#165 Aktualności z dn. 31.12.2017
Z niedzielnych wydarzeń: Bitcoin złotem dla Japonii; Nastoletni milioner stworzy innowacyjny uniwersytet w Dubaju za Bitcoiny; 7 największych krytoprzestępstw w 2017; Na zielono w nowy rok!
• Bitcoin złotem dla Japonii:
Japonia stała się jednym z najbardziej otwartych krajów dla firm powiązanych Bitcoinem i technologią Blockchain. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest fakt, że rząd japoński posiada odpowiednie regulacje i przepisy, które faworyzują kryptowaluty. Na początku tego roku, rząd japoński oficjalnie uznał Bitcoina za legalną metodę płatności. Spowodowało to znaczny wzrost cen, ponieważ wielu japońskich inwestorów zdecydowało się zainwestować w zdecentralizowaną kryptowalutę.
Analitycy z Nomura uważają, że wzrost ceny Bitcoin dał wielu inwestorom bardzo wysoki zwrot z inwestycji, co może doprowadzić do ożywienia gospodarki Japonii.
Wzrost wartości aktywów często skutkuje również wzrostem wydatków konsumenckich, znanym jako efekt bogactwa. Oszacowanie majątku wynika z niezrealizowanych zysków z transakcji bitcoinowych przeprowadzanych przez japońskich inwestorów od początku roku podatkowego 2017 i szacujemy potencjalny wzrost wydatków konsumpcyjnych o 23.2 – 96 mld jenów.
– oświadczył prowadzący zespół analityków, Yoshiyuki Suimon i dodał:
Co więcej, fakt, że wzrost cen Bitcoina został odnotowany w czwartym kwartale 2017 r., może spowodować, że efekt majątkowy pojawi się w pierwszym kwartale 2018 r., a jeśli tak jest, szacujemy potencjalny wzrost realnego PKB w ujęciu rocznym w stosunku do kwartału do około 0.3 punktu procentowego.
Efekty Bitcoina są liczne w gospodarce Japonii. Powstają nie tylko kolejne miejsca pracy, ale zwiększa się wzrost gospodarczy. Ponieważ coraz więcej giełd kryptowalut i operacji przenosi się do Japonii, prawdopodobnie ten trend finansowy będzie kontynuowany.
• Nastoletni milioner stworzy innowacyjny uniwersytet w Dubaju za Bitcoiny:
Erik Finman, nastoletni milioner, planuje stworzyć „najlepszy na świecie uniwersytet” w Dubaju, by walczyć z przestarzałymi metodami nauczania.
Finman ma dopiero 19 lat. Siedem lat temu, kiedy miał 12 lat, jego babcia dała mu prezent w wysokości 1000 dolarów. Jego brat Scott, dał mu wskazówkę, żeby zainteresował się Bitcoinem. Wtedy jedna jednostka warta była wtedy 12 dolaów, więc kupił tyle, ile mógł, a następnie postanowił je hodlować.
Jednak historia staje się o wiele bardziej interesująca. Erik Finman strasznie przeszedł przez szkolny system. Był znudzony i pozbawiony motywacji. Mówi, że jeden nauczyciel powiedział mu nawet, że nigdy niczego nie osiągnie, więc powinien po prostu porzucić szkołę i zacząć smażyć hamburgery w McDonaldzie.
Rodzice Finmana postanowili wyciągnąć go ze szkoły, czego bardzo pragnął i zaczął go uczyć w domu. W 2013 r. wybrał część swoich bitcoinów, aby założyć firmę edukacyjną online o nazwie Botangle. To przedsięwzięcie zostało zaprojektowane dla sfrustrowanych uczniów, takich jak on, aby znaleźć dobrych nauczycieli na czacie wideo. Następnie rozpoczął staż w start-upach w Silicon Valley i przeprowadził się do San Francisco w wieku 15. lat.
Finman posiada obecnie 401 Bitcoinów, które obecnie są warte 4.9 mln dolarów. Chce wykorzystać część swojego majątku, aby stworzyć nowy uniwersytet w Dubaju, a cała jego rodzina jest zaangażowana w projekt. Prowadzi ona już szkolenia online, korzystając z technologii, którą opracował w ramach projektu Botangle. Patrząc na jego rodzinę, można było zrozumieć, dlaczego nauczanie w domu było naprawdę dobrym wyborem. Jego ojciec ma doktorat z inżynierii elektrycznej ze Stanford, a mama ma doktorat z fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Jego bracia poszli do MIT.
