#317 Newsy z dnia 01.06.2018
Z piątkowych wydarzeń: Największy bank Norwegii podjął współpracę z IOTA Foundation; Holandia bada zastosowania Blockchainu do nieruchomości; Japoński regulator prześwietla 12 giełd; Binance szuka wspólników do 1 miliardowego funduszu; Nieznaczne korekty na giełdach.
• Największy bank Norwegii podjął współpracę z IOTA Foundation:
Zgodnie z informacją prasową, DNB ASA (Den Norske Bank), największa grupa finansowa w Norwegii i IOTA Foundation podpisały memorandum porozumienia. DNB i IOTA będą teraz współpracować w celu zbadania zastosowań IOTA Tangle – DLT „trzeciej generacji”.
Obie strony będą współpracować w celu znalezienia nowych modeli biznesowych w swoich branżach. Lasse Meholm, szef DLT w DNB, powiedział, że jednym z celów projektu jest lepsze zrozumienie technologii i umożliwienie pracownikom banku, którzy pracują z klientami, znalezienia okazji do nowych przypadków zastosowań.
Technologia jest zaprojektowana między innymi do obsługi setek tysięcy mikrotransakcji na sekundę. Nie zostawimy rynku związanego z ekosystemem, który powstaje wokół tych transakcji.
– dodał Meholm.
Jeden z założycieli IOTA, David Sønstebø, powiedział, że ma nadzieję, iż sytuacja złagodzi stosunki, jakie banki norweskie mają z przemysłem kryptograficznym:
Mam na to nadzieję i wierzę w to. Fundacja IOTA przyczyni się do oddzielenia bezużytecznych krypto-projektów od tych poważnych.
– mówi.
Na początku tego miesiąca norweska giełda krypto przegrała sprawę przeciwko Nordea Bank za zamknięcie jej rachunku. Nordea zamknęła konto Bitmynt AS z powodu niedostatecznych mechanizmów przeciwdziałania praniu pieniędzy.
DNB ASA, największy norweski bank i jeden z największych w krajach skandynawskich pod względem kapitalizacji rynkowej (238 mld dolarów), wcześniej badał technologię Blockchain za pośrednictwem konsorcjum R3. Według lokalnych wiadomości E24, DNB ma także w toku kilka projektów wykorzystujących różne technologie, w tym Ethereum, Hyperledger i EOS.
Instytucje finansowe z całego świata badają przypadki użycia technologii Blockchain. Kanadyjski bank centralny, operator Toronto Stock Exchange TMX Group i organizacja non-profit Payments Canada, niedawno zakończyły testy pokazujące, że technologia Blockchain jest skuteczna w przypadku natychmiastowych rozliczeń papierów wartościowych.
• Holandia bada zastosowania Blockchainu do nieruchomości:
Niderlandzki Rejestr Nieruchomości ma przetestować zastosowania technologii Blockchain do krajowych danych dotyczących nieruchomości, informuje lokalna platforma technologiczna Computable.
Koen Huisstede, architekt w Rejestrze Nieruchomości, powiedział, że instytucja stara się zrozumieć, co ta”stosunkowo nowa” technologia oznacza dla sfery nieruchomości, i oczekuje, że rozwiązanie Blockchain będzie zintegrowane z jej systemem „w ciągu jednego do trzech lat”
Rejestr Nieruchomości ma za zadanie nadzorować własność, prawa hipoteczne i wszystkie dane stron trzecich związane z krajowym rynkiem nieruchomości, i podobno stara się zbadać techniczne i prawne aspekty Blockchain w ramach swoich wysiłków na rzecz stworzenia „bardziej elastycznej i zwinnej organizacji”
Huisstede ujawnił, że rejestr eksperymentuje również ze sztuczną inteligencją (AI) dla predykcyjnych systemów danych.
W Holadnii Blockchain wysunął się niedawno na pierwszy plan. Na początku tego miesiąca uruchomiono ogólnokrajowy program badań Blockchain zlecony przez holenderskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Polityki Klimatycznej. Ministerstwo sprawiło, że utworzyła wyspecjalizowaną jednostkę, która będzie badać przyszłość Blockchain w Holandii pod względem kwestii prawnych, wpływu ekonomicznego i etyki.
Holandia była także jednym z 22 członków UE, którzy niedawno podpisali deklarację o utworzeniu europejskiego partnerstwa Blockchain, którego celem jest współpraca przy wdrażaniu ogólnounijnych aplikacji Blockchain na jednolitym rynku cyfrowym.
