#340 Newsy z dnia 24.06.2018
Z niedzielnych wydarzeń: 6 powodów, dlaczego rynek kryptowalut ciągle spada; Spodziewany napływ kapitału z Wall Street do kryptowalut; Bitcoin umarł już 315 razy, z czego 69 razy tylko w tym roku; Czerwono na giełdach.
• 6 powodów, dlaczego rynek kryptowalut ciągle spada:
– Ataki i kradzieże na giełdach:
We wtorek wieczorem popularna południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb zgłosiła naruszenie systemu, w wyniku którego skradziono kryptowaluty o wartości około 31 milionów dolarów. W dniu po ataku, nastąpił duży spadek na rynku – Bitcoin i Ethereum spadły odpowiednio o 11 i 15 procent.
Nawet ci, którzy nie używają Bithumba, nie byli zbyt zadowoleni z tego wydarzenia – transakcje na Bitcoinie przyspieszyły, a opłaty wzrosły z powodu wymiany i przenoszenia ogromnej ilości kryptowalut z dala od „gorących portfeli”.
Bithumb obiecał, że w pełni zwróci wszystkim skradzione kryptowaluty.
– Awarie w sieci EOS:
Zdecentralizowana platforma aplikacji EOS przemierza wyboistą drogę. W zeszłym tygodniu uruchomiła swoją główną sieć – z dwutygodniowym opóźnieniem. EOS przyciągnął również dużo krytyki, kiedy zespół 21 głosujących producentów blokowych obalił własną radę arbitrażową i zamroził siedem kont, które zostały oskarżone o posiadanie skradzionych funduszy. Wielu krytyków twierdzi, że EOS jest winny naruszenia „decentralizacji” i „niezmienności” – najbardziej podstawowych esencji technologii Blockchain.
– Konfuzja krypto w Indiach:
Zebpay, pierwsza w Indiach giełda kryptowalut ogłosiła w czwartek możliwe zakłócenia na rachunkach bankowych z powodu oświadczenia Rezerwy Banku Indii (RBI):
[…] ze skutkiem natychmiastowym, podmioty regulowane przez Bank Rezerwy nie będą zajmować się Wirtualnymi Walutami (VC) ani świadczyć usług mających na celu ułatwienie jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi zajmowania się lub rozliczania VC. Obejmuje to prowadzenie rachunków, rejestrację, obrót, rozliczanie, udzielanie pożyczek na wirtualne waluty, przyjmowanie ich jako zabezpieczenia, otwieranie rachunków dotyczących transakcji z nimi związanych oraz przekazywanie / otrzymywanie pieniędzy na rachunkach dotyczących zakupu / sprzedaży VC.
Indie pozostają niejednoznaczne w swoim ogólnym spojrzeniu na kryptowaluty i zasoby cyfrowe, zaszczepiając wiele niepewności w ludziach, którzy już zainwestowali, oraz obawiają się tych, którzy mogą chcieć dopiero wejść w ten rynek.
– Niejednoznaczna stawka opodatkowania w Korei Południowej:
W artykule opublikowanym przez południowokoreański dziennik „The Chosunilbo” – wysunięto roszczenia dotyczące płaskiej, 10. procentowej opłaty podatkowej od dochodu z kryptowalut. Artykuł cytował urzędnika państwowego, który stwierdził:
Zyski z inwestycji w kryptowaluty będą opodatkowane według stałej stopy – bez względu na kwotę – która ma być w 10. procentowym zakresie.
Twierdzenie to zostało jednak skontrowane przez południowokoreańskie Ministerstwo Strategii i Finansów, które poinformowało, że nie ma określonych planów dotyczących opodatkowania dochodów z towarów cyfrowych.
Dopóki nie zostanie wydane oficjalne oświadczenie rządu dotyczące opodatkowania kryptowalut – wszelkie wiadomości podnoszące ten temat, szczególnie bez konkretnego źródła, muszą być przyjmowane z przymrużeniem oka.
– Tweet od zespołu kryptowaluty NANO:
Kryptowaluta NANO – dawniej RaiBlocks, napisała z desperacją tweeta, o luce w bezpieczeństwie – powstał nowy generator kluczy prywatnych na portfele Androida.
Ta luka bezpieczeństwa ujawniła się kilka godzin po uruchomieniu nowego mobilnego portfela na Androida i wywołała panikę wśród społeczności. Problem został rozwiązany w aktualizacji portfela, która została wydana kilka godzin po ogłoszeniu tej informacji.
– Japonia zaostrza warunki korzystania z obrotu kryptowalutami:
Największa w Japonii giełda kryptowalut BitFlyer ogłosiła, że zamknie rejestrację nowych kont, zgodnie z nakazem japońskiego urzędu nadzoru finansowego, w celu poprawy jakości bezpieczeństwa.
Jest to wynikiem ogólnokrajowego „sprzątania w branży”, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa i przejrzystości w obrocie cyfrowymi aktywami w Japonii. Koncentracja na zarządzaniu ryzykiem może oznaczać, że klienci w Japonii będą musieli ponownie przesłać dokumenty weryfikacyjne i ewentualnie dostarczyć dodatkowe dane osobowe i finansowe, aby móc korzystać z japońskich giełd kryptowalut w przyszłości.
