News

#349 Newsy z dnia 03.07.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Bermudy wprowadzą innowacje dla firm Blockchain; FSA proponuje zmianę sposobu regulowania japońskich giełd; Próbne głosowanie na Blockchaine w Crypto Valley odnosi sukces; Pierwsze operacje platformy zasilanej przez IBM zakończone sukcesem; Leniwy dzień na giełdach.

Bermudy wprowadzą innowacje dla firm Blockchain:

Rząd Bermudów ogłosił plany wprowadzenia poprawki do Prawa Bankowego w celu ustanowienia nowej klasy banku, który będzie świadczył usługi lokalnym organizacjom typu fintech i Blockchain, według informacji Finextra.

Ponieważ lokalne banki odmówiły świadczenia usług bankowych nowego rodzaju spółkom ze względu na zaniepokojenie kwestiami regulacyjnymi i potencjalnym ryzykiem, rząd wyspy skonsultował się z nimi w celu opracowania aktualizacji Prawa Bankowego.

[stanowisko banków] nie może udaremnić realizacji naszej obietnicy wzrostu gospodarczego i sukcesu dla mieszkańców Bermudów.

– powiedział premier i Minister Finansów Bermudów David Burt, po przedstawieniu projektu ustawy w Parlamencie.

Sukces branży fintech na całym świecie zależy od zdolności firm działających w tej branży do korzystania z niezbędnych usług bankowych. W innych jurysdykcjach kwestia bankowości była największym wyzwaniem – u nas na Bermudach jest podobnie i dlatego musi ona zostać rozwiązana.

– dodał.

Bermudy podjęły już szereg kroków w celu wzmocnienia swojej przyjaznej dla kryptografii i Blockchain pozycji. W maju rząd podpisał protokół ustaleń z siecią Shyft, która dostarczy 10 mln dolarów na edukację w dziedzinie technologii Blockchain i rozwój gospodarczy na wyspie.

W kwietniu Bermudy podpisały protokół ustaleń o wartości 15 mln dolarów z Binance Group, firmą odpowiedzialną za wiodącą giełdę kryptowalut Binance, w celu sfinansowania programów edukacyjnych związanych z fintech i Blockchain. Binance podobno planuje rozwinąć „globalną bazę zgodności” na Bermudach, co według Burta doda około 40 nowych miejsc pracy, z których co najmniej 30 trafi do obywateli Bermudów.

• FSA proponuje zmianę sposobu regulowania japońskich giełd:

Japoński organ nadzoru finansowego Financial Services Agency (FSA) rozważa zmianę sposobu w jaki podstawy prawne regulują giełdy kryptowalutowe, podają lokalne media Sankei. 

FSA rozważa uregulowanie giełd kryptograficznych za pomocą ustawy o instrumentach finansowych i giełdzie (FIEA), zamiast aktualnej podstawy prawnej – ustawy o usługach płatniczych. Według Senkai oznacza to, że giełdy będą miały mocniejszą ochronę klienta. FIEA zobowiązuje firmy zarządzające papierami wartościowymi do zarządzania funduszami klientów i papierami wartościowymi, takimi jak akcje, niezależnie od aktywów korporacyjnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kryptowaluty są prawnie umiejscowione jako takie same środki płatnicze jak pieniądze elektroniczne. Jeżeli FSA zacznie regulować giełdy w ramach FEIA, krypto będzie traktowane jako produkt finansowy. FIEA otworzy także możliwość wprowadzenia pochodnych kryptowalut, takich jak fundusze ETF.

Sankei pisze, że włamanie, w którym skradziono 523 mln NEM z giełdy Coincheck na początku tego roku przyczyniło się do tego, że FSA rozważa inną podstawę prawną dla giełd kryptowalutowych. W następstwie włamania, FSA wszczęła dochodzenia w sprawie 15 niezarejestrowanych giełd, w których znaleziono szereg niedociągnięć w zakresie bezpieczeństwa i regulacji prawnych. 

• Próbne głosowanie na Blockchaine w Crypto Valley odnosi sukces:

Według doniesień Swiss News Agency, pierwsze lokalne głosowanie miasta Zug zakończyło się sukcesem. Zug, znany również jako Crypto Valley, ogłosił plany wypróbowania Blockchainowego systemu głosowania wykorzystującego system cyfrowej identyfikacji (eID), pozwalającego obywatelom miasta głosować na swoich urządzeniach mobilnych.

