#98 Aktualności z dn. 25.10.2017
Z środowych wydarzeń: Liderzy z branży opisują skutki podziału bloków; Oczekiwania wobec Amazon i płatności Bitcoinem; Zwiększająca się płynność rynku może być również niebezpieczna; Na giełdach dominuje kolor czerwony.
• Liderzy z branży opisują skutki podziału bloków:
Niedawno mieliśmy do czynienia z hard forkiem Bitcoina w wyniku czego powstał Bitcoin Cash. Dzisiaj jesteśmy już po kolejnym rozwidleniu łańcucha bloków i staliśmy się posiadaczami Bitcoina Gold. Poniżej znajdziemy opinie kilku liderów branży na ten temat.
Sol Lederer, dyrektor Blockchain w LOOMIA, uważa, że forki są szkodliwe. Pisze:
Te rozwidlenia są bardzo złe dla Bitcoina. Patrzymy znowu na 25. listopada, z forkiem Bitcoin Gold, na kolejny fork w przyszłym miesiącu dla SegWit2x. Nasycenie rynku różnymi wersjami Bitcoina jest mylące dla użytkowników i dyskredytuje twierdzenie, że jest ograniczona liczba Bitcoinów – ponieważ zawsze można ją forkować i podwoić podaż.
Co gorsza, Lederer uważa, że wprowadza to niemożność dotarcia do konsensusowych rozwiązań dla pojawiających się wyzwań:
To, co jest bardzo kłopotliwe, polega na tym, że te podziały rozwinęły się od stosunkowo małego sporu w społeczności Bitcoina. Zamiast dojść do porozumienia, społeczność, programiści i kodeks dzielą się na różne grupy. Dowiadujemy się, że podczas gdy Blockchain daje konsensus w sprawie rozdzielonej księgi, to nie daje konsensusu w sprawie kodu źródłowego. To nie wróży dobrze dla przyszłości Bitcoina, który będzie musiał stawić czoła nowym i większym wyzwaniom.
Abhishek Pitti, prezes i założyciel Nucleus, wskazuje na brak ochrony przed aktywacją SegWit2x i uważa ją jako potencjalnie niszczącą. Ochrona przed powtarzaniem nie pozwala osobie atakującej na nadawanie tej samej transakcji na dwóch sieciach, przenosząc w ten sposób stare monety i monety rozwidlone przez użytkownika. Ponieważ SegWit2x uważa się za „prawdziwego” Bitcoina, nie wprowadzają takiej ochrony. Pitti pisze:
W świecie kryptowalut rozwidlenia są analogiczne do podziału zasobów, ale obejmują złożone technologie. Bitcoin został stworzony z myślą o tym, aby służyć jako otwarty, w pełni zaufany, niezależny protokół, a długoterminowy sukces Bitcoina zależy od utrzymania tych cech. W dniu 1. sierpnia 2017 r. rozwinięto SegWit, który miał na celu rozwiązanie problemu skalowalności protokołu Bitcoina i oferował kilka podstawowych korzyści. Jednak zbliżający się kolejny SegWit2x stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemu Bitcoina ze względu na brak kompatybilności wstecznej lub ochrony przed ponownym odtwarzaniem, przy czym wszyscy główni deweloperzy i platformy wymiany nie chcą go wspierać.
Rob Viglione, współtwórca ZenCash, uważa, że forki są „brudne”, ale nieuniknione:
Ekosystemy open-source są zaprojektowane do ewoluowania, czy to poprzez ulepszenia w projekcie czy też jego podziały, w których cała baza kodu idzie w różnym kierunku. Ewolucja jest niechętnym procesem, więc nie zawsze dobrze się sprawdza, ale czasami to jedyny sposób na wielkie przełomy.
Taulant Ramabaja, CTO firmy ULedger, uważa, że forki są nieuniknione i że nadejdą kolejne:
W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze więcej rozwidleń Bitcoina. Ostatecznie ekosystem Bitcoina ma trójkąt trzech mocy: 1) Górnicy, 2) Wymiana, 3) Portfele (bez kluczowej własności). Musiałby się pojawić jakiś fork, który stanie się dominujący w przyszłości, czyli pojawi się wystarczająco duża część wszystkich trzech potrzeb. Jest to bardzo mało prawdopodobne, zatem Bitcoinowi sprzyja status quo.
Bob Summerwill, Chief Blockchain Developer w Sweetbridge uważa, że rozwidlenia są na ogół dobrą rzeczą, ponieważ pozwalają członkom społeczności kontrolować własne przeznaczenie. Pisze:
W obrębie wspólnoty Bitcoina istniały lata strachu, niepewności i wątpliwości co do ryzyka trudnych forków. Wydaje mi się, że większość tego hałasu pochodziła od grup, które sprzyjają przymusowi i cenzurze nad wolnymi rynkami i prawa do odosobnienia. Nie ma czegoś takiego jak „złe forki”. Nie musisz się obawiać ani jednego zespołu. Doświadczenie i konkurencja są dobre. Pozwól, aby rynek sam zdecydował i uczestniczył tam, gdzie widzi wartość. Moje najcenniejsze doświadczenie w nauce z podziału ETH/ETC było takie, że łańcuchy mniejszości są opłacalne. Jeśli społeczność krypto w czymś się różni, może się rozdzielić, co jest w porządku. Lepiej się rozejść i iść dalej swoją drogą, zamiast tkwić w miejscu na zawsze, stale narzekając.
