#1708 Newsy z dnia 13.04.2022
Ze środowych wydarzeń: Prezes Banku Centralnego Brazylii potwierdza termin pilotażu CBDC; Argentyńskie zainwestuje w wydobycie kryptowalut; Senat Brazylii ogłasza nadchodzące zatwierdzenie krypto przepisów; Deweloper dostaje 5 lat za złamanie sankcji nałożonych na Koreę Północną; Kolejne zwycięstwo Ripple nad SEC; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Prezes Banku Centralnego Brazylii potwierdza termin pilotażu CBDC:
Prezes Banku Centralnego Brazylii potwierdził, że program pilotażowy suwerennej waluty cyfrowej zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku.
Potwierdzenie to nastąpiło podczas poniedziałkowego wydarzenia, kiedy to Roberto Campos Neto, prezes Banku Centralnego Brazylii, zauważył, że pilotażowy program CBDC powinien zostać uruchomiony w drugiej połowie tego r.
Wartość nadchodzącego CBDC byłaby powiązana z krajowym systemem płatności fiat RTS (Reserve Transfer System). Neto potwierdził również, że „Cyfrowy Real” miałby stałą podaż i tylko pewna jego ilość zostałaby wybita, całkiem podobnie do Bitcoina:
To [używanie STR w Real Digital] jest sposobem na stworzenie cyfryzacji waluty bez powodowania zerwania w bilansach banków. Projekt ten powinien mieć jakiś rodzaj pilotażu w drugiej połowie roku.
– powiedział.
Podczas swojego przemówienia Neto wyjaśnił, iż nadal uważa, że krypto jest bardziej obiecującą formą inwestycji niż formą płatności, po czym dodał, że może się to zmienić, jeśli wzrośnie adopcja wśród mas.
Potwierdzenie terminu pilotażu CBDC następuje po miesiącu współpracy banku centralnego z dziewięcioma bankami. Brazylia dołączyła w ten sposób do rosnącej listy krajów pracujących nad swoją suwerenną walutą cyfrową.
-
Argentyńskie zainwestuje w wydobycie kryptowalut:
Miasto Sorradino w argentyńskiej prowincji Santa Fe może zacząć wydobywać kryptowaluty, aby zebrać pieniądze potrzebne na modernizację infrastruktury kolejowej. Jej burmistrz nie widzi żadnego ryzyka w wydobywaniu walut cyfrowych, które można natychmiast sprzedać.
Jak poinformowały lokalne media, liczące 6000 mieszkańców miasto zakupiło już sześć kart graficznych, a w niedalekiej przyszłości kupi platformę wydobywczą. Według burmistrza Sorradino, Juana Pio Drovetty, inicjatywę wydobycia kryptowalut poparła lokalna społeczność.
Podobnie jak wiele innych wiejskich miast w Argentynie, Sorradino zostało mocno dotknięte pandemią COVID-19 i wynikającą z niej inflacją. Miasto ma także trudności z opłaceniem modernizacji infrastruktury kolejowej, która w zeszłym roku wróciła do użytku po raz pierwszy od 33 lat. Modernizacja będzie miała również na celu wydatki na koleje łączące Sorradino z kluczowymi miastami w pobliżu.
Drovetta oszacował miesięczny dochód, jaki przyniosłaby potencjalna działalność wydobywcza miasta, na około kilkaset dolarów amerykańskich. Burmistrz nie określił, jakie monety będą wydobywane w Sorradino. W swoich komentarzach dotyczących możliwych zagrożeń związanych z zmiennością cen aktywów kryptograficznych podkreślił, że chociaż nie planuje się bezpośredniego zakupu kryptowalut, wydobycie pozostaje bezpieczną opcją inwestycyjną:
Nie kupujemy kryptowalut i nie chcemy zarobić na spekulacyjnym posunięciu, dzięki któremu albo wygramy albo przegramy. To, co będziemy robić, to generowanie kryptowalut, więc zawsze wygramy.
– mówi.
Drovetta podkreślił również, że po przeprowadzeniu niezbędnych badań w tej sprawie miasto planuje płacić podatki od dochodów z górnictwa.
-
Senat Brazylii ogłasza nadchodzące zatwierdzenie krypto przepisów:
Zgodnie z doniesieniami, projekt ustawy regulującej rynek kryptowalut w Brazylii ma zostać zatwierdzony przez Kongres Narodowy w pierwszej połowie tego roku.
Ustawa, która jest przedmiotem debaty w Izbie Poselskiej od 2015 r., została przyjęta w pierwszej turze rozważań. Senat dołączył go ją innego projektu ustawy o kryptowalutach, który został już zatwierdzony przez Komisję Gospodarczą Senatu.
Senator Irajá Abreu i zastępca Aureo Ribeiro, obaj sprawozdawcy wyżej wymienionych propozycji w swoich izbach ustawodawczych, opracowują jednolity tekst ustawy, który zostanie poddany pod głosowanie Senatu.
