#366 Newsy z dnia 20.07.2018
Z piątkowych wydarzeń: Wielka Brytania planuje uwzględnienie Blockchainu w swoim prawie; W Korei Południowej powstanie wydział ds. kryptowalut; Huobi uruchamia platformę do budowania cyfrowych giełd; Wietnam zawiesza import krypto koparek; Mieszane nastroje na giełdach.
• Wielka Brytania planuje uwzględnienie Blockchainu w swoim prawie:
Komisja Prawa Wielkiej Brytanii dokona przeglądu ram prawnych, aby zapewnić, że sądy brytyjskie pozostaną „konkurencyjnym” wyborem dla firm korzystających z inteligentnych umów. Komisja została ustanowiona w 1965 r., a jej głównymi zadaniami jest monitorowanie praw Wielkiej Brytanii i zalecanie reform.
Według Komisji protokoły inteligentnych umów zapowiadają erę skuteczniejszych transakcji biznesowych, które zmuszają ustawodawców do zapewnienia, że istniejące ramy mają niezbędną elastyczność i jasność potrzebną do dotrzymania kroku innowacjom.
Wstępne badania w tej sprawie mają podobno rozpocząć się latem tego roku po tym, jak organ stwierdził, że jest to „przekonujący argument do przeprowadzenia badania orientacyjnego Komisji Prawnej”, aby uwydatnić obszary wymagające wyjaśnienia i potencjalnej reformy.
Jak zauważyli eksperci z Cointelegraph, inteligentne kontrakty są coraz częściej uznawane za siłę zakłócającą sferę prawną. Niezmienne, oznaczone czasowo dane generowane w Blockchainie zapewniają kontrolowaną ścieżkę, z którą inteligentne kontrakty współdziałają zgodnie z obowiązującymi, z góry określonymi regułami – rodząc kryptograficzne powiedzenie „kod jest prawem”.
Wielka Brytania podsumowała szerokie możliwości Blockchainu, a członkowie parlamentu zwracają się do rządu, aby uczynił nową technologię priorytetem. Matt Hancock, poseł Partii Konserwatywnej, przewidział, że Blockchain będzie miał „monumentalny wpływ” na „rozległe obszary życia publicznego”, w tym system prawny.
W lipcu nowy raport wskazał, że Wielka Brytania może stać się liderem technologii Blockchain i gospodarki kryptograficznej do 2022 r., zauważając, że w latach 2017-2018 w brytyjskie firmy Blockchain zainwestowano ponad 500 mln funtów.
• W Korei Południowej powstanie wydział ds. kryptowalut:
Południowokoreańska Komisja Usług Finansowych (FSC) ujawniła, że tworzy wydział poświęcony głównie kryptowalutom i technologii Blockchain. FSC oświadczyło, że nowy departament – nazwany Financial Innovation Bureau – skoncentruje się na opracowywaniu zasad dla krajowego przemysłu Blockchain i fintech, podaje Korea Times.
Nowe Financial Innovation Bureau będzie miało za zadanie tworzenie strategii dotyczących innowacji finansowych takich jak usługi finansowe wykorzystujące fintech lub big data, oraz reagowanie na nowe osiągnięcia i wyzwania, takie jak kryptowaluty.
– mówi urzędnik FSC.
Być może jednak zaskakującym jest, że ciało będzie istnieć tylko tymczasowo – przez dwa lata.
Decyzja o utworzeniu tymczasowego biura została podobno podjęta podczas spotkania regulatorów finansowych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa.
FSC planuje poważne zmiany organizacyjne, aby lepiej chronić klientów finansowych i aktywnie reagować na innowacje finansowe w dobie czwartej rewolucji przemysłowej.
– powiedział urzędnik FSC.
Ruch ze strony regulatora jest wynikiem rosnących wysiłków w kraju, mających na celu opracowanie nowych przepisów regulujących branżę Blockchain, po nieco ostrych reakcjach w przeszłości.
Warto zauważyć, że Korea Południowa zakazała w zeszłym roku wstępnych ofert monetarnych, jednak w maju władze ustawodawcze kraju naciskały na usunięcie zakazu, oficjalnie proponując prawo zezwalające na ICO pod warunkiem, że wprowadzono ochronę inwestorów.
• Huobi uruchamia platformę do budowania cyfrowych giełd:
Grupa Huobi ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej platformy Huobi Cloud, która pozwoli użytkownikom budować cyfrowe giełdy aktywów na bazie istniejącej platformy Huobi.
