#86 Aktualności z dn. 13.10.2017
Z piątkowych wydarzeń: Rosja chce kontrolować zdecentralizowany świat kryptograficzny; Zastosowanie technologii Blockchain na poziomie rządowym; Świadomość wzrasta, ale potrzebna jest pomoc i edukacja; Wzrosty cen na giełdach.
• Rosja chce kontrolować zdecentralizowany świat kryptograficzny:
Już kilka miesięcy temu mówiono o tym, że Rosja szuka dotacji na pokrycie kosztów związanych z wydobywaniem kryptowalut. Był to również jeden ze sposobów na zdobycie informacji o rynku i próby przejęcia kontroli nad górnikami. Górnictwo Bitcoina w Rosji od dawna działa w szarej strefie z powodu braku regulacji. Wykorzystywana jest tam możliwość czerpania energii elektrycznej w rozsądnej cenie, co przynosi zyski z działalności w zakresie wydobycia domowego. Jednak wraz z ostatnimi zmianami odnośnie regulacji kryptowalut i wprowadzeniu zakazu korzystania z platform wymiany, rząd chce wiedzieć kto wydobywa kryptowaluty, zachęcając do rejestracji w odpowiednich urzędach.
Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał we wtorkowym spotkaniu z czołowymi urzędnikami finansowymi do uregulowania kryptowalut, ostrzegając przed poważnymi zagrożeniami, z którymi mają do czynienia. Ministerstwo Finansów zaproponowało zezwolenie na wydobycie walut wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się w rządzie, w celu zmniejszenia ryzyka prania brudnych pieniędzy. W raporcie wskazano, że rząd, poprzez Instytut Rozwoju Internetu (IRI) oraz Rosyjskie Stowarzyszenie Blockchain i Kryptowalut (RABIK), planował obniżenie kosztów energii elektrycznej dla zarejestrowanych górników rosyjskich.
Oczywiście, pomimo niedawnych represji w Rosji i Chinach, wielu jest przekonanych, że regulacja jest krokiem naprzód w kierunku przekształcania górnictwa w legalne przedsięwzięcie. Arsenij Scheltsin, dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia ds. Kryptowalut i Blockchain i grupa lobbowa popierana przez Kreml powiedziała:
Ten sposób zarabiania pieniędzy jest odpowiedni dla mentalności w tym kraju. Rosjanie mają tendencję do leniuchowania, podczas gdy ich praca odbywa się w sposób „magiczny”.
Scheltson popycha kolejne dotacje i niższe taryfy za energię elektryczną dla górników, co według niego będzie prowadziło do większej przejrzystości w tym środowisku i działania zgodnie z prawem, w tym z przepisami podatkowymi.
To pozwoliłoby globalnemu ośrodkowi kompetencji rozwinąć i zwiększyć wpływ Rosji na funkcjonowanie wiodących walut cyfrowych.
– powiedział pomocnik Putina, Vitalik Buterin.
Rosja zrobiła krok naprzód w kierunku zrozumienia kryptowalut, gdy prezydent spotkał się z 23. letnim twórcą Ethereum, Vitalikiem Buterinem, wyrażając jednocześnie chęć do stworzenia gospodarki cyfrowej, aby zróżnicować kraj od uzależnienia od ropy naftowej i gazu. Ten ruch wydaje się być rzeczywistością, ponieważ zainteresowanie państwa osiągnęło nowy poziom, a kontrola nad powiązanymi zasobami pojawia się wraz z nią. Uregulowanie dostępu do handlu kryptowalutami, a obecnie kontrolowanie górnictwa, sprawi, że Rosja stanie się liderem pod względem rządów próbujących kontrolować zdecentralizowany świat kryptograficzny.
• Zastosowanie technologii Blockchain na poziomie rządowym:
Mały europejski kraj – Estonia, która jest już w centrum digitalizacji swoich usług rządowych przy użyciu technologii Blockchain, technologii waluty cyfrowej, takiej jak Bitcoin. W 2014 r. projekt estradyzacji rządu estońskiego osiągnął nowy poziom, a program rządowy status e-rezydencji. W ramach tej inicjatywy każda osoba na całym świecie może złożyć wniosek online, aby stać się wirtualnym obywatelem estońskim. Jako obywatel cyfrowy, można korzystać z tych samych platform internetowych, na których opiera się fizyczna gospodarka Estonii. Przyjęcie technologii Blockchain umożliwiło również Estonii wprowadzenie systemu wyborów online podczas wyborów krajowych. W tym przypadku jedynie fizyczni rezydenci mogą głosować w ramach tego systemu. Kraj jest również zaangażowany w różne projekty usług publicznych, które są zasilane przez Blockchain, w tym między innymi usługi zdrowotne. Planowane jest również stworzenie własnej cyfrowej waluty.
