News

#1429 Newsy z dnia 08.07.2021

Z czwartkowych wydarzeń: Polska: KNF ostrzega przed Binance; Francja i Singapur: Pilotażowe transgraniczne transakcje CBDC; USA: Senator pyta SEC o brak ochrony inwestorów krypto; Amerykański kongresmen kupuje Doge, Ether i Cardano; Circle ogłasza zamiar wejścia na giełdę; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Polska: KNF ostrzega przed Binance:

Ostatnie dni dla Binance to szereg ciosów ze strony regulatorów na całym świecie. Tym razem również organ nadzoru finansowego w Polsce wydał ostrzeżenie przed największą giełdą krypto.

W środę Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała oświadczenie dotyczące problemów regulacyjnych Binance na świecie, podkreślając, że działalność spółki jest nieuregulowana w krajach Europy Środkowej.

Rynek kryptograficzny nie jest „ani regulowany, ani nadzorowany” przez KNF, zauważył regulator. Polski organ nadzoru finansowego ostrzega przed ryzykiem związanym z handlem na Binance, biorąc pod uwagę rosnące ataki na giełdę ze strony globalnych regulatorów finansowych, stwierdzając:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na ostrzeżenia, jakie zostały opublikowane w ostatnim czasie przez zagraniczne organy nadzoru w zakresie działalności podmiotu Binance Markets Limited, funkcjonującego w grupie kapitałowej pod nazwą Binance (Binance Group).

Przedmiotem działalności Binance Markets Limited jest pośrednictwo w wymianie kryptowalut i kryptoaktywów. Rynek ten co do zasady nie jest regulowany ani nie jest objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Mając jednak na względzie ochronę uczestników rynku finansowego oraz ostrzeżenia zagranicznych organów nadzorczych, UKNF zaleca szczególną ostrożność przy korzystaniu z usług podmiotów z grupy Binance oraz przy handlu kryptowalutami i kryptoaktywami, ponieważ może to się wiązać ze znacznym ryzykiem mogącym skutkować utratą środków finansowych.

KNF wspomniał o kilku ostrzeżeniach przed Binance ze strony globalnych regulatorów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kajmanów i Tajlandii.  Jak wcześniej informowaliśmy, Binance jest na celowniku również w krajach takich jak Kanada, Japonia, Stany Zjednoczone i Singapur.

Dodatkowo KNF odniosła się do swojego styczniowego ostrzeżenia o ogólnym ryzyku inwestowania w kryptowaluty, stwierdzając, że rynek kryptonie jest w Polsce regulowany.

Oświadczenie KNF pojawia się wkrótce po tym, jak dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, potwierdził zaangażowanie firmy we współpracę z globalnymi regulatorami w celu przestrzegania przepisów rynków finansowych. CZ stwierdził, że nadal istnieje duża niepewność regulacyjna wokół kryptowalut, ale z zadowoleniem przyjął nowe przepisy, ponieważ są one, jego zdaniem, „pozytywnymi oznakami dojrzewania branży”.

  • Francja i Singapur: Pilotażowe transgraniczne transakcje CBDC:

We wspólnym ogłoszeniu w czwartek, Bank Francji i Władza Monetarna Singapuru (MAS) poinformowały, że pomyślnie zakończyły eksperyment dotyczący płatności i rozliczeń transgranicznych przy użyciu CBDC i blockchain.

Eksperyment CBDC został przeprowadzony przy wsparciu działu Onyx firmy JPMorgan. Koncentruje się on na walutach cyfrowych, na zapewniającym prywatność blockchain, opartym na infrastrukturze Quorum banku inwestycyjnego.

W ramach eksperymentu Bank Francji i MAS symulowały transakcje transgraniczne i walutowe dla CBDC opartego na dolarach singapurskich i euro.

Podczas gdy eksperyment był ograniczony do dwóch banków centralnych, projekt sieci m-CBDC umożliwił jej rozbudowę. Ma to na celu wsparcie udziału banków centralnych i komercyjnych zlokalizowanych w różnych jurysdykcjach.

– czytamy w komunikacie.

Program pilotażowy wykazał również interoperacyjność z węzłami blockchain skonfigurowanymi w prywatnych i publicznych infrastrukturach chmurowych we Francji i Singapurze.

Sopnendu Mohanty, dyrektor ds. technologii finansowych w MAS, powiedział, że wyniki te umożliwiają instytucjom finansowym w wielu krajach „transakcje między sobą w różnych walutach”.

Eksperyment z m-CBDC otworzył nowe możliwości, decentralizując infrastrukturę finansową w celu poprawy zarządzania płynnością i usług animowania rynku.

– zauważył.

Pilotaż, o którym mowa stanowi kamień milowy w rozwoju transgranicznych zastosowań CBDC. Jak wcześniej informowały media, Onyx firmy JPMorgan brał udział w maju, w transgranicznym programie pilotażowym CBDC dla Banku Centralnego Bahrajnu.

Amerykański megabank nawiązał również współpracę z największym bankiem Singapuru, DBS, w celu uruchomienia nowej spółki. Ma ona skupić się na transakcjach transgranicznych.

