#353 Newsy z dnia 07.07.2018
Z sobotnich wydarzeń: Twórca Ethereum obrzucił błotem scentralizowane giełdy; Filipiny bogatsze w kolejne giełdy kryptowalut; Niemieckie Ministerstwo Finansów sceptycznie o CBDC; Blockchain wykorzystany do zapewniania lekarstw na raka; Kapitalizacja rynku bez większych zmian.
• Twórca Ethereum obrzucił błotem scentralizowane giełdy:
Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin (na zdj.), skrytykował scentralizowane giełdy, mówiąc, że ma nadzieję, że „spłoną w piekle”, w wywiadzie dla dziennikarza TechCrunch, Jona Evansa.
Buterin powtórzył swoje pozytywne nastawienie do decentralizacji , twierdząc, że rozwijając lepsze, zdecentralizowane platformy, społeczność kryptograficzna powinna być w stanie odsunąć na bok giełdy scentralizowane.
Zdecydowanie mam nadzieję, że scentralizowane giełdy spalą się w piekle w jak największym stopniu.
Twórca Ethereum skrytykował scentralizowane platformy za posiadanie możliwości decydowania, które kryptowaluty „stają się duże”. Według Buterina robią to, pobierając „te szalone dziesięć do piętnastu milionów dolarów opłat za notowanie”.
W wywiadzie, Buterin przytoczył jeden przykład, aby zademonstrować zalety obecnej decentralizacji Ethereum. Stopień decentralizacji samego ETH został z kolei zakwestionowany przez niektórych ekspertów, którzy przytaczają na przykład możliwość zmowy między grupami wydobywczymi w celu manipulowania siecią.
Na ten moment Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą o kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 47,5 mld dolarów.
• Filipiny bogatsze w kolejne giełdy kryptowalut:
Bank Centralny Filipin, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), zatwierdził zgłoszenia złożone przez dwie nowe giełdy kryptowalut, jak podaje serwis informacyjny Business World.
BSP dostrzega w walutach cyfrowych potencjał do zapewnienia szybszych i tańszych transakcji, ale pozostaje ostrożny wobec potencjalnego ryzyka krypto-zmienności, przestępczości i cyberbezpieczeństwa.
BSP wcześniej zastanawiał się, czy nowe giełdy powinny zarejestrować się jako emitenci pieniądza elektronicznego, ponieważ oferują usługi portfelowe swoim klientom. Fonacier powiedział po konsultacjach, że odradza taki wymóg w celu zapewnienia usprawnionego procesu rejestracji dla nowych uczestników rynku.
Rada ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy prawdopodobnie zacznie uważnie przyglądać się cyfrowym transakcjom walutowym w ramach szerszych działań mających na celu walkę z brudnymi pieniędzmi. Firmy będą zobowiązane do zgłaszania transakcji objętych gwarancją, a także wszelkich transakcji, które uznają za podejrzane.
Według Business World, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosły konwersje z peso na cyfrowe waluty. W pierwszym kwartale kwoty wyniosły około 36 mln dolarów miesięcznie, obejmując transakcje z dwóch zarejestrowanych giełd.
W kwietniu rząd Filipin ogłosił, że pozwoli na uruchomienie 10. spółek Blockchain i krypto w Cagayan Economic Zone. Oczekuje się, że firmy będą generować zatrudnienie dla mieszkańców w zamian za ulgi podatkowe. Cagayan Economic Zone Authority będzie również wymagać od firm, aby zainwestowały co najmniej 1 mln dolarów w ciągu dwóch lat i zapłaciły do 100.000 dolarów opłat licencyjnych.
W listopadzie ubiegłego roku, Filipińska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że rozważa zalegalizowanie wykorzystania walut cyfrowych w kraju poprzez zaklasyfikowanie ich jako papierów wartościowych. Wcześniej tego roku, BSP oficjalnie uznało Bitcoina za legalną metodę płatności.
• Niemieckie Ministerstwo Finansów sceptycznie o CBDC:
Niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów uważa, że koncepcja waluty cyfrowej Banku Centralnego (CBDC) jest zbyt ryzykowna, aby móc ją zaimplementować. Ministerstwo Finansów wyraziło swoje stanowisko w odpowiedzi na zapytanie Gerarda Schicka opublikowane w dzienniku gospodarczym Handelsblatt.