– Ceny kryptowalut spadają – co dalej?
Ceny kryptowalut osiągają najniższy poziom w 2018 roku i jesteśmy bombardowani negatywnymi artykułami ze wszystkich stron – czy można znaleźć coś pociechę?
W tym tygodniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła, że nie będzie klasyfikować Bitcoina i Ethereum jako papierów wartościowych. Bez przepisów SEC, kryptowaluty mogą nadal działać w kierunku ostatecznego celu i całkowitej decentralizacji finansowej.
Wczoraj współzałożyciel Ethereum i poprzedni dyrektor generalny, Charles Hoskinson, przypomnieli wszystkim, że przyszłość jest jasna na rynkach kryptowalut. Hoskinson jest przekonany, że niskie ceny kryptowalut i wycofanie się z SEC zapewne dadzą zielone światło wielu inwestorom instytucjonalnym z dużymi sumami pieniędzy, którzy obserwują z boku i czekają na dobre wejścia na rynek.
• Spodziewany napływ kapitału z Wall Street do kryptowalut:
Charles Hoskinson, współzałożyciel Cardano (ADA), napisał na Twitterze 20. czerwca, że wejście Wall Street do sektora kryptografii przyniesie dziesiątki bilionów dolarów całej branży. Charles Hoskinson był także jednym z członków i założycieli Ethereum (ETH) oraz Crypto Startup Invictus Innovations , jak i firmy Crypto Tech IOHK.
Cardano, który jest obecnie na 8 miejscu na Coinmarketcap, z kapitalizacją około 3,5 miliarda dolarów.
Zapytany przez komentatora, co dokładnie buduje wspólnota kryptograficzna, Hoskinson odpowiedział: „zupełnie nowy świat”.
Skrzyżowanie kryptowalut i Wall Street zostało pozytywnie przyjęte przez tych, którzy dostrzegają potencjalny napływ kapitału. W połowie maja, giełda kryptowalut Coinbase wydała nowy zestaw produktów, których celem jest przyciągnięcie inwestorów instytucjonalnych poprzez zmniejszenie obaw związanych z bezpieczeństwem i przepisami. Mówiąc o wprowadzeniu produktu, wiceprezes Coinbase odniósł się do 10 bilionów dolarów z Wall Street, które teraz mają potencjał wejścia na rynek.
• Bitcoin umarł już 315 razy, z czego 69 razy tylko w tym roku:
Obecny rynek niedźwiedzi nie jest pogrzebem dla Bitcoina.
– mówi CEO firmy inwestycyjnej BKCM LLC, Brian Kelly, w odcinku Fast Money CNBC.
Aby potwierdzić swoje oświadczenie, Kelly przedstawił trzy kluczowe czynniki. Po pierwsze zauważył, że nastroje na rynku są zbliżające się do najniższych poziomów, co oznacza, że prawdopodobnie nastąpi odwrócenie trendu.
Bitcoin, notowany na giełdzie w wysokości 5.881 dolarów, prawie nieprzerwanie spadał od momentu osiągnięcia najwyższego poziomu 20.000 dolarów w grudniu 2017 roku.
Mimo to, Kelly zwrócił uwagę na fakt, że Bitcoin wciąż jest na tym samym poziomie co w listopadzie 2017 roku, podczas gdy rok temu jego wartość była o 60 procent niższa – około 2.500 dolarów.
Następnie Kelly wspomniał o ostatnich wiadomościach, że japońska agencja usług finansowych wysłała zlecenia doskonalenia biznesu do 6 krajowych giełd. Zaznaczył, że choć na krótką metę będzie to trochę trudne, to na dłuższą pomoże to uczynić giełdy bardziej solidnymi.
Po trzecie, Kelly wspomniał o ogłoszeniu Mt. Gox, że zwróci środki swoim klientom i rozpocznie postępowanie cywilne (działo się to po ataku hakerskim, w którym skradziono 473 miliony dolarów pod koniec 2013 r. W wyniku czego, atak na Mt. Gox był uważany za największy hack w historii krypto, aż do tegorocznego przeprowadzonym na Coincheck, którego wartość osiągnęła 534 miliony dolarów).
Cointelegraph poinformował, że Bitcoin został uznany za martwy ponad 300, jak wynika z „listy nekrologów” z 99Bitcoins. Kryptowaluta „umarła” już 315 razy, z czego 69 razy tylko w tym roku.
• Czerwono na giełdach:
Dzisiejszy dzień odznacza się wyraźną czerwienią, bez wyjątków. Bitcoin notuje spadek na poziomie 3,8% z ceną 5.880 dolarów – co oznacza najniższą do tej pory wartość od początku roku. Największy spadek z pierwszej 10. największych walut zanotował EOS -10%, później TRON -7,5% i Ethereum -6,9%.
Kapitalizacja całego rynku spadła i wynosi aktualnie 237,1 mld dolarów, co oznacza spadek wartości całego rynku o 41,9 mld dolarów względem ostatniego tygodnia. Obrót na giełdach wyniósł 14,3 mld dolarów. Bitcoin stanowi 42,1% całego rynku.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
Przynajmniej dużo się dzieje na rynku i jest ciekawie 🙂