News

#259 Newsy z dnia 04.04.2018

Z środowych wydarzeń: Centralny Bank Rosji rozważa użycie Masterchain do płatności w EAEU; Chiński gigant technologiczny wypuszcza koparkę ASIC; Rząd Iranu rozważa zakaz aplikacji Telegram; Prezes zlikwidowanej giełdy nie chce należnego 1 mld dolarów; Spadki na giełdach.

Centralny Bank Rosji rozważa użycie Masterchain do płatności w EAEU: 

Centralny Bank Rosji rozważa wykorzystanie swojego oprogramowania „Masterchain” do przesyłania komunikatów finansowych SWIFT w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU).

Rosyjskie Stowarzyszenie FinTech, utworzone pod nadzorem banku centralnego, z sukcesem przeprowadziło próbę oprogramowania opartego na Ethereum w 2016 r. oraz ukończyło finalną wersję w 2017 r.

Trwa aktywna dyskusja i badamy kilka wysokiej jakości technologii, w tym Masterchain. […] Myślę, że omówimy opcje dotyczące tego projektu już w tym roku.

– powiedziała Olga Skorobogatova, pierwszy zastępca prezesa Centralnego Banku Rosji.

Skorobogatova wyjaśniła, że Masterchain jest rozważany w kontekście szerszej analizy tego, w jaki sposób Blockchain mógłby stworzyć ponadnarodową infrastrukturę dla płatności w EAEU, umożliwiając państwom członkowskim ominięcie istniejących systemów płatności. Bank zamierza najpierw uruchomić swoją platformę na terenie Rosji a następnie wdrożyć ją jako system obejmujący całą EAEU.

Centralny Bank Rosji aktywnie angażuje się w przestrzeń Blockchain oraz kryptowalut, przy czym do tych ostatnich podchodzi szczególnie rygorystycznie. W 2017 r. bank wydał ostrzeżenia dotyczące ryzyka związanego z inwestycjami w kryptowaluty oraz wspierał wysiłki mające na celu zablokowanie stron internetowych sprzedających waluty cyfrowe w tym kraju.

Chiński gigant technologiczny wypuszcza koparkę ASIC:

Chiński gigant technologiczny Bitmain ogłosił, że wypuszcza koparkę Ethash ASIC. Firma podaje, że Antminer E3 to najpotężniejsza i najskuteczniejsza na świecie koparka EtHash ASIC.

Sprzęt będzie sprzedawany za 800 dolarów i nie będzie dostępny w Chinach, jak również nie będzie możliwe zamówienie go do Hong Kongu, Makau lub Tajwanu. Zamówienia są ograniczone do jednej sztuki na osobę, a do zapłaty, na ten moment, będzie można używać tylko Bitcoina Cash lub dolarów amerykańskich.

Wydanie tego nowego sprzętu miningowego potwierdza plotki krążące w społeczności kryptograficznej mówiące, że Bitmain wkrótce opracuje koparkę ASIC Ethash. Ethash to algorytm haszowania Proof of Work (PoW) używany przez Ethereum i wiele innych altcoinów.

Bitmain przewyższył amerykańską firmę produkującą procesory graficzne, Nvidia, pod względem ogólnych zysków w 2017 roku, zarabiając szacunkowo 3-4 mld dolarów i zajmując 70-80 procent rynku koparek do Bitcoinów i urządzeń ASIC.

Rząd Iranu rozważa zakaz aplikacji Telegram:

Irański rząd debatuje nad możliwością zakazu aplikacji komunikacyjnej Telegram po części z obawy, że ich nowy token może podkopać krajową walutę. Telegram jest szeroko stosowany w Iranie i niektórzy członkowie rządu krzywo na niego spoglądają za jego rzekomą rolę w organizacji protestów w tym kraju w grudniu 2017 r.

Po ostatnim rekordowym ICO, w którym Telegram zebrał już 1.7 mld dolarów, firma planuje wykorzystać fundusze na opracowanie ambitnej platformy Blockchainowej mającej na celu zdecentralizowanie aspektów komunikacji cyfrowej, która będzie zasilana jej własnym żetonem „gram”.

Według serwisu informacyjnego Al-Monitor, Hassan Firouzabadi, sekretarz Wysokiej Rady ds. Cyberprzestrzeni, wczoraj naciskał w telewizji państwowej na zablokowanie Telegramu w Iranie twierdząc, że dominacja firmy w Iranie jest „wrogiem sektora prywatnego”, dodając:

Telegram oficjalnie ogłosił, że będzie wykorzystywany jako platforma gospodarcza, Telegram osłabi narodową walutę Iranu.

31. marca członek parlamentu, Alaeddin Boroujerdi powiedział, że zablokowanie aplikacji było decyzją podjętą na najwyższych szczeblach, a Telegram zostanie zastąpiony przez aplikację krajową.

Prezes zlikwidowanej giełdy nie chce należnego 1 mld dolarów:

Były prezes zlikwidowanej giełdy Mt. Gox w oświadczeniu z 4. kwietnia powiedział, że nie chce 160.000. Bitcoinów (1,12 mld dolarów), które pozostaną po tym, jak giełda spłaci jej wierzycieli. W ramach sesji Ask Me Anything (AMA) na portalu Reddit, Mark Karpeles powiedział, że uznał miliard który pojawi się w wyniku japońskich procedur upadłościowych za „odpychający”.

Sposób postępowania w sprawie bankructwa [w Japonii] polega na tym, że jeśli istnieją aktywa pozostałe po spłaceniu wierzycieli w całości, to aktywa te są rozdzielane pomiędzy akcjonariuszy jako część likwidacji. […]

Jest to jedyny sposób, w jaki prawo upadłościowe może rozsądnie funkcjonować. A jednak w tym przypadku wywołało to rażąco odpychający rezultat, ponieważ akcjonariusze MtGox w wyniku tego co się stało odeszliby z wartością ponad 160.000 Bitcoinów. Nie chcę tego. Nie chcę tego miliarda dolarów.

– wyjaśnił.

Karpeles przewodził długiemu procesowi zwracania funduszy użytkownikom, którzy stracili je podczas osławionego włamania na Mt.Goxa w 2014 roku. Po wypuszczeniu za kaucją, od czasu do czasu pojawiał się w prasie i internecie, aby odpowiadać na zapytania społeczności kryptowalut.

Krytyka zarówno Karpelesa, jak i procesu zwrotu kosztów nasiliły się w ostatnich miesiącach, gdy wyszło na jaw, że członek zarządu sprzedaje ogromne ilości Bitcoinów na głównych giełdach. Ilości były tak duże, że istnieją podejrzenia, iż wywołały one niesprawiedliwie wpływ na ceny Bitcoinów na całym świecie.

Spadki na giełdach:

Ostatnia doba wykazała spadki cen na giełdach. Bitcoin i Ripple o 7%, Ethereum o 7,3%,  Bitcoin Cash o 8,4%, oraz Litecoin o 7,6%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 22 mld dolarów i wynosi obecnie 257,5 mld dolarów. Obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 13 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button