Wszystko robię pozostając w kontakcie ze sprawozdawcą Izby, który wykonał bardzo dobrą robotę. Bardzo pomocny okazał się również zespół techniczny Banku Centralnego. Teksty są podobne i zbiegają się w jeden.
– powiedział senator Irajá.
Irajá zwrócił również uwagę, iż oczekuje się, że przewodniczący Senatu Rodrigo Pacheco podda ujednolicony projekt ustawy pod kwietniowe głosowanie plenarne.
Zatwierdzenie ustawy na posiedzeniu plenarnym nie sprawi, że Bitcoin stanie się prawnym środkiem płatniczym w Brazylii, tak jak ma to miejsce w Salwadorze.
Proponowana ustawa pozwoliłaby prezydentowi Brazylii na określenie podmiotu federalnego odpowiedzialnego za ustalanie przepisów dotyczących kryptowalut. Prezydent albo utworzy nowy organ regulacyjny, albo przekaże tę funkcję krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd lub Centralnemu Bankowi Brazylii.
Regulator będzie odpowiedzialny za określanie wytycznych rynkowych i ustanawianie norm zgodnych z międzynarodowymi standardami w celu zapobiegania praniu pieniędzy i ukrywaniu aktywów.
Projekt proponuje również karę od czterech do ośmiu lat więzienia, oprócz grzywny dla tych, którzy dopuścili się oszustwa przy świadczeniu usług związanych z aktywami wirtualnymi.
-
Deweloper dostaje 5 lat za złamanie sankcji nałożonych na Koreę Północną:
Virgil Griffith, były deweloper Ethereum, został skazany na 63 miesiące więzienia i zapłaci grzywnę w wysokości 100.000 dolarów za udział w konferencji i pomoc Korei Północnej w korzystaniu z technologii Blockchain wbrew sankcjom gospodarczym nałożonym przez Stany Zjednoczone.
Wczoraj sędzia okręgowy USA Kevin Castel z południowego okręgu Nowego Jorku wydał decyzję. Sędzia Castel stwierdził, że „to, co tu widzimy, jest umyślnym, umyślnym zamiarem naruszenia reżimu sankcji”, dodając, że przestępstwo jest o tyle poważniejsze, że Griffith miał „chęć edukowania, jak unikać sankcji”.
We wrześniu 2021 r. Griffith przyznał się do spisku mającego na celu naruszenie Ustawy o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych, prawa zakazującego obywatelom USA eksportu jakichkolwiek „towarów, usług lub technologii do KRLD bez licencji Departamentu Skarbu, Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych.”
Na początku 2019 r. Griffithowi nie udało się uzyskać pozwolenia od władz USA na podróż do Korei Północnej. Jednak w kwietniu pojechał pomimo tego i odwiedził stolicę Pjongjangu aby uczestniczyć w konferencji Blockchain and Cryptocurrency Conference.
Na konferencji, ubrany w garnitur z Korei Północnej, przedstawił prezentacje o tym jak kraj ten może wykorzystać kryptowaluty do uniknięcia sankcji i prania brudnych pieniędzy. Przedstawił również metody wykorzystania inteligentnych kontraktów w negocjacjach dotyczących broni jądrowej z USA.
Próbując obniżyć wyrok, zespół obrony Griffitha przedstawił dowody na czynniki, które mogły skłonić go do irracjonalnego działania. Przedstawili psychologiczną ocenę Griffitha, która wykazała, że cierpi on zarówno na zaburzenie osobowości obsesyjno-kompulsywnej, jak i narcystyczne zaburzenie osobowości.
Jego zespół powiedział, że diagnoza wyjaśnia „obsesję”, jaką Griffith miał na punkcie Korei Północnej i jest potencjalnie tym, co spowodowało, że odrzucił ostrzeżenia od przyjaciół, rodziny i rządu dotyczące niesankcjonowanych podróży do tego kraju.
Na rozprawie Griffith mając możliwość zabrania głosu stwierdził, że czuje skruchę za swoje czyny, dodając że sankcje wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę „pokazały ich wartość” i że został „wyleczony” ze swojej „obsesji na punkcie Korei Północnej”.
Sąd jednak nie wydawał się przekonany, że Griffith żałuje swoich czynów.
Faktem w tej sprawie jest to, że Virgil Griffith miał nadzieję wrócić do domu jako krypto-bohater, być podziwiany i chwalony za przeciwstawianie się sankcjom rządowym, za jego nieustraszoność i szlachetność.
– powiedział sędzia Castel.
-
Kolejne zwycięstwo Ripple nad SEC:
„Bardzo duża wygrana dla Ripple” – tymi słowami prawnik związany ze sprawą opisał najnowsze zwycięstwo nad SEC.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie 24h na giełdach obserwujemy wzrosty. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2,3%, Ethereum o 1,5%, BNB o 0,8% a XRP o 1,5%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.9 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 86 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.