#265 Newsy z dnia 10.04.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Branża medyczna w Niemczech będzie wspierana przez rejestr Blockchain; Kanadyjska platforma handlu uruchamia własną kryptowalutę; Japonia liderem pod względem obrotu kryptowalutami; Analitycy o dalszych losach Bitcoina; Na giełdach spokój.
• Branża medyczna w Niemczech będzie wspierana przez rejestr Blockchain:
Niemiecka firma Camelot Consulting Group opracowała rozwiązanie oparte na technologii Blockchain do zarządzania wrażliwymi danymi medycznymi.
Dzięki systemowi zarządzania danymi X-Chain Hypertrust, firma chce zaoferować branży medycznej bezpieczną platformę cyfrową do wymiany danych pacjenta. Jej celem jest zapewnienie wszystkim podmiotom, które są upoważnione do udziału w procesie terapii, dostępu do zdecentralizowanego przechowywania danych w oparciu o technologię Blockchain.
Wszystkie transakcje danych są szyfrowane i przechowywane na niezmiennym Blockchainie i będą przeprowadzane bezpośrednio między autoryzowanymi uczestnikami, mówi firma. Pozwoli to również na integrację systemów partnerskich, lokalizację i kontrolę jakości oraz uwiarygodnienie dowodu pochodzenia danych. Aby zilustrować zalety nowego systemu w porównaniu do metod konwencjonalnych, Camelot Consulting Group stosuje przykład pozaustrojowych terapii komórkowych, w których komórki pacjentów są usuwane i przetwarzane w złożonym, wieloetapowym procesie.
W proces ten zaangażowanych jest wiele różnych podmiotów, takich jak klinika leczenia, centrum usuwania komórek, dostawcy usług logistycznych i firmy farmaceutyczne. Obecnie najważniejsze dane są nadal przesyłane za pomocą środków analogowych, aby można je było ponownie zarejestrować.
Według firmy, podejście łańcucha dostaw Hypertrust X-Chain zapobiega jakimkolwiek pomyłkom lub niewłaściwemu użyciu próbek i danych podczas terapii. System opracowany przez Camelot Consulting Group to tylko jedna pozycja z długiej listy projektów opartych na technologii Blockchain do zarządzania danymi.
Francuska organizacja regulująca kwestie energetyczne ogłosiła kilka dni temu, że będzie zarządzać danymi krajowego sektora energetycznego za pośrednictwem platformy opartej na Ethereum. Główny polski, Bank PKO BP, ogłosił niedawno zamiar wprowadzenia systemu przechowywania i weryfikacji danych na Blockchain, w celu zarządzania dokumentami swoich klientów. Natomiast Audi testuje obecnie technologię Blockchain do obsługi fizycznych i finansowych procesów dystrybucji w międzynarodowej logistyce.
• Kanadyjska platforma handlu uruchamia własną kryptowalutę:
Kanadyjska platforma handlu i wymiany bonów – Bunz Trading Zone – wprowadza na rynek własną kryptowalutę, BTZ, informuje lokalna gazeta The Globe and Mail.
BTZ (wymawiane „bitz”) jest określana jako pierwsza kanadyjska kryptowaluta, która ma zostać uruchomiona w już istniejącej społeczności – dla jej własnych członków. Bunz został uruchomiony w 2013 roku jako prywatna grupa na Facebooku przez projektanta mody Emily Bitze, w celu wymiany nieużywanych przedmiotów z przyjaciółmi. Społeczność szybko się rozwinęła i wkrótce rozszerzyła się poza Facebooka i Toronto. Aplikacja Bunz i strona internetowa zostały uruchomione w 2016 roku.
The Globe and Mail donosi, że platforma szybko rosła z powodu jej prostoty i braku gotówki. Jednak brak waluty na platformie barterowej również stanowił największe wyzwanie dla Bunza. Bez wymiany waluty nie ma „oczywistego strumienia dochodów”.
Zgodnie z blogiem projektu, każdy użytkownik Bunza otrzyma 1000 BTZ, które można wymienić na towary i usługi lub po prostu wymienić między członkami. Początkowo 1000 BTZ będzie warte „około trzy kawy”. BTZ będzie dostępny dla 200.000 użytkowników platformy. CEO Sascha Mojtahedi mówi, że firma opracowała model przychodów, ale odmówiła komentarza na temat tego, jak będzie wyglądał i kiedy zostanie wprowadzony.
Wcześniej w tym roku japoński gigant handlu elektronicznego, Rakuten, ogłosił plany uruchomienia własnej kryptowaluty. Dyrektor generalny i założyciel Hiroshi Mikitani powiedział, że będzie to „waluta bez granic”.
• Japonia liderem pod względem obrotu kryptowalutami:
Japonia dostarczyła nowe statystyki dotyczące wykorzystania kryptowalut, ponieważ regulatorzy i gracze przemysłowi naciskają na większą przejrzystość na krajowym rynku.