  • USA: Senator pyta SEC o brak ochrony inwestorów krypto:

Senator Elizabeth Warren, po raz kolejny podniosła alarm nt. aktualnego klimatu regulacyjnego dla kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Według Reutersa, Warren napisała do Gary’ego Genslera, przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, żądając odpowiedzi na temat zakresu nadzoru kryptograficznego SEC w obszarze ochrony konsumentów.

W oświadczeniu wydanym przez Warrena, przewodniczący podkomisji ds. polityki gospodarczej ubolewał nad brakiem ochrony inwestorów kryptowalutowych przed działaniami nieuczciwych podmiotów, dodając:

Luki regulacyjne zagrażają konsumentom i inwestorom. Podważają bezpieczeństwo naszych rynków finansowych. SEC musi wykorzystać swoje uprawnienia, aby zaradzić tym zagrożeniom, a Kongres musi podjąć kroki, aby zlikwidować te braki.

Według Reuters, w liście do Genslera, Warren poprosiła przewodniczącego SEC o ustalenie, czy giełdy kryptograficzne podważają cel komisji, jakim jest zapewnienie uczciwego środowiska na rynku inwestycyjnym.

Dla Warren brak podstawowych przepisów dotyczących ochrony inwestorów dla „wysoce nieprzejrzystego i niestabilnego” rynku kryptowalut jest „nie do utrzymania”. Gensler podobno do 28 lipca ma odpowiedzieć na zapytanie senator.

Jak wcześniej informowały media, Warren jest znanym krytykiem kryptowalut, który podczas czerwcowego przesłuchania Senackiej Komisji Bankowej określiła waluty cyfrowe jako „fałszywe prywatne pieniądze”.

Kilku urzędników, w tym Janet Yellen, sekretarz Departamentu Skarbu USA, jest również krytykiem kryptowalut.

  • Amerykański kongresmen kupuje Doge, Ether i Cardano:

Amerykański kongresman Barry Moore od jakiegoś czasu inwestuje w kryptowaluty. Tym razem kupił Doge, Ethereum i ADA. Ujawniono to w dokumentach finansowych, które zostały złożone urzędnikowi Izby Reprezentantów.

Raport nie zawierał szczegółów na temat zasobów kongresmana. Jednak w sprawozdaniu podano przedziały cenowe zakupów, gdzie udziały Moore’a wynosiły od 1.001 do 15.000 dolarów. Największa z jego inwestycji to Cardano.

Kryptowaluty były od tego czasu ważnym punktem debaty polityków. Większość otwarcie sprzeciwiała się zasobom cyfrowym, stwierdzając, że brak regulacji może zaszkodzić rynkom finansowym. Inni wyrazili obawy dotyczące swoich wyborców, którzy inwestują w kryptowaluty powołując się na ekstremalną zmienność jako sposób na szybką utratę pieniędzy.

Po drugiej stronie znaleźli się politycy, którzy wyrazili swoje poparcie dla branży. Rand Paul w 2015 roku został pierwszym kandydatem na prezydenta, który przyjął darowizny w kryptowalutach. Republikanin z Liberii ogłosił, że otrzymał darowizny w Bitcoinie.

Senator Lummis na początku tego roku ogłosiła swoje pełne wsparcie dla kryptowalut. Ujawniła, że też trzymała Bitcoina.

W tym samym tonie wypowiadał się Narodowy Republikański Komitet Kongresowy mówiąc, że zacznie przyjmować darowizny w kryptowalutach.

Regulacja krypto pozostaje gorącym tematem. Wzrost liczby ataków ransomware doprowadził do ciągłych wezwań do uregulowania rynku. Na administrację Bidena spadły naciski, aby przedstawić namacalny plan regulacji zasobów cyfrowych.

Rosnący strach w przestrzeni kryptowalut wiąże się z tym, że wielu polityków głośno mówiło, że kryptowaluty są ryzykowne i niebezpieczne. Jednak coraz więcej osób pokazuje swoje poparcie dla aktywów cyfrowych. Oczywiste jest też, że regulacje mogą nie być takie, jak oczekują główni zainteresowani.

Nie wiadomo, czy kongresman Barry Moore z Alabamy nadal posiada krypto. Polityk mógł sprzedać swoje zasoby, ponieważ raport wskazuje tylko datę zakupu.

Sytuacja ta pokazuje jednak, że klimat dla kryptowalut nie jest całkowicie wrogi w wśród polityków.

  • Circle ogłasza zamiar wejścia na giełdę:

Firma Circle (odpowiedzialna za stworzenie popularnego stablecoina USDC) oficjalnie ogłosiła plany związane z wejściem na giełdę.

Zgodnie z ogłoszeniem zostanie przeprowadzona fuzja z firmą Concord Acquisition Corp, która jest wyceniana na 4.5 mld dolarów. Stworzona w wyniku fuzji spółka holdingowa ma być notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE).

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba upływa nam pod znakiem spadków wśród topowych kryptowalut. Korektę notuje Bitcoin o -4,98%, Ethereum o -7,86%, Cardano o -4,10%, XRP o -5,28%, Dogecoin o -7,52%, Polkadot o -7,88%, Uniswap o -8,63%, Solana o -7,06% i Bitcoin Cash o -5,47%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.38 bln dolarów, a całkowity obrót 80.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button