News

#1685 Newsy z dnia 21.03.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Indyjska polityka podatkowa potraktuje każdą inwestycję w krypto osobno; Goldman Sachs finalizuje pierwszą transakcję kryptowalut OTC z Galaxy; Salwador spóźnia się z uruchomieniem „obligacji wulkanicznych”; Chińscy giganci internetowi usuwają platformy NFT; Ukraina i Rosja blokować transfery kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Indyjska polityka podatkowa potraktuje każdą inwestycję w krypto osobno:

Indyjska polityka podatkowa kryptowalut stała się jeszcze bardziej skomplikowana zaledwie tydzień przed wejściem w życie nowych przepisów podatkowych. Nowa nota parlamentarna odpowiadająca na pytania dotyczące nowej polityki podatkowej ws. wirtualnych aktywów cyfrowych sugeruje, że handlowcy nie mogą zrekompensować strat z jednego zasobu cyfrowego zyskami z innego.

Podczas gdy nowa polityka podatkowa czeka na wejście w życie 1 kwietnia, wielu ekspertów twierdzi, że ostatnie wyjaśnienia ze strony rządu stanowią dzwony pogrzebowe dla traderów. Polityka podatkowa rządu dotycząca kryptowalut przewiduje, że inwestorzy będą niezależnie traktować każdą inwestycję oraz zysk/stratę na aktywach cyfrowych.

Na przykład, jeśli trader zainwestuje 100 USD w Bitcoina i w Ethereum po czym osiągnie zysk 100 USD na Ethereum i stratę 100 USD na Bitcoinie, wówczas musiałby zapłacić 30% podatek od zysku z Ethereum bez rozliczania strat z BTC.

Założyciel WazirX, Nischal Shetty, nazwał politykę podatkową regresywną i „niewiarygodną”, ale ma nadzieję, że rząd zmieni swoje stanowisko.

Traktowanie zysków i strat każdej pary rynkowej osobno zniechęci do udziału w kryptowalutach i ograniczy rozwój branży. To bardzo niefortunne i wzywamy rząd do ponownego rozważenia tej decyzji.

– powiedział.

Indie nie sfinalizowały jeszcze ram regulacyjnych dla branży kryptograficznej, pomimo kilku zapewnień rządu od 2018 r. Podczas gdy wielu miało nadzieję, że wprowadzenie podatków zapewni jakąś formę legitymizacji branży kryptograficznej, ministerstwo finansów jasno dało do zrozumienia, że branża zyska jakikolwiek status prawny dopiero po uchwaleniu ustawy o kryptowalutach.

  • Goldman Sachs finalizuje pierwszą transakcję kryptowalut OTC z Galaxy:

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs kontynuuje poszerzanie swojej wiedzy w zakresie handlu kryptowalutami, realizując swój pierwszy w historii handel kryptowalutowymi opcjami pozagiełdowymi (OTC).

Goldman Sachs przeprowadził swoją pierwszą kryptowalutową transakcję OTC we współpracy z jednostką handlową Galaxy Digital, firmy zarządzającej inwestycjami w kryptowaluty Michaela Novogratza.

Zgodnie ogłoszeniem transakcja OTC miała formę Bitcoinowej opcji bez obowiązku dostawy, stanowiącej jedną z pierwszych transakcji kryptograficznych OTC przez duży bank w Stanach Zjednoczonych.

Cieszymy się, że dokonaliśmy z Galaxy naszego pierwszego rozliczanego gotówkowo handlu opcjami kryptowalutowymi.

– powiedział Max Minton, dyrektor ds. aktywów cyfrowych w Goldman Sachs na region Azji i Pacyfiku.

Zauważył ponadto, że krok ten stanowi ważny kamień milowy w zakresie możliwości cyfrowych aktywów Goldman Sachs, a także „szerszej ewolucji klasy aktywów”.

Najnowsza współpraca między Goldman Sachs i Galaxy Digital stanowi również kontynuację partnerstwa banku z Galaxy mającej na celu poprawę jego możliwości kryptograficznych.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Galaxy ułatwił uruchomienie produktu do handlu kontraktami terminowymi na Bitcoiny Goldman Sachs dla CME Group w czerwcu 2021 r. Według danych amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Goldman Sachs za pośrednictwem Galaxy oferuje również swoim klientom ekspozycję na kryptowalutę Ethereum.

  • Salwador spóźnia się z uruchomieniem „obligacji wulkanicznych”;

Biorąc pod uwagę brak oficjalnych komunikatów, wydaje się, że rząd Salwadoru opóźnił datę wprowadzenia tak zwanych „obligacji wulkanicznych”. Wcześniej salwadorski minister finansów Alejandro Zelaya zapewniał opinię publiczną, że projekt rozpocznie się 20 marca.

