News

CEO Auradine: Decentralizacja Bitcoina kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego

Rajiv Khemani, współzałożyciel i CEO producenta chipów miningowych Auradine, podkreślił, że decentralizacja Bitcoina na każdym poziomie technologii jest kwestią bezpieczeństwa narodowego.

Khemani wyjaśnił, że zewnętrzne oprogramowanie układowe, które jest z czasem aktualizowane, może teoretycznie posłużyć do przeprowadzenia ataków na sieć energetyczną lub ataku 51% na sieć Bitcoina. Opisał scenariusz, w którym złośliwy kod zawarty w oprogramowaniu mógłby wyłączyć operacje wydobywcze w określonym regionie, co skutkowałoby spadkiem hashrate’u i zwiększeniem trudności sieci, ułatwiając przeprowadzenie takiego ataku.

CEO Auradine podkreślił konieczność zachowania ostrożności przy ocenie sprzętu i oprogramowania pochodzącego z zagranicy:

Za każdym razem, gdy masz do czynienia z sprzętem, oprogramowaniem i firmware’em pochodzącym z zagranicy, który jest podłączony do infrastruktury energetycznej — a tym właśnie stał się Bitcoin — musisz upewnić się, że przeprowadzasz odpowiednią analizę ryzyka i podejmujesz środki zaradcze.

– mówi.

Kolejnym zagrożeniem, o którym wspomniał Khemani, są ryzyka związane z łańcuchem dostaw. Jeżeli specjalistyczny sprzęt górniczy, taki jak układy ASIC, jest produkowany głównie w jednym kraju, to ten kraj może w dowolnym momencie ograniczyć eksport tych produktów, co pozbawiłoby górników dostępu do kluczowej technologii.

Jednocześnie CEO Auradine wyjaśnił, że istnieje bardzo niewiele sposobów na szpiegowanie lub kradzież monet za pomocą sprzętu górniczego, obalając wcześniejsze twierdzenia senator Elizabeth Warren, która sugerowała, że zagraniczni górnicy kryptowalut mogą szpiegować bazy wojskowe USA.

Khemani zakończył rozmowę, podkreślając, że Stany Zjednoczone powinny wdrożyć polityki sprzyjające krajowej produkcji układów ASIC oraz dążyć do tego, by żaden kraj nie kontrolował większości globalnej mocy obliczeniowej ani dostaw sprzętu.

CEO Auradine nie jest jedynym, który zwraca uwagę na problem centralizacji hashrate’u i pul górniczych. W maju 2024 r. zgłoszono, że dwie pule górnicze — AntPool i Foundry — kontrolowały ponad 50% hashrate’u sieci. Z kolei we wrześniu Ki Young Ju, założyciel CryptoQuant, zauważył, że chińskie pule górnicze odpowiadały za 55% hashrate’u, co wywołało debatę.

Jednak, według TheMinerMag, nie można mówić o dominacji Chin w kwestii hashrate’u, ponieważ górnicy uczestniczący w chińskich pulach są geograficznie rozproszeni, co utrudnia stwierdzenie, że którykolwiek kraj kontroluje większość mocy obliczeniowej sieci.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button