• Japoński regulator prześwietla 12 giełd:
Japońska agencja Agencja ds. Usług Finansowych (FSA), wystosowała zlecenia udoskonalenia biznesu dwunastu krajowym giełdom kryptograficznym.
Jedną z głównych obaw FSA jest zgodność giełd z wymogami Anti-Money-Laundering (AML). Inspekcje przeprowadzone przez agencję ujawniły, że kilkanaście giełd kryptograficznych nie stosuje wystarczających kontroli Know-Your-Customer (KYC), w celu potwierdzenia tożsamości swoich użytkowników. Organ nadzoru wyraził również obawy dotyczące przypadków, w których aktywa klientów nie są odpowiednio oddzielone od aktywów giełdowych.
Nowe zlecenia regulatora zostały wydane w sumie dwunastu krypto giełdom, z których dwie są oficjalnie licencjonowanymi giełdami, a dziesięć z nich to „quasi-operatorzy”, co oznacza, że ich wniosek o licencję na prowadzenie działalności FSA wciąż oczekuje na rozpatrzenie.
FSA ma opublikować raport podsumowujący wyniki swoich kontroli jeszcze w tym miesiącu, a także udzieli dalszych wskazówek na temat wymaganych środków ochrony klienta.
Dwa głośne skandale z udziałem japońskich giełd kryptograficznych – bezprecedensowy styczniowy hack Coinchecka na 532 mln dolarów, i niesławny upadek Mt. Gox – doprowadziły do intensyfikacji interwencji ze strony krajowego organu nadzoru finansowego.
Od kwietnia 2017 r. japońska ustawa o usługach płatniczych wymaga, aby wszystkie giełdy kryptograficzne były zarejestrowane na podstawie licencji FSA – pierwsze licencje zostały zatwierdzone już we wrześniu. W tym roku regulator jeszcze bardziej zaostrzył warunki, kładąc nacisk na zgodność z AML i KYC.
• Binance szuka wspólników do 1 miliardowego funduszu:
Binance, obecnie największa na świecie giełda kryptowalut pod względem obrotów, planuje utworzyć fundusz oparty na kryptowalutach o wartości 1 mld dolarów.
Wykorzystujący tylko tokeny Binance, BNB, jako narzędzia inwestycyjnego, fundusz będzie administrowany za pośrednictwem inkubatora Binance Labs.
Binance, który w kwietniu przeniósł się na Maltę, już wspierał cztery Blockchainowe projekty w inkubatorze. Jednym z nich była runda finansowania o wartości 30 mln dolarów, przeznaczona na MobileCoin – altcoina skoncentrowanego na prywatności.
Inwestycje są na jednym poziomie i odbywają się w perspektywie długoterminowej. […] Należycie zajmujemy się zarządzaniem aktywami. Lubimy wprowadzać projekty długoterminowe. Inwestorzy i przedsiębiorcy działają razem. Nie wierzący nie wchodzą.
– powiedziała Ella Zhang, szefowa Binance Labs.
Fundusz poszukuje tylko znaczących wspólników ciężkiego kalibru, członków, od których jest wymagane co najmniej 100 mln dolarów w ramach zarządzania aktywami. Binance szuka łącznie dwudziestu takich wspólników.
W tym tygodniu japoński developer Gumi wykonał podobny, mniejszy ruch. Ogłosił, że uruchomił własny fundusz inwestycyjny typu Blockchain wart 30 mln dolarów, w celu przyciągnięcia międzynarodowych projektów. Fundusz znany jako Gumi Cryptos, ma już czterech protegowanych.
Lubimy wczesny etap. Inwestujemy w akcje lub tokeny. Lubimy usługi finansowe. Lubimy technologie gier i uważamy, że istnieje silny związek między grami i crypto.
– powiedział Miko Matsumura, współzałożyciel firmy VentureBeat.
• Nieznaczne korekty na giełdach:
Po upływie doby, na giełdach widzimy nieduże korekty. Wartość Bitcoina zmalała o 1,7%, Ethereum o 0,7%, Ripple o 0,9%, Bitcoin Cash o 1,8% oraz EOS o 1,7%. Z pierwszej dziesiątki tylko IOTA wyszła obronną ręką, i notuje wzrost o 4,7%.
Kapitalizacja rynku zmalała o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 329 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.1 mld dolarów.
źródło: coinmarketcap.com, cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.