#1483 Newsy z dnia 31.08.2021
Z wtorkowych wydarzeń: FTX.US przejmuje platformę LedgerX; PayPal zamierza przejąć firmę Robinhood; Gwiazda tenisa Naomi Osaka interesuje się DOGE; Bank centralny RPA: Krypto nie jest walutą; Protesty w Salwadorze w związku z wprowadzeniem BTC; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
FTX.US przejmuje platformę LedgerX:
FTX.US, amerykańska filia giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried FTX, nabyła platformę LedgerX. Kwota transakcji póki co nie została ujawniona.
Właściciel FTX.US, West Realm Shire Services, ogłosił, iż firma zawarła umowę kupna-sprzedaży w celu przejęcia firmy macierzystej LedgerX, Ledger Holdings.
LedgerX to giełda kontraktów terminowych i opcji walut cyfrowych regulowana przez Commodity Futures Trading Commission, Swap Execution Facility i Derivatives Clearing Organization. Platforma jest dostępna dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, umożliwiając im handel kontraktami futures na kryptowaluty z fizycznym rozliczeniem wszystkich kontraktów.
Zgodnie z zapowiedzią przejęcie nie będzie miało istotnego wpływu na działalność LedgerX, ponieważ platforma nadal będzie świadczyć usługi dla istniejących klientów. Umowa zapewni FTX.US możliwość oferowania opcji i kontraktów terminowych na Bitcoin i Ether inwestorom instytucjonalnym i detalicznym, znacznie rozszerzając usługi handlu spot.
Wierzymy, że integracja naszych możliwości technologicznych z LedgerX zwiększy naszą zdolność do dostarczania innowacyjnych produktów wszystkim amerykańskim traderom kryptowalut.
– powiedział prezes FTX.US Brett Harrison.
Zauważył również, że dla branży kluczowe znaczenie ma dążenie do dobrych relacji z organami regulacyjnymi, takimi jak CFTC.
Wiadomość pojawia się po tym, jak FTX, opublikowała największą prywatną zbiórkę pieniędzy w historii kryptowalut, która zebrała w lipcu 900 mln dolarów. Prezes firmy, Sam Bankman-Fried, powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla magazynu Forbes, że rynek krypto instrumentów pochodnych jest jak dotąd „nieco niezrozumianym obszarem”. Natomiast ma potencjał, aby znacznie poszerzyć rynki kryptowalut poprzez dodanie płynności i zwiększenie ich wydajności.
-
PayPal zamierza przejąć firmę Robinhood:
Amerykański gigant płatniczy PayPal bada możliwości oferowania obrotu akcjami po uruchomieniu usług handlu kryptowalutami w zeszłym roku.
PayPal chce kupić lub współpracować z gigantem z branży finansowej, by móc wprowadzić własną usługę obrotu akcjami. Celem takich decyzji jest konkurowanie z rywalami, takimi jak przyjazna dla kryptowalut aplikacja Robinhood, podała CNBC.
Powołując się na anonimowe źródła, raport zauważa, że PayPal przeprowadził dyskusje z potencjalnymi graczami z branży, jednak jest mało prawdopodobne, aby uruchomił nową usługę w tym roku. Według CNBC, potencjalne zatwierdzenie PayPal jako firmy maklerskiej przez Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego może zająć ponad osiem miesięcy.
W ramach rzekomego planu gigant płatniczy zatrudnił już weterana branży brokerskiej Richa Hagena jako nowego dyrektora generalnego działu znanego jako „Inwestuj w PayPal”. Według danych na LinkedIn Hagena, dyrektor będzie odpowiedzialny za „wysiłki PayPal w celu zbadania możliwości w branży inwestycji konsumenckich”.
Hagen jest współzałożycielem i byłym prezesem Ally Invest, regulowanej firmy brokerskiej, która przejęła internetową firmę brokerską TradeKing w 2016 roku. Nowy dyrektor PayPal był również prezesem TradeKing.
Przedstawiciele PayPal powiedzieli, że potencjalny plan firmy dotyczący wprowadzenia usługi obrotu akcjami jest zgodny z długoterminową wizją dyrektora generalnego Dana Schulmana, aby objąć o wiele więcej usług finansowych, w tym „możliwości inwestycyjne”.
Po tych informacjach, akcje PayPal wzrosły o 3,6%, podczas gdy akcje Robinhood HOOD spadły o ponad 6%, według danych TradingView.
-
Gwiazda tenisa Naomi Osaka interesuje się DOGE:
Naomi Osaka, czołowa tenisistka z Japonii, była otwarta na temat dywersyfikacji swoich inwestycji w kryptowalutę po odnotowaniu szumu wokół Dogecoin.
