UE nie może przenieść swojej licencji operacyjnej do Niemiec. Zamiast tego takie platformy muszą ubiegać się o zgodę na oferowanie usług przechowywania kryptowalut bezpośrednio w Niemczech.

Wcześniej w lutym 2020 r. pojawiły się doniesienia, że BaFin otrzymał aplikacje licencjonowania usług kryptograficznych od co najmniej 40 banków. Oprócz banków krajowa giełda papierów wartościowych jest również mocno zaangażowana w rynek kryptowalut, ponieważ Boerse Stuttgart – druga co do wielkości giełda w Niemczech niedawno dodała nowy bitcoinowy ETP.

Francuski Blockchain Week przełożony z powodu koronawirusa:

Organizatorzy w Paryżu przełożyli termin lokalnego wydarzenia branży Blockchain z powodu wybuchu koronawirusa.

Zgodnie z ogłoszeniem, paryski szczyt Blockchain Week – początkowo miał się odbyć w dniach 31 marca – 1 kwietnia – teraz oczekuje się, że odbędzie się on w dniach 9–10 grudnia.

Organizatorzy przełożyli termin wydarzenia z powodu ostatnich wytycznych wydanych przez rząd francuski, które zabraniają dużych zgromadzeń, które mogłyby zwiększyć zakres i dotkliwość wybuchu koronawirusa.

W ogłoszeniu podano, że konferencja przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, a miejsce, harmonogram i konfiguracja pozostaną takie same. Ponadto organizatorzy obiecali, że do listy wydarzenia dołączy więcej prelegentów.

Do prelegentów mających wziąć udział w wydarzeniu należą m.in. CEO i współzałożyciel giełdy kryptowalut Binance, Changpeng Zhao, a także francuski minister finansów Bruno Le Maire, założyciel i dyrektor generalny firmy Parity Technologies Jutta Steiner, dyrektor inwestycyjny Coinshares Meltem Demirors, współzałożyciel Messari oraz dyrektor generalny Ryan Selkis.

Wybuch koronawirusa ma duży wpływ zarówno na tradycyjne finanse, jak i na przemysł kryptowalut. Wiele konferencji związanych z kryptowalutami w Azji opóźnia się w odpowiedzi na regionalne rozprzestrzenianie się wirusa. Ponadto chińska farma wydobywająca kryptowaluty została zmuszona do zamknięcia działalności z powodu epidemii.

W tym tygodniu amerykańska giełda kryptowalut Coinbase i firma Blockchain Messari poleciły swoim pracownikom pracę zdalną. Coinbase wydało również plan reagowania na wybuch koronawirusa. 

Elon Musk wyraża poparcie dla Dogecoin:

Nieco ponad miesiąc po wygłoszeniu sceptycznych uwag na temat Bitcoinów, Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i Tesli, najwyraźniej ponownie kibicuje znaczącemu altcoinowi Dogecoin.

Znany już jako wielki fan DOGE, Musk dokonał kolejnego poparcia dla kryptowaluty w dzisiejszym tweecie. Chociaż początkowy tweet nie jest ściśle związany z kryptografią i był raczej memem, kolejny tweet – „Mają najlepszą monetę” – wyraźnie pokazuje, że Musk mówił o Dogecoin.

To nie pierwszy raz, kiedy CEO Tesli wyraził swoje pozytywne nastawienie do Dogecoin. W kwietniu 2019 roku Elon Musk napisał na Twitterze, że DOGE może być jego ulubioną kryptowalutą.

Musk jest również znany ze współpracy z twórcą Dogecoin, Jacksonem Palmerem, w walce z oszustami w świecie kryptowalut. Słynny przedsiębiorca został nawet wybrany na Twitterze, aby zostać „CEO” Dogecoin, pozostawiając za sobą innych kandydatów, takich jak Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum i Charlie Lee, twórca Litecoin.

Dogecoin jest opartą na technologii Blockchain kryptowalutą peer-to-peer, która narodziła się z memu „doge” (w Polsce znany jako „pieseł”) na cześć psa rasy shiba-inu. Wprowadzona na rynek w 2013 r. DOGE stała się powszechnie stosowaną kryptowalutą, a jej popularność podobno znacznie przewyższa oczekiwania założyciela Billy’ego Markusa.

Kiedyś regularnie na liście 25 najlepszych krypto według kapitalizacji rynkowej, Dogecoin nieznacznie obniżył się, aby uplasować się w rankingu 33 największych kryptowalut. Altcoin wzrósł o ponad 3% w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając wartość 0,002 dolara.

Najwyraźniej jedna z najbardziej lubianych i wpływowych postaci w branży kryptograficznej, Elon Musk aktywnie dyskutuje nie tylko o Dogecoin, ale w ogóle o krypto. W marcu 2019 r. Musk pochwalił Bitcoina, twierdząc, że jego struktura jest genialna, podczas gdy kryptowaluta jest znacznie lepszym sposobem na przeniesienie wartości niż kawałki papieru.

Liczba bitomatów przekroczyła 7.000 i stale rośnie:

Liczba bankomatów kryptograficznych na całym świecie wzrosła do ponad 7 000, z urządzeniami w 75 krajach.

Na chwilę obecną CoinATMRadar doliczył się 7,014 istniejących bankomatów z kryptowalutą. Liczba ta obejmuje również urządzenia obsługujące waluty cyfrowe inne niż Bitcoin, w tym aktywa takie jak Bitcoin Cash, Ethereum, Dash i Litecoin.

Świat ujrzał swój pierwszy bankomat do Bitcoinów w 2013 roku, kiedy firma o nazwie Robocoin umieściła bitomat w kawiarni w Vancouver.

Obecnie za 4.200 globalnych bankomatów kryptograficznych odpowiada 42 różnych producentów. Dane CoinATMRadar pokazują, że tylko dwie lokalizacje obsługują bankomaty Robocoin. Genesis Coin znajduje się na czele z bitomatami w 2348 lokalizacjach.

Przeciętnie zostaje zainstalowanych ok. 11,7 nowych bankomatów kryptograficznych każdego dnia, zgodnie z danymi CoinATMRadar z ostatnich siedmiu dni. Zeszłej jesieni firma Bitstop połączyła siły z ogromnym operatorem centrów handlowych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, Simon Malls, doprowadzając do uruchomienia pięciu bitomatów w pięciu oddzielnych centrach handlowych obsługiwanych przez operatora. Międzynarodowe lotnisko na Florydzie w Miami otrzymało również bitomat od Bitstop w drugiej połowie 2019 r.

Spadki na giełdach:

Ostatnie 24 godziny przyniosły zauważalne spadki na giełdach kryptowalut. Najwięcej na wartości stracił dziś Tezos – 4,9%. Spadki w granicach 1-4% dotknęły także pozostałe krypto z pierwszej dziesiątki: Ethereum -3,8%, EOS -3,2%, Bitcoin Cash -2,9%, XRP -2,8%, Litecoin -2,1%, Binance Coin -2%, Bitcoin SV -1,5%, Bitcoin -1,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4.6 mld dolarów wynosi obecnie 249.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 174.2 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button