Przemawiając w lokalnym programie telewizyjnym, minister finansów Salwadoru po raz kolejny zapowiedział, że wprowadzenie tzw. „obligacji wulkanicznych” powinno nastąpić między 15 a 20 marca — te same daty zostały ogłoszone podczas jego poprzedniego wystąpienia w telewizji w lutym. Jednak tym razem Zelaya wymieniła niestabilną sytuację polityczną na świecie jako jeden z czynników, które mogą wpłynąć na planowany termin.

Projekt „Bitcoin City” w kształcie monety u podstawy wulkanu Conchagua został przedstawiony przez prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, w listopadzie 2021 r. W wizji Bukele, budowa tego nowego miasta z operacjami wydobycia kryptowalut i minimalnymi podatkami zostałaby sfinansowana z emisji obligacji o wartości 1 mld dolarów. Obligacje te, które od tego czasu stały się znane jako „obligacje Bitcoinowe” lub „obligacje wulkaniczne”, mają trwać 10 lat i zapewniać swoim posiadaczom 6,5% rocznych odsetek.

W grudniu 2021 r. Samson Mow, dyrektor ds. strategii Blockstream — partnera Salwadoru w uruchomieniu obligacji — ujawnił, że platforma otrzymała już „miękkie zobowiązania” o wartości 300 mln dolarów, głównie od „wielorybów Bitfinex”. Fernando Nikolić, dyrektor marketingu w Blockstream, zapewnił, że firma wyda komunikat w tej sprawie w I kwartale 2022 r.

Jak donosi Financial Times, przepisy niezbędne do rozpoczęcia sprzedaży obligacji nadal nie przeszły przez salwadorski parlament.

W międzyczasie Honduras, sąsiadujący z Salwadorem kraj, może pójść w jego ślady, stając się drugim krajem na świecie, który oficjalnie zaakceptuje Bitcoina jako metodę płatności. Według niektórych źródeł wynika to z twierdzenia prezydenta Hondurasu Xiomara Castro, że Salwador nie powinien być jedynym krajem „uciekającym od hegemonii dolara”.

  • Chińscy giganci internetowi usuwają platformy NFT:

Wiodące chińskie platformy mediów społecznościowych i giganci internetowi zaktualizowali swoją politykę, tak aby ograniczyć lub usunąć platformy tokenów NFT, powołując się na brak jasności regulacyjnej i obawiając się represji rządu.

Chiński gigant mediów społecznościowych WeChat podobno usunął kilka kont platform cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich za naruszenie zasad. Wśród usuniętych platform znalazła się platforma kolekcji cyfrowych Xihu No.1, jeden z najbardziej rozreklamowanych projektów NFT na rynku. Inna platforma o nazwie Dongyiyuandian ujawniła, że jej oficjalna aplikacja została zbanowana, podało lokalne źródło wiadomości.

WhaleTalk, cyfrowa platforma kolekcjonerska uruchomiona przez giganta technologicznego Ant Group, również zaktualizowała swoją politykę, aby zwiększyć karę za korzystanie z punktu sprzedaży pozagiełdowej (OTC) do handlu NFT. Należy zauważyć, że chociaż transakcje NFT niekoniecznie są zakazane, wszelkie formy handlu spekulacyjnego związane z cyfrowymi tokenami do kolekcjonowania są nadal zabronione. 

Wzrost liczby nielegalnych transakcji i zakupów botów związanych z platformami NFT skłonił kilku gigantów technologicznych do podjęcia środków ostrożności. Podczas ogólnego zakazu kryptowalut ogłoszonego we wrześniu 2021 r. wszelkie firmy, które pomagały w transakcjach kryptograficznych lub zagraniczne firmy kryptograficzne, zostały pociągnięte do odpowiedzialności. W związku z tym wydaje się, że ostatnie działania tych firm i zmiany w polityce umów z użytkownikiem mają na celu uniknięcie rządowych represji.

Chociaż kryptowaluty są surowo zabronione w Chinach kontynentalnych, rząd w Pekinie nie wykazał zamiaru zakazania NFT. Był to jeden z głównych powodów, dla których firmy takie jak Tencent i Alibaba złożyły w ciągu ostatniego roku kilka nowych patentów na NFT. Jednak rosnąca popularność cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich w Chinach sprawiła, że są one również podatne na spekulacje cenowe i oszustwa.

  • Ukraina i Rosja blokować transfery kryptowalut:

Instytucje nadzoru finansowego na Ukrainie i w Rosji nakazują bankom blokowanie niektórych rodzajów transferów związanych z kryptowalutami.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy nastroje wzrostowe. Bitcoin jako jedyna czołowa pozycja widnieje dziś na czerwono, notując spadek na poziomie 1%. Wartość Ethereum zwiększyła się o 2,5%, BNB o 1,3%, XRP o 0,8% a Terra o 4,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.869 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 88.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button