Według oświadczenia, ponad dziesięć międzynarodowych firm już zostało partnerami Huobi Cloud. Nowy produkt ma na celu ustanowienie rynków pozagiełdowych (OTC) i cyfrowych giełd. Partnerzy będą również mogli korzystać z systemów integracji i portfela zamówień, a także z systemu zarządzania aktywami i rozliczeń platformy Huobi Global.
W dobie znaczącej i zdecydowanej adaptacji technologii Blockchain Huobi chce dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z całym ekosystemem Blockchain, a przez to rozwijać przemysł, aby osiągnąć obopólne korzyści dla wszystkich interesariuszy.
– mówi Leon Li, prezes Huobi Group.
Huobi Cloud obejmuje cztery podejścia, w tym giełdę, OTC oraz rozwiązania operacyjne i ekosystemowe. Rozwiązanie giełdy obsługuje publikację platformy, usługi związane z tokenami, separację gorących i zimnych portfeli. Rozwiązanie OTC weryfikuje autentyczność handlu pieniędzmi fiducjarnymi, takimi jak dolary amerykańskie, dolary hongkońskie, chiński juan, oraz kryptowalutami takimi jak Bitcoin, Ethereum i Tether.
Założona w 2013 r. Huobi jest obecnie trzecią co do wielkości na świecie giełdą kryptowalut pod względem obrotów, z biurami w Singapurze, USA, Japonii, Korei Południowej i Hongkongu. Pod koniec czerwca firma nawiązała współpracę z JD Cloud, filią największego chińskiego detalisty internetowego JD Group, w celu zbadania aplikacji technologii Blockchain i przetwarzania w chmurze, koncentrując się na usługach finansowych, internecie rzeczy (IoT) i obszarze łańcucha dostaw.
W czerwcu firma Huobi ogłosiła także wprowadzenie na rynek swojego nowego publicznego Blockchainu – Huobi Chain Project (HCP). Według Huobi Group nowa platforma będzie wykorzystywana do „wymiany wartości, pozyskiwania funduszy, sekurytyzacji i innych”. Wraz z wydaniem HCP, Huobi zamierza również zdecentralizować swoje własne działania.
• Wietnam zawiesza import krypto koparek:
Wietnamski bank centralny, Państwowy Bank Wietnamu (SBV) ogłosił, że zawiesi import sprzętu do wydobywania kryptowalut, informuje lokalna agencja prasowa Viet Nam News.
Posunięcie to nastąpiło na oficjalny wniosek Ministerstwa Przemysłu i Handlu (MoIT), który zasugerował tymczasowy zakaz importu maszyn do kryptografii, których wolumen wynosił podobno 15.600 sztuk od 2017 r. do kwietnia 2018 r. Większość jednostek została sprowadzona przez Hanoi, Ho Chi Minh City i Da Nang.
Wicepremier Trinh Dinh Dung uprzednio zlecił MoIT, SBV i Ministerstwu Finansów, zbadanie importu koparek kryptowalutowych w oparciu o obowiązujące przepisy i udzielił wskazówek dotyczących zarządzania nimi. Według Viet Nam News zawieszenie ma usprawnić zarządzanie przepływami walutowymi w Wietnamie, ponieważ użytkowanie sprzętu do kryptograficznego wydobycia w kraju czyni procedurę bardziej skomplikowaną.
Wietnamskie Ministerstwo Finansów zaproponowało tymczasowy zakaz importu sprzętu do miningu kryptograficznego na początku czerwca, powołując się na bardzo trudny proces regulacji nowo wydobywanych walut cyfrowych. Ministerstwo chce w ten sposób ochronić obywateli przed oszustwami.
W maju Departament Przemysłu i Handlu w Hanoi zabronił instytucjom i detalistom działającym w branży e-commerce korzystania z Bitcoina i innych kryptowalut do przeprowadzania internetowych transakcji.
• Mieszane nastroje na giełdach:
Po wczorajszych korektach, dziś na rynkach obserwujemy zróżnicowane ruchy, w których spadki jednak przeważają. Bitcoin notuje dziś największy wzrost, na poziomie 2,4%, za nim EOS ze wzrostem o 0,4%. Ethereum, XRP oraz Bitcoin Cash odnotowały spadki, kolejno o 0,7%, 3% oraz 0,6%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 287 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.