Raport japońskiego organu samoregulacyjnego, Japońskiego Towarzystwa Kryptowalutowego (JCBA), ujawniony na spotkaniu grupy analitycznej zleconej przez Financial Services Authority (FSA), przeanalizował różne dane z 17 głównych giełd w 2017 roku. Spotkanie było pierwszym tego typu dla grupy analitycznej, która koncentruje się szczególnie na zagadnieniach związanych z branżą wymiany kryptowalut. Prezentowane dane zwróciły szczególną uwagę na gigantyczny wzrost wolumenu przypisywanego inwestycjom kryptowalutowym – Japonia awansowała na miano największego rynku pod względem obrotu w skali światowej w zeszłym roku.
Z zaledwie 22. milionów dolarów rocznego obrotu w 2014 roku, Bitcoin wzrósł do 97. miliardów dolarów w 2017 roku – wzrost o 340.000 procent w ciągu trzech lat. Dodatkowe opcje handlu obejmujące marże, kredyty i kontrakty terminowe eksplodowały jeszcze bardziej w tym samym okresie – od 2 mln dolarów w 2014 r. do 543 mld dolarów w 2017 r.
W ubiegłym roku w Japonii 3,5 miliona aktywnych inwestorów brało udział w rynku krajowym.
• Analitycy o dalszych losach Bitcoina:
Ponieważ cena Bitcoina nadal się konsoliduje poniżej 7.000 dolarów, wielu inwestorów zastanawia się, w którą stronę pójdzie największa na świecie kryptowaluta.
Nie można zaprzeczyć, że obecnie jesteśmy w garści niedźwiedzia. Od osiągnięcia najwyższych poziomów, około 20.000 dolarów w połowie grudnia, cena Bitcoina spadła – czasami dramatycznie – do minimalnie powyżej 6.000 dolarów za jednostkę. Rynki niedźwiedzi nie trwają wiecznie – o czym świadczy historyczny wykres Bitcoina. Tak więc prawdziwe pytanie brzmi: w którą stronę idziemy teraz?
Według niektórych, jak na przykład szefa strategii NYNJA, Marshall Taplits, odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Powiedział Forbes:
Spekulacje na temat ceny są zawsze trudne. Jednak trend dla Bitcoina jest wyraźny – GÓRA – idąc do około 20.000 dolarów od zera w ciągu 10 lat. Za każdym razem, gdy Bitcoin koryguje, media krzyczą. Jednak każdy, kto obserwował kryptowaluty od początku, wie, że Bitcoin dotrze do 30.000 dolarów.
Daniel Worsley, dyrektor operacyjny LocalCoinSwap, zgadza się z nastrojonymi sentymentami Taplits, wyjaśniając:
Nie ma innej sieci, która została przetestowana tak jak Bitcoin Blockchain. Oparł się poważnym przeciwnikom i skoordynował ataki mające zakłócić jego funkcjonowanie. Przeżył wszystkie ataki. Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby w tym roku cena przekroczyła 20.000 dolarów. Wystarczy kilka pozytywnych zmian, aby ruszyć dalej.
Niektórzy analitycy, tacy jak profesor finansów Baruch College, Christos Giannikos, uważają, że złoty standard kryptowaluty wciąż napotyka wiele przeszkód – wyjaśnił w wywiadzie dla Forbes:
Racjonalność zachowań i oczekiwań nie wystarcza, aby zapobiec powstawaniu baniek, ponieważ nie wystarczy zagwarantować, że cena składnika aktywów jest równa jego podstawowej wartości.
Podobnie Dimitris Ioannides, menedżer sekcji cyfrowych i partnerstw w OTE i COSMOTE, widzi skalistą drogę dla Bitcoina – taką, która nigdy się nie wygładzi. Ioannides mówi:
Nikt nie może być pewien, jak to się skończy. Bitcoin ma stawić czoła największej bitwie ze wszystkich. Regulatorzy, rządy, banki centralne są tutaj, aby wprowadzić nowe zasady i ograniczenia. Po pierwsze musimy być pewni. Zmienność Bitcoina będzie trwać do końca.
• Na giełdach spokój:
W ostatnich 24. godzinach kapitalizacja rynku kryptowalut zwiększyła się o około 5 mld dolarów. Można więc powiedzieć, że ostatnia doba była dosyć stabilna, a ceny kryptowalut nieznacznie się zmieniły. Bitcoin zwiększył cenę o 1% i kosztuje 6.820 dolarów, Ethereum zwiększyło wartość o 2,2%, z kolei Litecoin zanotował niewielki spadek na poziomie 0,6%.
Wyróżnieniem jest Verge, który zanotował wzrost o 26,5% oraz Ontology 24%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi w tej chwili 263 mld dolarów, a Bitcoin stanowi 44% całego rynku. Obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 10,6 mld dolarów.
źródła: źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.