#1540 Newsy z dnia 27.10.2021
Ze środowych wydarzeń: EBC ogłasza członków grupy doradczej ds. cyfrowego euro; Organ regulacyjny Dubaju zatwierdza notowanie Bitcoinowego funduszu; Cream Finance zhakowana, straty przekraczają 100 mln dolarów; DBS Bank dołącza do rady zarządzającej Hedera Blockchain; Shiba Inu wyprzedziła Dogecoina pod względem kapitalizacji; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
EBC ogłasza członków grupy doradczej ds. cyfrowego euro:
Europejski Bank Centralny (EBC) zapowiedział utworzenie grupy doradztwa rynkowego, której celem będzie zbadanie potencjału infrastrukturalnego i cyrkulacyjnego cyfrowego euro z perspektywy liderów branży.
Grupa ma również na celu odkrycie optymalnej funkcji cyfrowego euro w rozległym ekosystemie płatności paneuropejskiej waluty.
W skład grupy wchodzi wielu uznanych ekspertów z sektora bankowo-finansowego, m.in. Aleksander Kurtewski, dyrektor zarządzający Bankart, Antonio Macías Vecino, szef dyscypliny płatniczej w BBVA oraz Axel Schaefer, specjalista ds. regulacji płatności i innowacji w Ingka Group (Ikea), pośród innych.
Oczekuje się, że wstępne spotkania konsultacyjne rozpoczną się w listopadzie 2021 r. i będą odbywać się co miesiąc. 30 członków będzie pracowało w rolach doradczych i przekaże swoje ustalenia do rozważenia w dyskusjach na temat płatności detalicznych w ramach Euro Retail Payments Board.
W połowie lipca Rada Prezesów EBC ujawniła plany rozpoczęcia dwuletniej wstępnej inicjatywy badawczej nad wykonalnością projektu cyfrowego euro, oceniającej parametry, takie jak tworzenie, dystrybucja i projektowanie infrastruktury, z zamiarem „dopełnienia gotówki, a nie zastąpienia jej”.
Członek zarządu EBC, Fabio Panetta, wyraził swoje wysokie oczekiwania co do sukcesu projektu:
Cieszę się, że wielu wysokiej klasy ekspertów z sektora prywatnego chce przyczynić się do projektu cyfrowego euro. Ich wiedza specjalistyczna ułatwi integrację poglądów potencjalnych użytkowników i dystrybutorów na temat cyfrowego euro na etapie dochodzenia.
– powiedział.
-
Organ regulacyjny Dubaju zatwierdza notowanie Bitcoinowego funduszu:
The Bitcoin Fund (QBTCu.TO), zamknięty wehikuł inwestycyjny z siedzibą w Kanadzie, otrzymał zgodę organu regulacyjnego Dubai Financial Services Authority (DFSA). Fundusz zadebiutował na Nasdaq 23 czerwca 2021 r. i stał się pierwszym notowanym na Bliskim Wschodzie funduszem aktywów cyfrowych.
Celem funduszu jest zapewnienie inwestorom ekspozycji na Bitcoina i dzienne zmiany cen Bitcoina w dolarach amerykańskich, a także długoterminowa aprecjacja kapitału. Fundusz jest zdywersyfikowanym portfelem aktywów cyfrowych, który inwestuje w Bitcoina i instrumenty rynku pieniężnego denominowane w dolarach amerykańskich.
Raport Trade Arabia stwierdza, że po zatwierdzeniu przez DFSA Bitcoin Fund jest teraz w stanie notować jednostki o wartości do 200 mln dolarów na Nasdaq Dubai. Dzięki temu pierwszy w regionie produkt oparty na kryptowalutach, który jest notowany na regulowanej platformie, może zaspokoić rosnący popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych. The Bitcoin Fund będzie ponadto dostępny dla inwestorów na wszystkich poziomach, od dużych banków po indywidualnych traderów.
W ciągu ostatnich czterech miesięcy wartość Bitcoina wzrosła, osiągając w tym tygodniu nowy rekord wszechczasów na poziomie 66.000 dolarów. Cyfrowa waluta numer 1 na świecie nadal przewyższa oczekiwania dzięki rosnącej adopcji instytucjonalnej i odnowionemu entuzjazmowi wśród inwestorów detalicznych.
-
Cream Finance zhakowana, straty przekraczają 100 mln dolarów:
Wygląda na to, że zdecentralizowana platforma pożyczkowa Cream Finance została dziś zhakowana, a atakujący ukradł fundusze o wartości ponad 100 mln dolarów wykorzystując Błyskawiczną Pożyczkę.
