#123 Aktualności z dn. 19.11.2017
Z niedzielnych wydarzeń: ICO nie zawsze potrzebne; W Zimbabwe cena Bitcoina ciągle rośnie; Internet Archive zaakceptowała dotacje w Bitcoin Cash i Zcash; Kolejna fala wzrostów na giełdach.
• ICO nie zawsze potrzebne:
W tym tygodniu kilku wybitnych inwestorów venture capital, ekspertów i deweloperów, w tym Jason Calacanis i współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wypowiadali się przeciwko oszustwom przekazywania fałszywych informacji dla potencjalnych inwestorów przez założycieli projektów ICO.
Calacanis, który zainwestował w ponad 500 udanych startupów, w tym Uber i Evernote, ujawnił, że w serwisach takich jak Fiverr można znaleźć oferty napisania białej księgi ICO za mniej niż 100 dolarów, umożliwiając zarówno osobom prywatnym jak i różnego rodzaju organizacjom prowadzenie kampanii ICO i pozyskiwanie milionów dolarów bez realnych produktów, unikalnych wizji i strategii.
Buterin stanowczo sprzeciwiał się nadużywaniu standardu ERC 20 wyłącznie w celu zebrania pieniędzy. ICO to fenomenalna metoda pozyskiwania funduszy na zdecentralizowane aplikacje i startupy opierające się na technologii Blockchain. Nie powinna ona być jednak wykorzystywana do projektów, które do działania wymagają użycia rodzimych tokenów lub kryptowalut. Jako przykład Buterin podał ICO Raidena z października, zważywszy, że jego rozwiązanie skalowania oparte na otwartym kodzie źródłowym nie potrzebuje ICO ani macierzystego tokena do działania.
W 2017 r. projekty ICO zebrały łącznie ponad 3 miliardy dolarów. Jednak najbardziej udanymi zdecentralizowanymi aplikacjami są projekty inne niż ICO, takie jak EtherDelta, który zdołał zbudować trwały model biznesowy bez przeprowadzania ICO i pozyskiwania dziesiątek milionów dolarów na token kryptograficzny, który po prostu nie jest potrzebny.
Ponieważ na rynku ICO nie ma i prawdopodobnie w perspektywie długoterminowej nie będzie żadnych regulacji, biorąc pod uwagę zdecentralizowany charakter Ethereum inwestorzy powinni starannie wybierać projekty, do których chcą dołączyć. Partner Compound, Josh Nussbaum stwierdził:
Ostatecznie sądzę, że w miarę upływu czasu pojawią się bardzo wartościowe projekty, ale muszą one rozwiązywać prawdziwe problemy użytkowników, a jeśli twórcy chcą wydać tokeny, powinni oni wykorzystywać silne, pozytywne sprzężenie zwrotne, które zachęci wszystkich do ich używania.
• W Zimbabwe cena Bitcoina ciągle rośnie:
W połowie listopada 2017 r. w Zimbabwe wojsko dokonało zamachu stany, co doprowadziło do kolejnego wzrostu cen Bitoina na lokalnych giełdach. Armia Zimbabwe zaatakowała Harare 14. listopada po tygodniowej konfrontacji z administracją prezydenta Roberta Mugabe. Według wojska ruch ten miał na celu zapobiegnięcie wojnie domowej. Warto dodać, że Mugabe był głową kraju od 1980 r.
15. listopada w stolicy kraju, Harare, cena Bitcoina wynosiła 13.010 dolarów, co oznaczało wzrost o 10%. Na podstawie danych ze strony internetowej Golix aktualna cena Bitcoina to 14.000 dolarów czyli prawie dwukrotnie więcej niż na rynkach międzynarodowych.
Z powodu kryzysu politycznego popyt na Bitcoina w kraju gwałtownie wzrósł. Jednym z powodów tej sytuacji jest brak krajowej waluty. W 2009 r., po hiperincjacji, która miała miejsce w 2008 r., rząd jako prawny środek płatniczy przyjął kilka walut takich jak dolar amerykański i rand południowoafrykański. Według współwłaściciela Golixa, Taurai Chinyamakobvu, ceny Bitcoin są zdeterminowane przez podaż i popyt.
• Internet Archive zaakceptowała dotacje w Bitcoin Cash i Zcash:
Internet Archive uwzględniła waluty cyfrowe takie jak Bitcoin Cash i Zcash jako opcje płatności dla osób, które chcą przekazać pieniądze na utrzymanie działalności. Internet Archive to cyfrowa biblioteka rozmaitych zasobów multimedialnych, w tym stron internetowych, programów, filmów, książek itp. Organizacja jest hostem Wayback Machine, usługi, która wykonuje zrzuty stron internetowych ewoluujących w miarę upływu czasu. Co więcej, grupa ta planuje utworzyć kopię każdej książki, pliku audio, strony internetowej, programu telewizyjnego i oprogramowania, które zostało już wyprodukowane, oraz tych, które powstaną w przyszłości.
Na swoim blogu w połowie listopada 2017 r. Internet Archive stwierdziło, że darowizny przekazywane przez jej czytelników pomogą w realizacji misji polegającej na zagwarantowaniu Internetowi pozostania medium niezależnym, bezpiecznym i posiadającym kopie zapasową bez ograniczeń czasowych. Dalej czytamy:
Internet Archive jest zwolennikiem ruchu kryptowalutowego i próbuje wykonać swoją część pracy, polegającą na testowaniu i wspieraniu alternatywnych środków handlowych.
Internet Archive ogłosiło także, że trzyma swoje kryptowaluty w portfelu i nie konwertuje ich na fiat. Grupa wspiera darowizny w Bitcoinach od 2012 r., a od 2013 r. pozwala swoim pracownikom na pobieraniu wypłaty w tej walucie.
• Kolejna fala wzrostów na giełdach:
Dla większości kryptowalut dzisiejszy dzień zakończył się wzrostem wartości. Cena Bitcoina wrosła o 2,2%, Ethereum o 7%, a Litecoina o 6,1%. Chińskie projekty zaliczyły znaczną korektę. Neo traci dziś 10,5%, a GAS 15,9%. Bitcoin Cash również traci na wartości, o 7,9%. Kapitalizacja dalej rośnie i dziś wyniosła 236 mld dolarów, co oznacza napływ kapitału w wysokości 4,4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.