Spacecoin w kosmosie: Blockchain na orbicie Ziemi
Spacecoin XYZ ogłosił historyczne wydarzenie: wystrzelenie pierwszego satelity na orbitę okołoziemską, co stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia sieci satelitów umożliwiających zabezpieczenie sieci Blockchain w przestrzeni kosmicznej.
Jak poinformował współzałożyciel projektu, Daniel Bar, pierwszy oficjalnie standaryzowany satelita to kluczowy etap budowy warstwy „Spacecoina” w przestrzeni kosmicznej. Satelita został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, która wystartowała 21 grudnia o godzinie 3:34 czasu lokalnego w Kalifornii.
Spacecoin ma ambitne plany na przyszłość. W 2025 r. firma zamierza wystrzelić konstelację od siedmiu do dziesięciu dodatkowych satelitów, co pozwoli uruchomić główną sieć projektu – Spacecoin Mainnet.
Pierwszy satelita Spacecoin wyposażony jest w dwa „silniki kryptograficzne” – urządzenia wielkości dysków twardych – oraz moduł danych o rozmiarze zbliżonym do laptopa. Wszystkie elementy zostały przymocowane do głównej struktury satelity. Energia potrzebna do działania systemu jest pozyskiwana za pomocą paneli słonecznych.
Doradczyni projektu, Dahlia Malkhi, profesor informatyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, podkreśliła, że ambicje Spacecoin obejmują stworzenie kosmicznej warstwy zapasowej dla sieci Blockchain oraz rynku „usług niebiańskich”. Obecnie priorytetem projektu jest jednak funkcjonowanie jako kosmiczne centrum danych, oferujące poziom bezpieczeństwa nieosiągalny na Ziemi.
– wyjaśniła Malkhi.
1 listopada Spacecoin XYZ opublikował dokument Blue Paper, który szczegółowo opisuje plany budowy zdecentralizowanej sieci fizycznej infrastruktury (DePIN) z wykorzystaniem nanosatelitów. Kluczowym elementem projektu jest warstwa Blockchain nazwana „Celestial Chain” działająca w kosmosie oraz warstwa naziemna „Uncelestial Network”.
– dodała Malkhi.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.