#481 Newsy z dnia 12.11.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Stellar wskakuje na 5 miejsce w rankingu kryptowalut; Oszust ukarany więzieniem i ponad 1 mln grzywny; Austria wspiera Blockchain do walki z rakiem; IBM zgłasza kolejny wniosek patentowy; Spokojny dzień na giełdach.
• Stellar wskakuje na 5 miejsce w rankingu kryptowalut:
Dane z Coinmarketcap potwierdzają zmianę pozycji: XLM z kapitalizacją rynkową w wysokości 5.15 mld dolarów zrzuca TRON do jedenastego miejsca i wyklucza EOS z pierwszej piątki.
Stellar otrzymał duży rozgłos w ciągu ostatnich tygodni po tym, jak kierownictwo ogłosiło kampanię typu „giveaway” o wartości 125 milionów dolarów we współpracy z dostawcą portfela Blockchain. Kampania została rzekomo zaprojektowana tak, aby zwrócić uwagę na tę kryptowalutę, co najwyraźniej poskutkowało jako że XLM od razu odnotował wzrosty.
Podzieliliśmy się już naszymi przemyśleniami na temat tego, w jaki sposób Airdropy z Blockchain są świetnym sposobem dla twórców kryptograficznych do napędzania decentralizacji i adopcji dla nowych sieci. Wydaje nam się, że są one świetne także dla użytkowników kryptograficznych. […] Zaczynamy od Stellar, ponieważ jego sieć została zbudowana pod kątem skalowalności.
– napisał prezes firmy Blockchain, Peter Smith, w poście na blogu.
Stellar już wcześniej inicjował masowe zrzuty XLM – ich własny blog opisuje tę funkcję jako rdzeń ich „wizji i strategii”.
[…] sieć rozwinęła się na tyle, by masowe dystrybucje miały sens.
– piszą dyrektorzy.
• Oszust ukarany więzieniem i ponad 1 mln grzywny:
Amerykańska komisja ds. towarowych kontraktów terminowych typu future (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) poinformowała, iż obywatel USA, Joseph Kim z Phoenix w Arizonie, został ukarany grzywną w wysokości 1,1 miliona dolarów i skazany na 15 miesięcy więzienia za sprzeniewierzenie Bitcoinów i Litecoinów od kilku osób.
CFTC odkryło, że w 2017 r. Kim oszukał swojego pracodawcę – firmę zajmującą się transakcjami z użyciem środków własnych z siedzibą w Chicago – przelewając na swoje konta BTC i LTC o łącznej wartości 601.000 dolarów. Zapytany o brakujące kryptowaluty, Kim fałszywie stwierdził, że za decyzją o transferze kryptowalut stały problemy z bezpieczeństwem. Wkrótce odkryto sprzeniewierzenie i Kim został zwolniony.
Następnie oszukał on prywatnych inwestorów, aby zwrócić fundusze swojemu pracodawcy. Według CFTC wyłudził on około 555.000 dolarów w kryptowalutach od pięciu osób mówiąc, że dobrowolnie opuścił poprzedniego pracodawcę, by założyć własną firmę handlową. W rezultacie, po obstawieniu zakładu wysokiego ryzyka stracił on wszystkie fundusze inwestorów.
Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, CFTC nakazało zapłacić Kimowi 1.1 miliona dolarów rekompensaty firmie i klientom. Co więcej, Komisja nałożyła na niego stały zakaz handlu.
W oddzielnej sprawie karnej wniesionej przez prokuratora USA dla Północnego Dystryktu Illinois, Kim przyznał się do oszukania swojego pracodawcy i sprzeniewierzenia środków prywatnych inwestorów, a także otrzymał wyrok 15 miesięcy.
Dyrektor wykonawczy CFTC, James McDonald, twierdzi, że komisja będzie kontynuować współpracę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ) i FBI w celu zapobiegania przestępstwom kryptograficznym.
Na początku tego miesiąca amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Zachary’ego Coburna, założyciela platformy handlu tokenem EtherDelta, o prowadzenie niezarejestrowanej giełdy papierów wartościowych. Za prowadzenie niezarejestrowanej działalności przez 18 miesięcy została na niego nałożona grzywna w wysokości 400.000 dolarów.