Jak dotąd nie ma przekonujących powodów, by wydawać cyfrowe pieniądze z banku centralnego dla szerokiego grona użytkowników w Niemczech i strefie euro.
– oświadczyło Ministerstwo.
Potencjalne korzyści waluty cyfrowej Banku Centralnego – w tym szybkie przelewy bankowe – mogłyby również zostać zrealizowane w inny sposób – twierdzi Ministerstwo – mówiąc, że CBDC zawiera wiele ryzyk, które nie są dobrze rozumiane.
Ministerstwo napisało, że bank centralny uzyskałby również silniejszą pozycję w systemie finansowym, gdyby miał wyemitować kryptowalutę, co mogłoby zagrozić jego niezależności. Według Handelsblatt, Ministerstwo Finansów obawiało się również, że w sytuacji kryzysowej bankructwo pieniędzmi banku centralnego może nastąpić szybciej i na większą skalę z powodu niższych kosztów transakcyjnych. Urzędnicy twierdzą również, że waluta cyfrowa utrudniłaby walkę z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Rządy na całym świecie wyraziły różne opinie na temat waluty cyfrowej emitowanej przez państwo. W maju Bank Anglii stwierdził w dokumencie roboczym, że wprowadzenie CBDC nie będzie miało negatywnego wpływu na prywatne pożyczki ani na zapewnienie płynności całej gospodarce.
• Blockchain wykorzystany do zapewniania lekarstw na raka:
Według doniesień Commercial Appeal, Instytut Technologii FedEx ogłosił partnerstwo z firmą farmaceutyczną Good Shepherd Pharmacy. Celem współpracy jest opracowanie nowej infrastruktury opartej na technologii Blockchain, która pomoże pacjentom chorym na raka uzyskać potrzebne im lekarstwa.
Instytut Technologii FedEx jest organizacją, która służy jako promotor interdyscyplinarnych badań nad nowymi technologiami, które działają w połączeniu z infrastrukturą badawczą Uniwersytetu Memphis. Instytucje uruchomiły Instytut w lutym tego roku, aby uczynić z Uniwersytetu Memphis centrum technologii i badań.
Firma Good Shepherd Pharmacy z siedzibą w Memphis zauważyła, że Blockchain może być dobrym sposobem na odzyskanie niewykorzystanych leków od pacjentów z nowotworami i przekazanie ich osobom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, którzy nie byliby w stanie regularnie sobie na nie pozwolić. Bezpieczny i niezmienny rejestr umożliwiałaby bezpieczną i poufną dystrybucję informacji medycznych.
Każdego roku, tylko w samym Tennessee, dobre leki na receptę o wartości ponad 10 mln dolarów jest spuszczanych w toalecie. Blockchain jest rozwiązaniem tego problemu. Projekt REMEDI (REclaiming Medicine) przekaże cenne leki pacjentom, którzy w przeciwnym razie nie mogliby sobie na nie pozwolić.
– powiedział Phil Baker dyrektor generalny Good Shepherd Pharmacy.
Instytut zorganizuje wydarzenie, aby przyciągnąć ekspertów i entuzjastów z branży Blockchain w celu omówienia proponowanej inicjatywy firmy. Event odbędzie się równolegle z Blockchain 901, profesjonalną organizacją, która ma na celu rozwój pracowników technicznych w regionie Memphis.
W maju prezes FedEx, Fred Smith, powiedział, że Blockchain jest kolejną granicą, która całkowicie zmieni światowe łańcuchy dostaw. W lutym FedEx dołączył do Blockchain in Transport Alliance (BiTA), grupy fokusowej, której członkami jest operator kolejowy BNSF, JD Logistics, i GE Transportation.
• Kapitalizacja rynku bez większych zmian:
Giełdy po upływie doby wykazują nieduże zmiany w cenach kryptowalut. Patrząc na czołówkę: Bitcoin i Bitcoin Cash notują wzrost na poziomie 0,1%, EOS na poziomie 0,8%. Spadki widzimy przy Ethereum, XRP i Litecoinie, kolejno o 0,2%, 0,3%, 1,9%.
Kapitalizacja całego rynku pozostała bez większych zmian – nadal utrzymuje się na poziomie 267 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósl 11,9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.