Firma PeckShield zajmująca się analizą danych Blockchain po raz pierwszy zidentyfikowała Błyskawiczną Pożyczkę w środę. Skradzione fundusze były głównie tokenami platformy Cream, a także innymi tokenami opartymi na Ethereum.
Podczas ataku korzystającej z Błyskawiczej Pożyczki osoba atakująca wykorzystuje wrażliwe inteligentne kontrakty, aby stworzyć własną możliwość arbitrażu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez modyfikację względnej wartości pary handlowej poprzez zalewanie kontraktu przy użyciu wypożyczonych tokenów.
Cream Finance był rutynowo atakowany przez hakerów, o czym świadczy włamanie na 19 mln dolarów w sierpniu. Atak był możliwy przez błąd ponownego wejścia wprowadzony przez kryptowalutę Amp, token oparty na Ethereum, zaprojektowany w celu zabezpieczenia płatności cyfrowych na platformie Flexa.
Wygląda na to, że fora Cream Finance zostały wycofane w wyniku ataku, chociaż protokół powiadomił swoich obserwujących na Twitterze, że Błyskawiczna Pożyczka jest badana. Wątek na Twitterze jest pełen gniewnych odpowiedzi na temat słabych osiągnięć Cream, jeśli chodzi o ochronę funduszy użytkowników.
Chociaż zdecentralizowane finanse (DeFi) są chwalone za zrewolucjonizowanie tradycyjnych finansów i promowanie integracji finansowej, osiągnięcia branży w zakresie ochrony konsumentów są kiepskie. Według CryptoSec kompleksowa lista ataków DeFi ujawnia 63 exploity na dzień 16 września, a utracone środki wynoszą około 1.2 mld dolarów.
-
DBS Bank dołącza do rady zarządzającej Hedera Blockchain:
Rada Zarządzająca Hedera powitała najstarszy bank Singapuru, DBS Bank, jako swojego najnowszego członka, czyniąc go pierwszym pożyczkodawcą z Azji Południowo-Wschodniej, który dołączył do światowej organizacji Hyperledger.
DBS Bank, członek rady doradczej ds. fintech, dołączył do rady Blockchain wraz z 39 innymi ważnymi liderami technologicznymi, korporacyjnymi i non-profit, w tym m.in. Google, IBM, Boeing, Deutsche Telekom, University of London, Dentons i LG Electronics.
Azjatycki pożyczkodawca może czerpać wartość z innowacyjnej platformy Blockchain firmy Hedera, jednocześnie wpływając na nią poprzez dostarczanie informacji na temat rzeczywistych potrzeb biznesowych.
Członkom Rady przysługuje trzyletnia kadencja z możliwością przedłużenia o dwie kadencje. Członkowie mają równą siłę głosu w kwestiach aktualizacji sieci, stabilności i zdecentralizowanego wzrostu. Rada uczestniczy również w Hedera Testnet, bezpłatnym środowisku testowym, które umożliwia zespołom programistów testowanie możliwości sieci.
DBS odegrał ważną rolę w rozwoju singapurskiej branży kryptowalut i Blockchain. W ubiegłym roku bank zadebiutował opartym na Blockchain ekosystemem zasobów cyfrowych dla klientów korporacyjnych. DBS ma doświadczenie w pracy z technologią DLT na platformie DBS Trade Finance Platform, a także współpracował z Contour, Trusple i innymi.
DBS Bank jest największym bankiem Singapuru pod względem aktywów i depozytów, a także największym bankiem w Azji Południowej pod względem kapitalizacji rynkowej. Z ponad 9 mln klientów na 18 rynkach, DBS ma znaczącą obecność w Malezji, Indonezji, Tajlandii i Chinach. Bank chce wykorzystać swoje członkostwo do dalszego badania pojawiających się możliwości, jakie otwiera technologia Blockchain.
-
Shiba Inu wyprzedziła Dogecoina pod względem kapitalizacji:
Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty, jakie w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowuje Shiba Inu (SHIB), pozwoliły nowoczesnemu meme coinowi wyprzedzić nieco skostniałego DOGE w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień na giełdach kończy się wyraźnymi korektami. Bitcoin notuje spadek o 5,5%, Ethereum o 4,7%, Binance Coin o 5,7%, Cardano o 8,5%, XRP o 7,7% a Polkadot o 5,9%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.457 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 166 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.