W niedawnym wywiadzie Bloomberga Osaka ujawniła, że rozmawiała ze swoim agentem na temat kryptowalut po przeczytaniu o Dogecoin. Legenda tenisa zaznaczyła, iż ekosystem kryptograficzny Twittera to jej główne źródło zainteresowania inwestycjami Dogecoin. Nie trudno odgadnąć, że dzieje się tak dzięki aktywności Elona Muska w tym obszarze.
Osaka dołączyła również do przestrzeni NFT, uruchamiając kolekcję tokenów przed rozpoczynającym się turniejem wielkiego szlema, US Open.
W kwietniu Osaka we współpracy ze swoją siostrą Mari wypuściła sześcioczęściową kolekcję NFT, które łącznie sprzedały się za prawie 600.000 dolarów. Z całej partii najwyższa kwota zakupu jednego NFT wyniosła 200.200 USD, co obecnie jest najwyższą kwotą sprzedaży przez profesjonalnego tenisistę.
Innym ważnym sportem, który wykazuje ciągłe zainteresowanie NFT, jest piłka nożna. Niedawno Paris Saint-Germain uruchomił tokeny fanów PSG, które wystartowały po tym, jak do klubu dołączył legendarny Lionel Messi. Dwuletni kontrakt Argentyńczyka z klubem rzekomo obejmuje również tokeny PSG jako część jego płatności.
Oprócz sportu, topowe marki, takie jak Budweiser i Visa, zaczęły nabywać NFT, zamiast tworzyć własne tokeny. NFT otrzymały również wsparcie od czołowych przedsiębiorców, takich jak Mark Cuban, który zainwestował w budowę „skalowalnej infrastruktury AI dla NFT”.
-
Bank centralny RPA: Krypto nie jest walutą:
Lesetja Kganyago, gubernator Południowoafrykańskiego Banku Rezerw (SARB), sprzeciwia się klasyfikowaniu krypto jako walut.
Według raportu MoneyWeb, podczas interaktywnej sesji w Wits Business School Leadership Dialogues, szef banku centralnego porównał kryptowaluty do aktywów, a nie waluty.
Według prezesa banku centralnego RPA krypto spełniają tylko dwa z trzech kryteriów walutowych, stwierdzając:
Kryptowaluta to magazyn wartości. Jest to środek płatniczy, ale nie jest powszechnie akceptowany. Jest przyjęty tylko przez tych, którzy w nim uczestniczą.
Jednak krypto zyskuje coraz większą akceptację jako środek płatniczy, zwłaszcza na rynkach detalicznych. Salwador również niedawno stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Nie wykluczone, iż inne kraje Ameryki pójdą jego śladem.
Sieci płatności elektronicznych, takie jak Visa i Mastercard, również wprowadzają opcje płatności kryptograficznych, biorąc pod uwagę powszechne przyjęcie kryptowalut.
Komentując mandat SARB w zakresie kryptowalut, Kganyago zauważył, że bank centralny chce uregulować rynek krypto, aby chronić inwestorów. Firmy kryptograficzne w tym kraju ostrzegały, że brak jasnych przepisów szkodzi lokalnej branży kryptowalut.
Rzeczywiście, południowoafrykańska scena kryptowalut obfituje w kilka scamów inwestycyjnych, które wyprowadziły miliony dolarów od niczego niepodejrzewających ofiar.
W lipcu operatorzy południowoafrykańskiej firmy kryptograficznej AfriCrypt uciekli po zniknięciu 3.6 mld dolarów w BTC.
Kganyago ujawnił również, że bank centralny był zainteresowany blockchain, oraz eksperymentował z nową technologią. Jak wcześniej informowały media, SARB rozpoczął wstępne badanie cyfrowej waluty banku centralnego w sprzedaży detalicznej.
-
Protesty w Salwadorze w związku z wprowadzeniem BTC:
Coraz więcej mieszkańców Salwadoru protestuje przeciwko ustawie, która zacznie obowiązywać z dniem 7 września 2021 roku. Wtedy też BTC stanie się prawnym środkiem płatniczym w kraju.
Chociaż entuzjaści kryptowalut na pewno ucieszyliby się na myśl o tym, że w ich kraju będzie można płacić BTC, Salwadorczycy podają dwa kluczowe argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba upływa nam pod znakiem wzrostów kilku topowych krypto. W górę idzie Ethereum o 5,42%, XRP o 7,44%, Dogecoin o 1,94%, Solana o 11,32% i Polkadot o 25,82%. Korektę notuje Bitcoin o -1,20%, Cardano o -1,58% i Bitcoin Cash o -0,17%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.10 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 125.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.