W Afganistanie zamknięto co najmniej 16 giełd kryptowalut
Afgańscy funkcjonariusze organów ścigania podobno zamknęli co najmniej 16 platform kryptowalutowych w zachodniej prowincji Herat. Operacja miała miejsce trzy miesiące po tym, jak obecny rząd talibów nałożył zakaz na działalność związaną z handlem aktywami cyfrowymi.
Warto zauważyć, że zmiana reżimu politycznego w Afganistanie w ubiegłym roku spowodowała niepewność gospodarczą na tym obszarze. Co ciekawe, niestabilność skłoniła niektórych mieszkańców do konwersji swoich walut fiducjarnych na aktywa cyfrowe i stablecoiny.
Wg lokalnych mediów, policjanci z Heratu wstrzymali działanie co najmniej 16 miejsc handlu kryptowalutami w drugiej pod względem zaludnienia prowincji w kraju. Działania władz wynikają z negatywnego stanowiska banku centralnego wobec sektora aktywów cyfrowych. Nie tak dawno temu argumentowano, że handel kryptowalutami „spowodował wiele problemów i oszukuje ludzi” i dlatego powinien być ograniczony.
Miejscowe podmioty finansowe również poparły zamknięcie platform. Według nich przestępcy często oszukują ludzi za pośrednictwem handlu walutami cyfrowymi. Opierają się na fakcie, że większość obywateli Afganistanu nie jest wystarczająco wykształcona i łatwo jest stać się ofiarą scamu.
W tej sprawie wypowiadali się także niektórzy mieszkańcy Heratu. Shahram sklasyfikował branżę kryptowalut jako „nowe zjawisko”, które nie jest tak zaawansowane w Afganistanie. W związku z tym rząd musi to monitorować, a tym samym chronić krajowych inwestorów.
Podobne stanowisko miała Mawla Alizada. Jej zdaniem firmy kryptograficzne są prowadzone głównie przez przestępców, dlatego popiera decyzję rządu o zakazie handlu cyfrowymi aktywami na lokalnej ziemi.
Nowy reżim wzmocnił adopcję kryptowalut
Afganistan trafił na pierwsze strony gazet w sierpniu zeszłego roku, kiedy talibowie (ultrakonserwatywna frakcja polityczna i religijna) odzyskali kontrolę nad krajem. Świat zachodni nie był zadowolony z wojny domowej, którą nowy rząd stworzył w celu odzyskania władzy. Nałożył też sankcje finansowe na obywateli.
W rezultacie Afganistan (znany jako jedno z najbiedniejszych państw) pogrążył się w jeszcze głębszym kryzysie. Panika, jaka panowała w kraju, spowodowała, że niektórzy jego mieszkańcy szukali alternatywnych opcji monetarnych, aby zachować swój majątek. Co ciekawe, część z nich skupiła się na kryptowalutach i stablecoinach.
Było to zaskoczeniem, ponieważ obywatele Azji Środkowej wcześniej polegali głównie na biżuterii, metalach szlachetnych i gotówce w niespokojnych czasach.
źródło: cryptopotato.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.