#261 Newsy z dnia 06.04.2018
Z piątkowych wydarzeń: Coincheck zostanie przejęta przez Monex Group; Hiszpańskie władze poszukują danych użytkowników kryptowalut; Wielka Brytania wydaje ostrzeżenie dot. pochodnych kryptowalut; SEC złożyła pozew przeciwko Longfin Corp; Kontynuacja spadków na giełdach.
• Coincheck zostanie przejęta przez Monex Group:
Japoński dostawca usług finansowych Monex Group ogłosił, że przejmie 100 procent udziałów Coincheck Inc. Realizacja nabycia udziałów planowana jest na 16. kwietnia za cenę 33.5 mln dolarów. Dyrektorzy i audytorzy korporacyjni zostaną powołani na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Coincheck. Założyciele giełdy, Koichiro Wada i Yusuke Otsuka, ustąpią ze swoich stanowisk jako prezes i dyrektor Coincheck i pozostaną na stanowiskach operacyjnych.
Dyrektorem Reprezentacyjnym Coincheck będzie Toshihiko Katsuya, który jest dyrektorem zarządzającym Monex Group. Założyciel i dyrektor generalny Monex, Oki Matsumoto, obejmie stanowisko dyrektora w zarządzie. Monex Group planuje uczynić Coincheck spółką całkowicie zależną od skonsolidowanych wyników finansowych za pierwszy kwartał roku obrotowego kończącego się 31. marca 2019 r.
W komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej Coincheck potwierdził przejęcie. Według giełdy włamanie skutkujące skradzionymi NEM o wartości 534 mln dolarów skłoniło ich do zmiany składu akcjonariuszy i innego systemu zarządzania. Coincheck mówi, że rozważał możliwość uzyskania pełnego wsparcia ze strony tej firmy.
• Hiszpańskie władze poszukują danych użytkowników kryptowalut:
Hiszpańskie organy podatkowe wysłały wnioski o podanie informacji na temat inwestorów kryptowalutowych do ponad 60 firm, jak podają lokalne media. Według źródła, władze skontaktowały się z 16 bankami, około tuzinem giełd kryptograficznych i firm obsługujących bankomaty kryptowalutowe oraz ponad 40 firmami akceptującymi krypto płatności online.
Agencja poszukuje szczegółowych informacji na temat transakcji kryptowalutowych oraz stron zaangażowanych w ich realizację. Żądane szczegóły obejmują tożsamość klientów biznesowych, dane z kont bankowych i kart kredytowych oraz kursów i kwot transakcji.
Źródło w agencji podatkowej opisało wnioski o dane jako wstęp do potencjalnie bardziej formalnego dochodzenia i monitorowania, dodając, że agencja przeprowadza już analizę dotyczącą wykorzystania kryptowaluty krajowej.
• Wielka Brytania wydaje ostrzeżenie dot. pochodnych kryptowalut:
Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii ostrzegł, że firmy oferujące usługi związane z pochodnymi kryptowalut prawdopodobnie będą musiały uzyskać autoryzację agencji.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej w piątek, Urząd ds. Postępowania Finansowego (FCA), powiedział, że chociaż nie uważa, że kryptowaluty są walutami lub towarami, pochodne kryptowalut w ramach obowiązujących dyrektyw mogą być instrumentami finansowymi.
Firmy prowadzące regulowaną działalność dot. pochodnych kryptowalut muszą zatem przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad zawartych w Podręczniku FCA i wszelkich powiązanych przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.
– podaje oświadczenie.
FCA wyjaśnia dalej, że firmy chcące oferować instrumenty pochodne powiązane z kryptowalutami lub tokenami wydanymi przez ICO będą musiały uzyskać upoważnienie. Wymienione produkty obejmują kontrakty kryptowalutowe, kontrakty CFD i opcje kryptowaluty.
Agencja dodała jednak, że ICO „może lub nie może należeć do zakresu regulacji FCA w zależności od charakteru wydanych tokenów.”
Jeżeli Twoja firma nie jest autoryzowana przez FCA i oferuje produkty lub usługi wymagające autoryzacji, jest to przestępstwo. Autoryzowane firmy oferujące te produkty bez odpowiedniego pozwolenia mogą zostać poddane działaniom egzekucyjnym.
– ostrzega FCA.
Podczas gdy FCA jest ogólnie pozytywnie nastawiona do technologii Blockchain, mówiąc w 2016 r., że nie planuje na ten moment regulować branży Blockchain ponieważ uważa, że potrzebuje ona przestrzeni do wzrostu, zajęła bardziej surowe stanowisko przy kryptowalutach i ICO.
W grudniu 2017 r. szef organu, Andrew Bailey, ostrzegł Bitcoinowych inwestorów, żeby byli gotowi stracić wszystkie swoje pieniądze dodając, że ryzyko jest podobne jak w przypadku hazardu. W tym samym miesiącu FCA ogłosiła, że zbierze dowody i przeprowadzi głębsze badanie nad ICO. W oświadczeniu zwrotnym organ nadzoru oznajmił, że przeprowadzi analizę stosowania praw Wielkiej Brytanii do modelu finansowania ICO i oceni czy istnieje potrzeba dalszych działań regulacyjnych.
• SEC złożyła pozew przeciwko Longfin Corp:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko Longfin Corp, firmie, która zanotowała skok cenowy o ponad 2.000 procent pod koniec zeszłego roku po ogłoszeniu przejęcia startupu Blockchain.
Według SEC dyrektor generalny spółki, Venkata Meenavalli, i trzy inne osoby byli zaangażowani w sprzedaż akcji dokonaną po zawrotnym wzroście cen Longfin w grudniu co przyniosło milionowe zyski. Zgodnie z oświadczeniami Longfin wydał ponad dwa miliony niezarejestrowanych, ograniczonych akcji dla Amro Altahawi, a także dziesiątki tysięcy akcji dla Dorababu Penumarthi i Suresha Tammineedi, z których wszyscy zostali pozwani w nowo otwartym powództwie.
SEC twierdzi, że Amro Izzelden „Andy” Altahawi, Dorababu Penumarthi i Suresh Tammineedi następnie nielegalnie sprzedali duże bloki swoich akcji Longfin, podczas gdy cena akcji była bardzo wysoka. Dzięki sprzedaży Altahawi, Penumarthi i Tammineedi zebrali łącznie ponad 27 mln dolarów zysków.
– powiedziała agencja.
SEC dodała również, że uzyskała nakaz sądowy zamrażając 27 mln dolarów w postaci wpływów z akcji. W grudniu cena akcji Longfin przekroczyła 70 dolarów – na dzień dzisiejszy ta cena waha się w okolicach 28 dolarów. Krótko przed ogłoszeniem SEC, Nasdaq ogłosił, że wstrzymuje handel akcjami Longfin.
Przewodniczący SEC, Jay Clayton, informował w styczniu, że agencja analizuje posunięcia tego rodzaju przez firmy publiczne.
• Kontynuacja spadków na giełdach:
Ostatnia doba na giełdach nie wniosła dużych zmian – nadal obserwujemy spadki. Z najważniejszych walut: Bitcoin spadł o 2,1% – jego cena waha się w granicy 6.700 dolarów za jednostkę, Ethereum o 2,8%, Ripple o 3,8%, Bitcoin Cash o 4,3%, oraz Litecoin o 4,1%.
Kapitalizacja całego rynku spadła o 7 mld dolarów i wynosi obecnie 248.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10.4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.