Dieter Müller, szef działu komunikacji miasta Zug, powiedział Swiss News Agency, że „premiera była sukcesem” i że szczegóły techniczne zostaną przeanalizowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy w celu zachowania prywatności, tajemnicy głosowania i możliwości weryfikacji wyników.

W tym niezobowiązującym głosowaniu, trwającym od 25 czerwca do 1 lipca, udział wzięło tylko 72 z 240 obywateli mających dostęp do internetowego systemu głosowania. Müller przyznał Swiss News Agency, że liczba uczestników mogła być większa.

Kwestionariusz wymagał od obywateli głosowania zarówno w mniej ważnych sprawach miejskich, jak również pytał czy uważają, że system eID oparty na Blockchain powinien w przyszłości zostać wykorzystywany do głosowania w referendach. Trzy osoby wskazały, że nie jest łatwo głosować cyfrowo, 22 odpowiedziało, że użyłoby Blockchainu do zeznań podatkowych lub ankiet, 19 odpowiedziało, że zapłaciłyby opłaty parkingowe używając swojego cyfrowego identyfikatora, oraz trzy powiedziały, że użyłyby go do wypożyczania książek w bibliotece.

Szwajcaria ze względu na korzystne przepisy podatkowe i względnie przyjazne regulacje dla wstępnych ofert monetarnych (ICO) została określona jako „Crypto Nation”. Pod koniec czerwca Dyrektor Finansowy miasta wezwał Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców do stworzenia grupy roboczej, która pomogłaby otworzyć rachunki bankowe firmom związanym z technologią Blockchain.

Pierwsze operacje platformy zasilanej przez IBM zakończone sukcesem:

Europejska Blockchainowa platforma handlowa „we.trade” potwierdziła dzisiaj, że zakończyła swoje pierwsze operacje, w których brało udział dwadzieścia firm i pięć dużych banków.

Platforma Blockchainowa, która twierdzi, że zapewnia „bardziej wydajny i opłacalny” sposób w jaki banki i firmy mogą handlować na całym świecie, wykorzystuje platformę Blockchainową IBM obsługiwaną przez Hyperledger Fabric. Część różnych rozwiązań Blockchain obecnie jest poddawanych ocenie przez sektor bankowy. Do członków-założycieli platformy zaliczają się Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Nordea, Rabobank, Santander, Société Générale i UniCredit. 

Zgodnie z holenderską instytucją Rabobank, współpraca ta podkreśla zdolność banków do innowacji.

Handel ten stanowi doskonały przykład tradycyjnych banków, które poprzez współpracę z we.trade, wprowadzają innowacje aby zaspokoić potrzeby swoich klientów.

– powiedział w komunikacie prasowym szef działu transformacji cyfrowej banku, Bart Leurs.

Plany ekspansji platformy dostępnej obecnie w jedenastu europejskich krajach wydają się zależeć od tego, czy znajdą się kolejni pożyczkodawcy.

Tymczasem platformy Blockchainowe wspierane przez banki stają się coraz bardziej popularne zarówno w Europie, jak i poza nią. Hiszpański Santander jako pierwszy wprowadził rozliczenia Blockchainowe dla klientów detalicznych korzystających z usługi Ripple. Jednocześnie wydaje się, że inne plany poszły w niepamięć – Rabobank od marca milczy na temat projektu portfela „Rabobit”.

Niektóre źródła obawiają się, że popyt bankowy na usługi Blockchain jest przereklamowany, a technologia rzeczywiście ma mniej do zaoferowania sektorowi, niż wielu przypuszcza.

Leniwy dzień na giełdach:

Miniona doba na giełdach upłynęła spokojnie – obserwujemy nieznaczne ruchy w cenach większości walut. Z top 10 wg Coinmarketcap, największy zysk notuje XRP, na poziomie 4,60%. Wartość Bitcoina zwiększyła się o znikome 0,1% a EOS o 1,7%. Spadki odnotował Ethereum o 0,1%, oraz Bitcoin Cash o 1,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 269 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 14.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button