Nowe regulacje rynku kryptowalut w Polsce
Już 31 października 2021 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące rynku kryptowalut w Polsce. Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego i czy firmy działające w tej branży zdążyły się na to przygotować?
O co chodzi w nowych regulacjach?
Zmiany dotyczą wszystkich firm, które świadczą usługi kupna, sprzedaży i wymiany aktywów cyfrowych. Dotyczą one ochrony klientów w zgodzie z założeniami polityki AML, związanej z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, które znalazły się w art. 2 ust. 1 pkt. 12 stosownej ustawy w ramach następujących zakresów:
- wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
- wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
- pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,
- prowadzenia rachunków umożliwiających obrót takimi walutami, o których mowa w ust. 2 pkt 17 lit. e ustawy.
Ostatni z wymienionych wyżej punktów odnosi się do prowadzonego w formie elektronicznej zbioru danych identyfikacyjnych, który ma zapewnić do tego uprawnionym możliwość korzystania z walut wirtualnych i przeprowadzania w oparciu o nie transakcji wymiany.
Podmioty, których działalność opiera się na powyższych usługach zostały tym samym zobligowane do zarejestrowania swojej działalności w specjalnie do tego celu przygotowanym rejestrze.
To nie wszystko. Poza koniecznością rejestracji działalności w ramach nowych regulacji, podmioty świadczące usługi oparte o kryptowaluty musiały zaktualizować procedury wewnętrzne, jak również przeszkolić pracowników.
Co to oznacza dla klientów?
Najważniejszą informacją dla klientów jest to, że od 1 listopada zmniejszy się limit transakcji okazjonalnej – z 15 000 EUR do 1000 EUR. W przypadku, gdy klient będzie chciał dokonać transakcji powyżej tej kwoty, konieczne będzie przeprowadzenie weryfikacji tożsamości.
Warto raz jeszcze podkreślić, że klienci będą mogli potwierdzić obecność firmy świadczącej usługi z zakresu walut cyfrowych we wspomnianym rejestrze. to samo oczywiście dotyczy bitomatów
FlyinAtom gotowe na zmiany
W przypadku wiodącego dostawcy usług związanych z kupnem, sprzedażą i wymianą walut wirtualnych – FlyingAtom – zmiany znajdą zastosowanie zarówno w ramach ogólnopolskiej sieci kantorów stacjonarnych, jak i bitomatów.
Oto, jak zmiany w regulacjach komentuje Michał Wnęk z FlyingAtom:
Zmiany limitów transakcji bez weryfikacji wynikają z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, zaś jej nowelizacja wynika z nowej dyrektywy unijnej. Transakcje wymiany kryptowalut stają się coraz popularniejsze i fakt ten dostrzegają również prawodawcy, jednak obrali ścieżkę legislacyjną zmierzającą w stronę ograniczania możliwości wymiany bez podawania bardziej szczegółowych danych osobowych. Od momentu wejścia w życie nowelizacji transakcje wymiany kryptowalut powyżej równowartości 1000 euro będą wymagać okazania dowodu, niezależnie czy jest to wymiana gotówkowa czy też online. Bezpieczniejszą formą będzie wymiana stacjonarna, gdyż nie jest wymagane skanowanie dowodu, a tym samym minimalizowane jest ryzyko wycieku danych, które nie są rzadkim zjawiskiem jeżeli chodzi o giełdy online.