Luis Cuende, współzałożyciel Aragonii, twierdzi, że ostatni fork Bitcoina na Bitcoin Gold nie jest obiecującym rozwiązaniem:
Lubię ostateczny cel decentralizacji waluty w jak największym stopniu, ale Bitcoin Gold wcale nie wydaje się technicznie brzmiącą odpowiedzią. W tej chwili nie ma nawet ochrony przed ponownym odtwarzaniem, co sprawia, że fork jest bezwzględnie lekki i bardzo niebezpieczny dla wszystkich użytkowników Bitcoina.
Ben Franklin powiedział, że nic nie jest pewne w życiu, tylko śmierć i podatki. Jeśli chodzi o Blockchain, możemy dodać trzeci element do tej listy: forki. Ponieważ Bitcoin zmierza do przyjęcia głównego nurtu, a inne cyfrowe waluty zaczynają rozprzestrzeniać swoje skrzydła, nieuniknione jest, że duże, zdecentralizowane społeczności popierające te waluty będą w czymś ze sobą niezgodne. Te niezgodności czasami prowadzą do rozłamów.
Wniosek z tego taki, że może najlepiej będzie jeśli po prostu zignorujemy tych, którzy narzekają i wybierzemy naszą preferowaną walutę (lub jej rozwidlenie) i przejdziemy do działania.
• Oczekiwania wobec Amazon i płatności Bitcoinem:
Pojawiają się kolejne pogłoski, że Amazon ogłosi innowację związaną z Bitcoinem w czwartek – niemiecka gazeta podsyca spekulacje. We wtorek gazeta Die Welt poinformowała, że źródła fintech w Dolinie Krzemowej odbijają się od wcześniejszych wskazówek inwestora Jamesa Altuchera, który mówi, że globalny olbrzym może wkrótce zintegrować Bitcoina jako opcję płatności.
Altucher przedstawił komentarz w raporcie w zeszłym miesiącu, powołując się na rozmowę konferencyjną jako moment D-Day dla Amazon i Bitcoina.
Nawet jeśli data 26. października nie zostanie twardo ustalona, spodziewamy się wprowadzenia Bitcoina.
-pisze Die Welt.
Rzecznik Amazon odpowiedział na tę publikację w sposób przewidywalny i ogólny:
Amazon decyduje się na włączenie nowych produktów lub usług tylko wtedy, gdy są one przydatne dla naszych klientów – do tego momentu nie angażujemy się w szorstką spekulację.
• Zwiększająca się płynność rynku może być również niebezpieczna:
Rosnąca wartość kryptowalut może doprowadzić do zwiększenia ilości okupów i wymuszeń od firm – ostrzega firma brytyjskiego bezpieczeństwa cybernetycznego. W tym tygodniu Bitcoin osiąga wartość ponad 6.000 dolarów. Inne anonimowe monety również wzrastają na wartości, co staje się coraz bardziej atrakcyjne dla przestępców. Stały się one jeszcze większym bodźcem, ponieważ potencjalne zyski są dużo większe.
MRW InfoSecurity testuje zabezpieczenia w sieci dla banków i rządów. Firma zgłosiła w raporcie, który koncentruje się na wynikach rosnącego zainteresowania transakcjami kryptokowalutowymi w kilku dużych miastach, że to nie tylko wysoka cena tych cyfrowych walut sprawia, że są one atrakcyjne dla przestępców; to również dlatego, że wzrost zapotrzebowania powoli wzbudza głębię i płynność rynku. Rosnąca płynność ułatwia nabywcom i sprzedawcom aktywów przeprowadzanie transakcji i nie zmusza do gwałtownego ich przemieszczania.
Jedna transakcja, która zużywa dużo płynności na rynku, jest prawdopodobnie zauważalna, a proporcjonalnie mniejsza transakcja na większym rynku spowoduje mniejszą uwagę. W związku z tym zwiększająca się płynność kryptowalut będzie oznaczać, że przestępcy mogą wydobyć większe wartości.
-czytamy w raporcie.
W lipcu okazało się, że brytyjskie firmy zajmowały się przechowywaniem kryptowalut w przypadku ataków ransomware. Były one przygotowane do zapłaty średnio 136.000 funtów w celu odzyskania dostępu do krytycznych danych i własności intelektualnej.
• Na giełdach dominuje kolor czerwony:
Kapitalizacja rynku zmniejszyła się o 5,6 mld dolarów. Na giełdach zdecydowana większość walut zanotowała spadek. Bitcoin stracił na wartości 2,8%, Bitcoin Cash 1,8%, Ethereum 3,2%, Ripple 4,7%. Wyjątkiem jest Stratis, który wzrósł o 6,5% względem wczorajszej ceny. Bitcoin z dnia na dzień zwiększa swój udział w rynku i na dzień dzisiejszy stanowi 55,9% jego całości.
źródło: cointelegrapf.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.