Dubaj naprawdę stał się centrum świata. Ma już najwyższy budynek, ma już największe centra handlowe i uważam, że zasługuje on na najlepszy system edukacyjny na świecie.
– komentuje Finman, dodając, że college jest często stratą czasu z powodu przestarzałych metod edukacji, dlatego jego uniwersytet będzie dysponował systemem pomagającym uczniom takim jak on, którzy są nieustannie sfrustrowani.
Jeśli chodzi o samego Bitcoina, Finman nie ma obaw o wahania cen kryptowaluty:
Kryptowaluta ta zdecydowanie ma więcej do zrobienia. To kolejna wielka rzecz. Jedyny sposób, w jaki możesz zlikwidować Bitcoina, nie wynika z jego własnego działania, ale jeśli stworzysz lepszą alternatywę.
Jest całkiem możliwe, że Erik Finman i jego rodzina mogą osiągnąć coś spektakularnego. Do tej pory nastoletni milioner robił wszystko dobrze. Ma on przede wszystkim Bitcoiny, ale ma te inwestycje w Ethereum i Litecoin.
• 7 największych krytoprzestępstw w 2017:
W 2017 roku użytkownicy technologii Blockchain – często nie znający podstawowych, branżowych terminów technicznych – po raz kolejny okazali się celem dla hakerów i oszustów. Ale nie wszystkie ataki i oszustwa były sobie równe. Niektóre z nich były bardzo znaczące ze względu na ich skalę, wpływ jak i również na to w jaki sposób o stanie technologii Blockchain i samej branży mówiono. Mimo to skutki tych incydentów były dalekie od akademickich. Bez względu na to, czy były to zwykłe włamania na portfel, oszustwa w projektach ICO, czy błędy w kodzie, w ich skutek inwestorzy stracili prawie 490 milionów dolarów. Jak dotąd żaden z przestępców nie został złapany, a nawet zidentyfikowany, a odzyskanie skradzionych funduszy jest raczej wątpliwe. Oto lista 7 największych przekrętów dotyczący obszaru krypto:
1. CoinDash ICO Hack
Startup CoinDash rozpoczął kampanię początkowej sprzedaży monet (ICO) na początku tego lata, ale szybko musiał się zatrzymać po tym jak adres Ethereum został naruszony. Startup zdążył zarobić 7,3 miliona dolarów po czy haker zmienił adres, przez co darowizny trafiły na nieznaną stronę. Firma wyłączyła ICO, ale obiecała wysłać swój osobisty token, CDT, tym, którzy próbowali przekazać darowiznę. Chociaż firma stwierdziła, że darowizny przesłane po wydaniu oświadczenia nie zostaną uhonorowane, niektórzy inwestorzy nadal przesyłali pieniądze, przekazując darowiznę na zhakowany adres, nieumyślnie podnosząc ilość skradzionych środków z 7 do 10 milionów dolarów.
2. Naruszenie parzystości portfela
To był trudny rok dla dostawców portfeli dla kryptowalut. Problemy zaczęły się w lipcu, gdy startup z Wielkiej Brytanii wykrył lukę w oprogramowaniu portfela Ethereum w wersji 1.5, co doprowadziło do kradzieży co najmniej 150.000 eterów z kont użytkowników. Błąd został znaleziony w portfelach multi-signature (z wieloma podpisami), przez co zagrażał on głównie funduszom ICO wielu firm. W tym czasie skradzione etery były warte około 30 milionów dolarów, jednak aktualnie ich wartość jest bliska 105 milionów dolarów. Kwestię tę uznano za krytyczną, gdy szef technologiczny Ethereum, Gavin Wood, ogłosił, że co najmniej trzy adresy zostały shakowane i powiedział, że podjęto wysiłki, aby zapobiec dalszej utracie funduszy. Później okazało się, że ponad 70.000 eterów zostało wypłaconych, zapewniając ich trwałą utratę.
3. Oszustwo w okół projektu Enigma
Wracając do ICO, problemy nie ograniczały się do shackowanych adresów. Startup Blockchainu Enigma zauważył, że jego strona internetowa, listy mailingowe i konto administratora w kanale Slack zostały przejęte przez oszustów, którzy w sierpniu wprowadzili fałszywą przedsprzedaż tokena, oszukując potencjalnych inwestorów na ponad 1.500 eterów. Fałszywy startup obiecywał duży zwrot z inwestycji i udawał prawdziwych operatorów projektu, przez co wiele użytkowników przekazało darowiznę na zainfekowaną stronę internetową. Podczas gdy prawdziwi twórcy projektu Enigma odzyskiwali kontrolę nad kontami firmy, portfelem Ethereum używany przez hakera został opróżniony, a środki nie zostały odzyskane.
