#1544 Newsy z dnia 31.10.2021
Z niedzielnych wydarzeń: Biała księga Bitcoina obchodzi trzynaste urodziny; Amerykanie inwestujący czeki stymulacyjne w Bitcoina zarobili 4.5 tys. dolarów; Steve Wozniak pod wrażeniem „matematycznej czystości” Bitcoina; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Biała księga Bitcoina obchodzi trzynaste urodziny:
Kultowa biała księga Bitcoina obchodzi swoje trzynaste urodziny po tym, jak została po raz pierwszy opublikowana 31 października 2008 r. przez anonimową osobę lub podmiot o nazwisku Satoshi Nakamoto.
Biała księga, zatytułowana Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System, przewidywała potrzebę stworzenia systemu płatności online typu peer-to-peer, który byłby samorządny, bezpieczny i ograniczony ilościowo. Sieć Bitcoina została uruchomiona 3 stycznia 2009 r., a każdy Bitcoin wyceniono na 0,0008 USD.
Podczas gdy Bitcoin był początkowo postrzegany jako zagrożenie przez tradycyjne instytucje finansowe, trzynaście lat wsparcia społeczności i rosnąca baza użytkowników sprawiły, że stał się on jedną z najbardziej dochodowych inwestycji w erze Internetu. Obecnie Bitcoin utrzymuje stabilną wartość handlową znacznie powyżej 60.000 dolarów.
Biała księga Bitcoina proponuje rozwiązanie zapobiegające podwójnym wydatkom bez ryzyka związanego z zaufaniem stronie trzeciej. Aby to zrobić, wspomina o użyciu „uczciwych” węzłów, które potwierdzają transakcje, pokonując oszustów pod względem mocy surowej mocy obliczeniowej komputerów.
Zaproponowaliśmy system do transakcji elektronicznych, który nie wymaga zaufania. [Uczciwe węzły] głosują swoją mocą procesora, wyrażając akceptację prawidłowych bloków, pracując nad ich rozszerzeniem i odrzucając nieprawidłowe bloki, odmawiając pracy nad nimi.
– pisze Satoshi Nakamoto.
Ponieważ ekosystem Bitcoina powoli zbliża się do swojej granicy, czyli maksymalnej podaży 21 mln BTC, społeczność programistów będzie musiała zmodyfikować istniejące zasady, aby zachęcić górników, którzy potwierdzają transakcje na Blockchain. Biała księga sugeruje:
Wszelkie potrzebne zasady i zachęty mogą być egzekwowane za pomocą tego mechanizmu konsensusu.
– czytamy.
-
Amerykanie inwestujący czeki stymulacyjne w Bitcoina zarobili 4.5 tys. dolarów:
Przeciętny amerykański podatnik otrzymał trzy rundy czeków stymulacyjnych od rządu Stanów Zjednoczonych jako sposób na ożywienie gospodarki poprzez zwiększenie potencjału wydatkowego konsumentów. Dla niektórych oznaczało to możliwość zainwestowania w Bitcoina.
Raport Cointelegraph z 26 sierpnia pokazuje, że 11% respondentów w wieku od 18 do 34 lat zainwestowało część swoich czeków stymulacyjnych w kryptowaluty. Dorośli Amerykanie, którzy zainwestowali pierwszą rundę płatności stymulacyjnych w Bitcoina, osiągnęli zysk netto w wysokości około 442%, zmieniając inwestycję z 1.200 dolarów w 5.304 dolarów na dzień 31 października 2021 r.
Druga runda czeków w wysokości 600 dolarów została rozdzielona między grudniem 2020 r. a styczniem 2021 r., zaledwie dwa miesiące przed tym, jak Bitcoin po raz pierwszy osiągnął rekordowy poziom 65.320 dolarów. Zainwestowanie drugiego czeku przyniosło zysk w wysokości 152% (około 312 dolarów).
Średnia wypłata za trzeci czek została ustalona na 1.400 dolarów, która została udostępniona uprawnionym podatnikom od marca 2021 r. Od tego czasu Bitcoin przeszedł trzymiesięczną bessę, ale dokonał pełnego zwrotu, przekraczając 65.000 dolarów. Pomimo wahań, zainwestowanie trzeciego czeku stymulacyjnego w Bitcoina przyniosłoby skromny zysk w wysokości 7% lub 98 dolarów.
W oparciu o powyższe ustalenia, terminowa reinwestycja czeków stymulacyjnych o wartości 3.200 dolarów Bitcoina przyniosłaby łączny zysk w wysokości 4.514 dolarów (prawie 141%). W badaniu przeprowadzonym przez Harris Poll na zlecenie Yahoo Finance większość Amerykanów chcących inwestować w kryptowaluty wskazała, że głównym zainteresowaniem są Bitcoin i Ethereum.
-
Steve Wozniak pod wrażeniem „matematycznej czystości” Bitcoina:
Podczas wywiadu dla Yahoo! Finance, legendarny innowator technologiczny podkreślił, że podaż dolara amerykańskiego nie jest ustalona, a rząd może po prostu drukować tyle pieniędzy, ile tylko zechce. Wozniak wyjaśnił, że w przeciwieństwie do powyższego, Bitcoin nie może zmienić wymiaru podaży, który został ustalony już na etapie projektowania Blockchaina kryptowaluty.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy przewagę ruchów spadkowych. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 1,6%, Ethereum o 1,8%, Binance Coin o 1,7%. Wzrosty notują Solana i XRP, kolejno o 1,1% i 1,2%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.588 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 143 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.