#370 Newsy z dnia 24.07.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Giełda Gibraltaru otwiera się na publiczny handel kryptowalutami; Bank Centralny Indii zleca blokowanie handlu na giełdach; TRON przejmuje platformę BitTorrent; 58% Kanadyjczyków inwestuje w Bitcoiny; Kapitalizacja rynku ciągle rośnie.
• Giełda Gibraltaru otwiera się na publiczny handel kryptowalutami:
Brytyjskie Terytorium Zamorskie Gibraltaru uruchomiło Gibraltar Blockchain Exchange (GBX) 23. lipca, potwierdza komunikat prasowy, otwierając handel kryptowalutami.
GBX został po raz pierwszy ogłoszony przez Gibraltar Stock Exchange na konferencji BlockShow Asia w listopadzie 2017 r. GBX, który ostatecznie będzie funkcjonował jako wieloaspektowy ekosystem ICO i handel, oferuje obecnie trzy pary kryptowalut: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) i własny token Rock (RKT) do USD. CEO Nick Cowan skomentował w wydaniu informacji:
Uruchomienie nastąpi w momencie, gdy kryptowaluty i rynki tokenów osiągną nowy etap dojrzałości.
Ruch ten realizuje plany Gibraltaru, w celu uchwalenia formalnych regulacji dla ICO, które mogłyby otworzyć mały półwysep dla wielu działań w tej przestrzeni. W marcu GBX twierdził, że otrzymał już odsetki od około 200 operatorów ICO. Gibraltar był również aktywny w zakresie regulacji Blockchain na konferencji BlockShow Asia.
• Bank Centralny Indii zleca blokowanie handlu na giełdach:
Unocoin, główna indyjska giełda usług kryptograficznych, dokonała blokady wpłat i wypłat rupii (INR) na polecenie Banku Centralnego kraju, jak wynika z informacji na blogu Unocoin, z 23. lipca.
Unocoin poinformował swoich klientów, że wpłaty i wypłaty są „czasowo wyłączone”, dopóki „nie zostanie zidentyfikowana i wdrożona alternatywna metoda finansowania”. Tymczasem depozyty aktywów kryptowalutowych nadal działają zarówno na platformie transakcyjnej Unocoin, jak i na partnerskiej platformie Unodax. Użytkownicy Unocoin mogą również nadal wykorzystywać swoje dotychczasowe saldo rupii, aby kupować i sprzedawać Bitcoiny (BTC) i Ethereum (ETH), a pary krypto-rupii i krypto-krypto pozostają na w dyspozycji klientów na Unodax. Unocoin jest najmłodszym krajowym graczem branży kryptograficznej, który odczuwa wpływ kontrowersyjnego zakazu bankowych transakcji z firmami i osobami związanymi z kryptografią (RBI) i bankami.
4 lipca ważna giełda krajowa, Zebpay, zamroziła wpłaty i wypłaty swoich klientów. Tego samego dnia, inna giełda WazirX ujawniła, że zmieni się w platformę P2P, aby uniknąć wewnętrznej konwersji krypto-fiat. Zakazy wprowadzane przez banki centralne, ogłoszone po raz pierwszy w kwietniu 2018 r., wywołały zarówno petycje publiczne prowadzone przez instytucje i przemysł. Niektóre z nich odwoływały się do sądów, uzasadniając te niekonstytucyjne decyzje.
• TRON przejmuje platformę BitTorrent:
Od dawna zapowiadane nabycie przez TRON BitTorrent Inc., operatora popularnego programu torrentowego uTorrent, zostało potwierdzone w liście do społeczności przez założyciela TRON, Justina Suna.
Protokół BitTorrent uruchomiono w 2001 roku i polega on na rozproszonym „seedowaniu” przez użytkowników, którzy udostępniają treści, umożliwiając ich pobranie. W swym liście Sun celebruje oprogramowanie jako „genezę ruchu decentralizacyjnego”, protokół dziedzictwa rewolucji Blockchain.
Bittorrent jest […] pierwszym zdecentralizowanym protokołem internetowym z wielkoskalową globalną aplikacją, która nawet dzisiaj […] zachowuje swój status największego na świecie zdecentralizowanego protokołu, kiedy swojego czasu przesyłała 40% dziennego ruchu internetowego.
– powiedział.
Według Suna, BitTorrent i TRON będą w pełni zintegrowane, a zespoły TRON i BitTorrent złączą się w jedno. List podkreśla ich wspólną wizję, na co wskazywała już wielokrotna wzmianka o torrentach i wyraźne odniesienie do BitTorrenta w białej księdze TRON.
Plotki o przejęciu platformy krążą od końca maja. Według nich Sun miał również wnieść pozew przeciwko spółce za rzekome naruszenie klauzuli wyłączności we wczesnych negocjacjach. Pozew został ostatecznie odrzucony, a niepotwierdzone szczegóły dotyczące finalizacji transakcji pojawiły się w czerwcu.
TRON (TRX) na chwilę obecną jest jedenasty na liście największych kryptowalut, z ceną 0,04 dolara i całkowitą kapitalizacją rynkową wynoszącą ponad 2.3 mld dolarów.
• 58% Kanadyjczyków inwestuje w Bitcoiny:
Według badania przeprowadzonego przez Bank of Canada (BoC), obywatele Kanady w 2017 r. używali Bitcoinów głównie do celów inwestycyjnych.
Badanie stanowi aktualizację wyników ankiety Bitcoin Omnibus Survey (BTCOS) przeprowadzonej przez bank centralny Kanady w krótkim okresie między 12 grudnia a 15 grudnia 2017 r., na kilka dni przed osiągnięciem przez Bitcoina rekordowego wyniku 20.000 dolarów w dniu 17 grudnia.
Zgodnie z wynikami ankiety, w 2017 r. Kanadyjczycy używali największej kryptowaluty głównie do celów inwestycyjnych a nie do transakcji, które w 2016 r. były podane jako główny powód do posiadania Bitcoina.
Podczas gdy 58 procent respondentów stwierdziło, że motorem napędowym była „inwestycja”, 12 procent kanadyjskich posiadaczy Bitcoina jest właścicielem BTC, ponieważ „moi przyjaciele posiadają Bitcoina”, 7 procent z uwagi na zainteresowanie nowymi technologiami a 6 procent na kupowanie towarów i usług z internetu.
Spośród osób, które nie używały go do transakcji – takich, które skorzystały z Bitcoina „raz lub dwa razy, ale nie używają go regularnie”, czyli zdecydowana większość – 77 procent – odpowiedziała, że trzymają Bitcoina jako inwestycję.
Mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej zgłaszają najwyższy poziom świadomości Bitcoina, z odnotowanym wzrostem z 77 procent w 2016 r., do 93 procent w 2017 r. Drugie miejsce wśród kanadyjskich prowincji pod względem świadomości BTC należy do Kanadyjskich prerii a trzecie miejsce do Ontario.
Wcześniej w czerwcu, prezes banku Bank of Canada, James Chapman, stwierdził, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla systemu finansowego, stwierdzając, że zagrożenie może wystąpić jedynie w przypadku hiperinflacji.
• Kapitalizacja rynku ciągle rośnie:
Po 24h na giełdach obserwujemy wyraźne wzrosty. Wszystkie kryptowaluty z top 10 wg CoinMarketCap notują mniejszy bądź większy wzrost wartości – Bitcoin może się pochwalić największym, o 5,9%, za nim Bitcoin Cash o 5,5% i na trzecim miejscu Stellar o 5,2%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 11 mld dolarów i wynosi obecnie 297 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 20 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.