4. Zamrożenie parzystości portfela
Występujący nagle w listopadzie użytkownik Parity przypadkowo znalazł błąd w kodzie oprogramowania, który zamroził ponad 275 milionów dolarów w Eterach w drugim poważnym incydencie dotyczącym portfeli w 2017 roku. Błąd jednego z dwóch powszechnie używanych klientów Ethereum skutecznie podważyło to, co było i jest centralnym elementem infrastruktury sieci, skłaniając niektórych do zwątpienia w oferty firmy i odnawiając krytykę samego Ethereum. W kolejnych aktualizacjach programiści dążyli do przywrócenia funduszy, choć obecnie uważa się, że zrobienie tego wymagałoby uaktualnienia oprogramowania przez wszystkich użytkowników Ethereum.
5. Tether Token Hack
Pod koniec listopada kontrowersyjnym incydencie ponad 30 milionów dolarów zostało skradzione z waluty unieruchomionej względem dolara – Tether. W tym czasie Tether stwierdził, że około 31 milionów dolarów w tokenach zostało pobrane z ich wirtualnego skarbca i wysłane na nieznany adres Bitcoina. Mimo niezbyt znaczącej liczby w gospodarce kryptowalutowej hack był o tyle trafny, że skutecznie sprowokował długotrwałą krytykę firmy Tether, skłaniając do kontroli blogów i głównych nurtów informacyjnych firmy i poddał w wątpliwość transparentność twórców projektu. Później firma – poprzez aktualizację protokołu Omni – przeniosła skradzione tokeny na czarną listę, jednak mimo to nie odzyskała już ona pełnego zaufania
6. Oszustwo Bitcoin Gold
Myślisz, że forki sąą mylące? Tak więc oszuści i ci, którzy chcą zdobyć nowe tokeny przyznawane w splitach blockchaina, często okazują się łatwym celem. Krótko po uruchomieniu rozwidlenia o nazwie Bitcoin Gold, niektórzy użytkownicy Bitcoina – po skorzystaniu z dropu – opróżnili swoje portfele kryptowalut. Operatorzy strony, która została utworzona jako sposób uwierzytelnienia, czy użytkownik był uprawniony do otrzymania Bitcoin Gold, ukradli ponad 3 miliony dolarów w Bitcoinie, Bitcoinie Gold, Ethereum i Litecoinie. Zespół deweloperski Bitcoin Gold twierdził, że nie nawiązał formalnej współpracy z twórcą strony internetowej, argumentując, że zaoferował stworzenie usługi sprawdzania portfela i oferowanie swojego kodu open-source. Programista witryny początkowo twierdził, że witryna została zhakowana, ale później wyczyścił swój GitHub i przestał odpowiadać użytkownikom na kanale Slack rozwidlenia. Ogólnie rzecz biorąc, był to kolejny przypadek konsumentów, którzy wpadli w pułapkę obietnic darmowych funduszy.
7. NiceHash Market Breach
Ostatnie oszustwo dotyczy rynku wydobywczego kryptowalut NiceHash. Firma dobrze znana na rynku górniczym oświadczyła, że został zhackowany na początku grudnia, potwierdzając później, że skradziono około 4.700 Bitcoinów. W tamtym czasie było one warte około 78 milionów dolarów. Później ujawniono, że komputer jednego z pracownika został zhackowany, umożliwiając sprawcy uzyskanie dostępu do systemów rynkowych i usunięcie Bitcoina z kont firmowych. Dyrektor generalny NiceHash, Marko Kobal ogłosił później, że jego zespół próbuje ustalić, jak dokładnie doszło do włamania, ale zajmie to trochę czasu.
• Na zielono w nowy rok!:
Dzisiejszy dzień to dla większości kryptowalut dzień sukcesów. Bitcoin zyskuje dziś 10%, Ethereum 7,2%, Bitcoin Cash 7,4%, Litecoin 9,4%, a Cardano aż 19,1%, dzięki czemu wyprzedza Litecoina i awansuje na 5 miejsce względem ogólnej wartości rynkowej. Większość pozostałych coinów również odnotowuje znaczne wzrosty. Z największych kryptowalut jedynym coinem ze stratą jest token od Ripple, który traci dziś 4,2%. W wyniku tego kapitalizacja rynku rośnie o 50,5 mld dolarów i wynosi aktualnie 611,9 mld dolarów. Jak widać rynek kryptowalut daje nam fajny prezent na nowy rok, a my życzymy wszystkiego dobrego i samych sukcesów w 2018!
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
dobra robota