#83 Aktualności z dn. 10.10.2017
Z wtorkowych wydarzeń: Pierwsze państwo oferujące obywatelstwo za Bitcoiny; Rosja chce ograniczyć obywatelom handel kryptowalutami; Aresztowanie w Nepalu za handel walutami cyfrowymi; Dobry kierunek kursu Bitcoinia; Na giełdach dynamiczne zmiany.
• Pierwsze państwo oferujące obywatelstwo za Bitcoiny:
Rząd wyspy Vanuatu na Pacyfiku ogłosił, że akceptuje cyfrową walutę Bitcoin jako płatność w programie obywatelstwa. W ramach programu cudzoziemcy mogą nabywać obywatelstwo Vanuatu poprzez jednorazową wypłatę w wysokości 200.000 dolarów lub nieco ponad 43 Bitcoiny, jak podaje raport Newsweek. Programem wspiera Obywatelski Program Wspiera (DSP) i Centrum Informacji Vanuatu (VIC). Zdaniem prezesa VIC, Geoffreya Bonda, przyjęcie Bitcoina jako płatności stanowi część planu rządowego Vanuatu, który ma doprowadzić do przyjęcia nowych technologii na całym świecie. Opisuje on obecną sytuację słowami:
Mimo że w przeszłości podjęto już próbę dokonania płatności za obywatelstwo dzięki programom inwestycyjnym za pośrednictwem Bitcoina, wysiłki te nigdy nie zostały zatwierdzone i zostały w konsekwencji wyłączone. W tym przypadku rząd Vanuatu wyraził wyraźne pragnienie, by stać się liderem w przyjmowaniu nowych technologii i rozwiązań, oficjalnie zachęcając WIK do otrzymywania płatności w Bitcoinach.
W ramach programu obywatelskiego cudzoziemcy, którzy chcą zostać obywatelami Vanuatuan, powinni płacić Bitcoinami za pośrednictwem australijskiej platformy wymiany walut cyfrowych. Wymiana powinna być zgodna z wymogami i przepisami finansowymi w Australii. Ponieważ Vanuatu jest członkiem Wspólnoty Narodów, obywatele mogą podróżować w 113 krajach, w tym w Unii Europejskiej, Rosji i Wielkiej Brytanii, bez wizy. Ten przywilej będzie również nadawany cudzoziemcom, którzy nabędą obywatelstwo Vanuatuan.
Zdaniem eksperta ds. Migracji i doradcy VIC, Christiana Nesheima, ruch Vanuatu zmierzający do zaakceptowania płatności w Bitcoinach, przyniesie mu przewagę konkurencyjną na globalnym rynku obywatelstwa i mówi:
Wielu wczesnych inwestorów Bitcoinowych chciałoby zrealizować niektóre ze swoich zysków bez ponoszenia dużych podatków od zysków kapitałowych. Gdyby Vanuatu był jedynym krajem, który oferuje obywatelstwo za Bitcoiny, myślę, że program będzie widoczny natychmiastowo w coraz większym stopniu.
Widzieliśmy już możliwości realizowania różnych inwestycji, w których inwestorzy mogli płacić za ich nieruchomość za pośrednictwem Bitcoina, ale Vanuatu to zdecydowanie pierwszy kraj oferujący swoje inwestycje obywatelskie płacone za pośrednictwem Bitcoina.
• Rosja chce ograniczyć obywatelom handel kryptowalutami:
Rosyjski bank centralny prowadzi starania, aby zamknąć dostęp do stron internetowych zajmujących się wymianą kryptowalut. Jak informuje RBC w lokalnej gazecie, Bank Rosji współpracuje z prokuratorem kraju, aby zablokować wszystkie giełdy, blokując tym samym Rosjanom możliwość kupowania i sprzedania kryptowalut.
To oczywiste, że kiedy piramida (program) rośnie, zainteresowanie tą piramidą szczyci się wysoką stopą zwrotu.
-powiedział jeden z zastępców banku centralnego, Siergiej Szvetsov, podczas międzynarodowego forum finansowego w Moskwie.
Powtarzając poprzednie komentarze, Shvetsov dodał, że opis piramidy jest wynikiem obserwowania dynamiki cen Bitcoina w ciągu ostatnich dwóch lat. Dyskusja o tym, jak radzić sobie z kryptowalutami rozwinęła się w Rosji w 2017 r., podczas gdy różne podmioty wygłaszały sprzeczne opinie co do przyszłości. Rozporządzenie ma zostać pozornie ogłoszone publicznie przed końcem roku. Tymczasem nie tylko prywatni inwestorzy, ale także sektor biznesowy, stają wobec dużego ryzyka przy użyciu kryptowalut, powiedział Shvetsov. Instrumenty finansowe oparte na kryptowalutach są „niemożliwe do poparcia”.