Poza Estonią różne kraje na świecie przyjmują Blockchain w aplikacjach sektora publicznego. W Wielkiej Brytanii rząd obecnie pilotuje system Blockchain, który posłuży do wypłat świadczeń z tytułu świadczeń zdrowotnych. W Rosji Vitalik Buterin (twórca waluty Ethereum) podpisał umowę z rosyjskim bankiem państwowym o utworzenie specjalnego systemu narodowego o nazwie Ethereum Russia. Rząd Chin w międzyczasie opracował w czerwcu 2017 r. prototyp przyszłej krajowej kryptowaluty w Chinach. We wrześniu Chiny postanowiły lepiej regulować nowe projekty oparte na ICO, ostatecznie zakazując pozyskiwania środków w ten sposób i ostatecznie rozważając opcje licencjonowania. W swoim raporcie, specjalista ds. Zabezpieczeń cyfrowych z Georgetown University, dr Clare Sullivan, twierdzi, że rząd Australii studiuje sposoby zastępowania oddzielnych baz danych paszportów i aktów urodzenia w jednym systemie bazującym na bazie Blockchain.
• Świadomość wzrasta, ale potrzebna jest pomoc i edukacja:
Tylko 10 procent brytyjskich firm planujących wykorzystanie Blockchain uważa, że ma umiejętności do wdrożenia tej technologii. Wyniki badania przeprowadzonego przez MBN Solutions pokazują, że choć apetyt na Blockchain jest wszechobecny, niewielu ludzi ze szczebla kierowniczego ma pełną świadomość możliwości wykorzystania tych narzędzi. Ponad połowa z 200 firm uczestniczących powiedziała, że patrzą na Blockchain bezpośrednio. Jednocześnie 40 procent kadry kierowniczej przyznaje, że nie rozumie w pełni technologii i jej pełnego potencjału, czytamy w raporcie.
Chociaż zachęcamy do tego, aby coraz więcej firm zaczęło planować inicjatywy związane z Blockchain, jasne jest, że musimy budować lepsze podstawy wiedzy i umiejętności. Tylko wtedy pójdziemy naprzód.
– powiedział Paul Forrest, prezes MBN komentując wyniki.
Zewnętrzne czynniki wpływające na wdrożenie nowej technologii składają się głównie z problemów regulacyjnych, które powstrzymują adopcję. 23 procent stwierdziło, że władze potrzebowały większej jasności.
To, co jasno wynika z ankiety, mówi nam o tym, że świadomość wokół Blockchain szybko się zmienia, a przedsiębiorcy dopiero teraz zaczynają rozumieć prawdziwy, praktyczny i pełny potencjał tej technologii, poza oczywistymi aspektami finansowymi.
– dodał Forrest.
Cointelegraph poinformował w tym tygodniu o wynikach ankiety Forbesa, w której pytano szefów firm o zdefiniowanie tego, czym jest Blockchain. Podobnie jak w przypadku MBN, eksperyment wytworzył mieszane rezultaty.
• Wzrosty cen na giełdach:
W chwili obecnej wartość dziesięciu największych cyfrowych walut na rynku – z Bitcoinem na czele – stanowi blisko 90% całej gospodarki kryptograficznej. To około 150 miliardów dolarów ze 170 miliardów dolarów całego rynku. Pozostałe 1155 walut, zgodnie z wykazem coinmarketcap, stanowi niewielką część o wartości 20 mld dolarów. Bitcoin posiada 55% udziału całego rynku, co daje wartość w wielkości 94,5 miliarda dolarów.
W ostatnich 24. na rynek wpłynęło kolejne 9,1 mld dolarów, co przełożyło się między innymi na cenę Bitcoina, który zyskał dodatkowe 7,3% na wartości. Cena Ethereum wzrosła o 12%, Ripple 1%, Litecoin 5,3%, Dash 4%, Monero 6%. Spadek zanotował NEO: -3,6%, IOTA: -6,9%, OmiseGo: -3,1% oraz QTUM: -7,3%.
źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.