• Austria wspiera Blockchain do walki z rakiem:
Rząd Austrii wspiera brytyjską firmę zajmującą się badaniem raka, stosującą Blockchain do wykrywania tej choroby. Wsparcie rządu jest częścią jego dążenia do promowania nowej technologii.
Lancor Scientific, która opracowała urządzenie do wykrywania wielu rodzajów nowotworów i rejestrowania wyników badań dzięki inteligentnym umowom na Blockchain, planuje otworzyć laboratorium badawcze w Grazu. Podobnie jak opracowany przez Google Lymph Node Assistant, narzędzie Lancor Scientific ma osiągnąć 90-procentową dokładność.
Lancor będzie dodatkowo współpracował z lokalnymi uniwersytetami, w tym z Uniwersytetem Technicznym w Grazu, Uniwersytetem Medycznym w Grazu i Uniwersytetem Sigmunda Freuda w Wiedniu.
Komentując testowanie implementacji Blockchain w austriackim rządzie, austriacka minister spraw zagranicznych, Margarete Schramböck, przedstawiła Blockchain jako obszar o dużym zainteresowaniu na poziomie państwowym.
Blockchain to zdecydowanie jedna z nowych ważnych technologii. Oprócz sztucznej inteligencji i rozpoznawania mowy, jest to jeden z najważniejszych problemów, które chcemy naświetlić w nadchodzącym okresie prezydencji UE.
– powiedziała.
W komunikacie prasowym zaznaczono, że rząd austriacki będzie udzielał Lancor dotacji naukowej na wyposażenie, sprzęt badawczy, dostęp do wiedzy akademickiej i zarządzanie próbami klinicznymi przez okres pięciu lat.
Austria tradycyjnie dąży do wspierania innowacji typu Blockchain i kryptowalut, pozostając otwartą na eksperymenty w zakresie prawodawstwa.
• IBM zgłasza kolejny wniosek patentowy:
Międzynarodowa firma informatyczna z USA, IBM, planuje wykorzystać Blockchain do wspierania badań naukowych i dostarczania zapisów jego wyników. Nowy wniosek patentowy został ujawniony przez Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych.
IBM początkowo przedstawił tę koncepcję w grudniu zeszłego roku kiedy stwierdziła, że przewiduje „integrację Blockchain z gromadzeniem i analizą danych przy otwartych badaniach naukowych”. Wniosek ten jest najnowszym w coraz większym stosie patentów złożonych przez IBM w sektorze Blockchain – najnowszy został przyznany w zeszłym tygodniu i dotyczy gier z rozszerzoną rzeczywistością (AR).
Obecne zgłoszenie dotyczy w słowach firmy, „niezbędnych kontroli i mechanizmów” mających na celu zabezpieczenie odkryć naukowych.
Obecnie istnieje ograniczona ilość platform umożliwiających dzielenie się informacjami na temat badań naukowych i pokazywania przejrzystych etapów zbierania i analizy danych. Platformy, które istnieją, nie posiadają wymaganych mechanizmów kontrolnych i mechanizmów umożliwiających uzyskanie wiarygodnych danych, ponieważ istnieje niewiele opcji zapewniających odporność danych na modyfikacje.
– czytamy w zgłoszeniu patentowym.
Szerzej rzecz ujmując, jest wiele sposobów, dzięki którym sektor naukowy może skorzystać z pojawienia się tej technologii. Podjęto już różne próby obierające za cel niektóre aspekty tej dziedziny, na przykład branżowe narzędzia Blockchain dla danych zarówno z badań farmaceutycznych i genomicznych.
• Spokojny dzień na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy mieszane ruchy. W przypadku największych kryptowalut, Bitcoin notuje wzrost o 0,4%, Ethereum o 0,7%, XRP o 4% i EOS i 1,9%. Spadki natomiast widzimy przy Bitcoinie Cash – 0,9%, oraz Stellar – 0,4%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0,5 mld i wynosi obecnie 212.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.