• Aresztowanie w Nepalu za handel walutami cyfrowymi:
Policja w Nepalu aresztowała co najmniej siedem osób za rzekome zaangażowanie w transakcje cyfrowymi walutami w kraju na początku października. Aresztowanie zostało przeprowadzone pomimo braku przepisów dotyczących cyfrowych walut w kraju. Na podstawie lokalnych raportów prasowych podejrzani handlarze zostali aresztowani przez członków Centralnego Biura Śledczego (CIB) w Katmandu i Chitwan. Wśród aresztowanych znaleźli się Prashant Pratap Shah w Katmandu, Bida Dhakal z Nuwakot i Mingmar Tamang z Sindhupalchok. Według DSP Jeevan Kumar Shrestha z CIB, po raz pierwszy w kraju aresztowano ludzi handlujących kryptowalutami.
Zostali zatrzymani w areszcie policyjnym. Kwota handlu zostanie odkryta po dalszym dochodzeniu.
Przewiduje się, że aresztowania dokonane przez CIB wzbudzą więcej pytań niż odpowiedzi, gdyż handel Bitcoinem i innymi kryptokowalutami nie jest uważany za nielegalny ze względu na brak regulacji prawnych w kraju. W tej sytuacji nadal nie wiadomo, jakie oskarżenia zostaną wniesione przeciwko aresztowanym osobom. Tymczasem rząd nepalski opracowuje już wytyczne dotyczące przepisów odnośnie handlu cyfrowymi walutami, a wśród możliwych przepisów narzuconych przez władze jest całkowity zakaz handlu kryptowalutami. W związku z tym lokalny operator cyfrowej wymiany walut – Bitsewa – zaprzestał działalności na początku tego miesiąca. Giełda jest uważana za nepalską wersję LocalBitcoins. Chociaż skala działalnośi w zakresie pieniądza cyfrowego w Nepalu nie jest tak duża, jakiekolwiek formy regulacji przeciwko kryptokowalutom mogą stanowić niebezpieczny precedens i utrudnić innowacje w tym sektorze. Ze względu na zaistniałe wydarzenia, bardzo interesujące będzie, jak wirtualna branża walutowa w kraju rozwinie się w najbliższym okresie.
• Dobry kierunek kursu Bitcoinia:
Nawet ci, którzy mają najkrótszą pamięć, przypominają sobie, że cena Bitcoina na początku września osiągnęła rekord na poziomie 5.000 dolarów, zanim znaczne wyprzedaże zbiegły się ze słowami Jamiego Dimona i Chin, zakazujących ICO. Teraz jednak największa waluta cyfrowa odbija się i jest już ponownie w drodze do 5.000 dolarów. Jest kilka czynników i powodów, które ją popychają i dla których 5.000 dolarów – jeśli nie więcej – jest na horyzoncie.
Nie ulega wątpliwości, że podejście Chin i atak Jamiego Dimona sprawiły, że Bitcoin przeszedł burzę. To było zbliżanie się cyfrowych walut do dwóch wielkich wrogów – zinstytucjonalizowanych pieniędzy i organów regulacyjnych – którzy gimnastykowali się w widowisku strachu. Te ataki pojawiły się i zniknęły, ale to, co naprawdę będzie katalizować cenę, to wycofanie zakazu chińskiego – co jest możliwe przy zbliżających się wyborach partii komunistycznych. A może Jamie Dimon również zmieni zdanie…
W każdym razie Bitcoin już pokazał, że śmieje się w obliczu zbliżającego się globalnego kryzysu finansowego i podczas gdy napięcie pomiędzy USA i Koreą Północną wzrosło. Bitcoin jest bezpieczną przystanią, która nie ma wpływu na normalne czynniki rynkowe, a jako że czynniki te nadal będą się eskalować, może pojawić się większy trend w kierunku walut cyfrowych.
Chociaż istnieje główna linia podziału na opozycje banków i instytucji na Wall Street, wielu jednak przechodzi na „cyfrową stronę waluty”, pozostawiając Dimona i Jordana Belforta. Po rozdzieleniu Bitcoina 1. sierpnia pojawili się instytucjonalni inwestorzy, którzy zobaczyli potencjał w Bitcoinie. Ich zaufanie i poparcie może być kolejnym punktem zwrotnym, kiedy pod koniec października pojawi się kolejny fork Bitcoina, w postaci Bitcoina Gold.
Jak wielu zauważa, Bitcoin jest bardzo dynamiczny – a altcoiny spadają, ponieważ istnieje szansa podwojenia kapitału, gdy fork pojawi się pod koniec miesiąca.
• Na giełdach dynamiczne zmiany:
W ostatnich 24. godzinach na rynek kryptowalut wpłynęło 2,7 mld dolarów co daje łączną wartość całego rynku na poziomie 154 mld dolarów. Cena Bitcoina wzrosła o 3,2%, Ethereum o 2%, NEM o 3,1%, IOTA o 3,3%, Qtum o 3,2%.
Spadek zanotował Ripple: -4,8%, BitcoinCash: -2,2%, Litecoin: -0,6%, Dash: -2,5%, Monero: -1,9%, OmiseGo: -1,9%.
źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.