#488 Newsy z dnia 19.11.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Kraken rozpoczął handel Bitcoinem Cash SV, jednak ostrzega przed ryzykiem; Huobi tworzy komitet do współpracy z Partią Komunistyczną Chin; KPMG wydaje pozytywny raport dotyczący kryptowalut; Kolejna czerwona fala.
• Kraken rozpoczął handel Bitcoinem Cash SV, jednak ostrzega przed ryzykiem:
Główna amerykańska giełda kryptowalutowa Kraken potwierdziła na blogu, że zaczęła obsługiwać oba forki Bitcoina Cash, jednocześnie ostrzegając inwestorów przed „wieloma czerwonymi flagami”. Kraken, który początkowo twierdził, że będzie obsługiwał tylko jedną z dwóch sieci Bitcoina Cash – Bitcoina Cash ABC – na chwilę obecną rozpoczął już handel siecią Bitcoina Cash SV.
Produkt spornego hard forka sieci BCH, Bitcoin Cash SV znajduje się obecnie w centrum kontrowersji dotyczącej wymuszenia na górnikach BCH – głównym czynnikiem jest Craig Wright i jego firma nChain, zdecydowanymi zmonopolizować rynek mocy hashowania.
Żadna z sieci w poniedziałek nie ukazała się w pełni sił, kiedy to spadły ceny Bitcoina Cash, a komentatorzy kryptowalut, tacy jak założyciel BitTorrenta, Bram Cohen, otwarcie krytykowali zarówno obozy ABC, jak i SV.
Oferując oba tokeny swoim użytkownikom, Kraken wyraził również swoje obawy dotyczące stabilności i perspektyw BCH.
Bitcoin SV NIE spełnia wymagań firmy Kraken dotyczących notowania. Powinien być postrzegany jako inwestycja wyjątkowo wysokiego ryzyka. Istnieje wiele czerwonych flag, o których traderzy powinni wiedzieć.
– czytamy w poście firmy.
Pośród tych „czerwonych flag”, Kraken podkreślił wymuszenie na górnikach, do którego dołączył osobne ostrzeżenie:
Straty w zakresie powiernictwa poniesione z powodu ataków pochodzących od nChain lub jego oddziałów będą odczuwalne wśród wszystkich posiadaczy BSV na [platformie] Kraken. Biorąc pod uwagę niestabilny stan sieci i zagrożenia, które zostały stworzone, Kraken nie może zagwarantować idealnej opieki nad BSV.
Kraken jest obecnie 17-tą co do wielkości na świecie giełdą kryptowalut według dziennego wolumenu obrotu, notując w ciągu ostatnich 24 godzin około 172 milionów dolarów.
• Huobi tworzy komitet do współpracy z Partią Komunistyczną Chin:
Grupa Huobi w swojej filii w Pekinie ustanowiła komitet zajmujący się współpracą z Partią Komunistyczną Chin.
Firma, która zarządza giełdą o tej samej nazwie, obecnie trzecią co do wielkości na świecie pod względem skorygowanych obrotów, ogłosiła na swojej stronie internetowej, że konieczne jest wdrożenie zasad i polityk partii komunistycznej do prywatnych firm.
Ruch, który jest podobno pierwszym tego rodzaju w chińskiej przestrzeni kryptowalut i Blockchain, ma również na celu pozyskanie wsparcia partyjnego dla firmy.
Założyciel i dyrektor generalny Huobi, Li Lin, podczas ceremonii otwarcia, w której uczestniczyło 50 osób, nazwał nowy komitet „kamieniem milowym”.
Po tym, jak chińskie organy regulacyjne zeszłej jesieni zakazały operacji giełd kryptograficznych, krajowe giełdy musiały przenieść się do bardziej przyjaznych miejsc. Podczas gdy giełda Huobi ma teraz siedzibę w Singapurze, nadal prowadzi konsultacje i badania nad Blockchain w Chinach.
Zgodnie z lokalnymi źródłami, Partia Komunistyczna wymaga, aby firmy z co najmniej trzema członkami tworzyły takie komitety, jednak jest to norma dla podmiotów publicznych. W ostatnich latach bardziej formalne powiązanie z partią rządzącą stało się powszechniejsze również w przedsiębiorstwach prywatnych.
Podczas gdy władze chińskie zniosły wiele działań kryptograficznych, w tym sprzedaż tokenów, aktywnie promują wdrażanie technologii Blockchain. Partia Komunistyczna włożyła wysiłek, aby uczynić podstawową wiedzę z zakresu Blockchain normą we wszystkich urzędach publicznych, w ramach opublikowanego objaśnienia dla urzędników i członków.
• KPMG wydaje pozytywny raport dotyczący kryptowalut:
Holenderski audytor „wielkiej czwórki”, KPMG, opublikował pozytywny raport dotyczący kryptowalut. Raport mówi, że aby przemysł mógł zrealizować swój potencjał muszą się do niego przyłączyć inwestorzy instytucjonalni.
Raport, nazwany „Instytucjonalizacja Krypto-aktywów”, koncentruje się na tym, dlaczego, i w jaki sposób inwestorzy instytucjonalni powinni wchodzić do przestrzeni kryptowalut. Przedstawia również wyzwania, przed którymi ten proces stoi oraz okoliczności w jakich krypto może stać się „pełnoprawną klasą aktywów”.
Instytucjonalizacja to udział na rynku kryptograficznym banków, dealerów brokerów, giełd, dostawców usług płatniczych, i innych podmiotów w globalnym ekosystemie usług finansowych. Uważamy, że jest to niezbędny krok dla kryptografii, aby stworzyć zaufanie i skalę.
– czytamy w raporcie.
Zabarwienie najnowszej publikacji stanowi w tym czasie powiew świeżości, w obserwowalnej obecnie narracji anty-krypto, serwowanej w tym miesiącu przez podmioty takie jak Europejski Bank Centralny i Bank Rozrachunków Międzynarodowych.
Dla KPMG, krypto to „wielka sprawa” na którą warto zwrócić uwagę.
Krypto gromadzi zarówno dobrą, jak i złą prasę, a debata między zwolennikami a krytykami jest daleka od rozstrzygnięcia.
– kontynuuje raport.
Inne źródła przewidują również, że kryptowaluty powrócą do formy po wejściu inwestorów instytucjonalnych, czego początek planowany jest na następny miesiąc wraz z uruchomieniem platformy handlowej Intercontinental Exchange (ICE) – Bakkt.
Wydanie raportu KPMG zbiegło się z nagłym, gwałtownym spadkiem cen wszystkich głównych kryptowalut, częściowo w wyniku niepewności dotyczącej przyszłości Bitcoina Cash, obecnie czwartego co do wielkości aktywa kryptograficznego według kapitalizacji rynkowej.
• Kolejna czerwona fala:
Giełdy po raz drugi w tym miesiącu wykazują potężne spadki. Prawie wszystkie ze 100 największych kryptowalut notują straty w granicach 10% – 15%. Patrząc na ścisłą czołówkę, Bitcoin notuje spadek o 9,1%, XRP o 4,7%, Ethereum o 12,7%, Bitcoin Cash o 2,3%, Stellar o 10% oraz EOS o 11,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 18.2 mld dolarów i wynosi obecnie 167.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 18.5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.