#517 Newsy z dnia 18.12.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Bloomberg: Tether ma środki na pokrycie USDT; Coinbase wprowadza nową usługę; Japonia umieszcza kryptowaluty w nowej kategorii prawnej; Korea Płd. rozpoczyna projekt pilotażowy sprawdzający zastosowanie Blockchain; Trend wzrostowy nie ustaje.
• Bloomberg: Tether ma środki na pokrycie USDT:
Bloomberg w dzisiejszym wydaniu stwierdził, iż stablecoin Tether (USDT) rzeczywiście ma rezerwy finansowe pokrywające wartość tokenów będących w obiegu.
Powołując się na „przejrzane wyciągi bankowe” publikacja stała się najnowszym źródłem oliwy dolanej do kontrowersji wokół Tether, które szalały w Internecie od czasu serii legalnych sporów i przetasowań bankowych rozpoczętych w zeszłym roku.
Zgodnie z oświadczeniami, Tether, który emituje i wspiera każdą jednostkę USDT wartością 1 dolara, miał połączone saldo w banku centralnym równe lub nawet wyższe niż liczba USDT krążących w obiegu od września 2017 r. do lipca 2018 r.
Firma ta wraz z giełdą kryptowalutową Bitfinex, które dzielą prezesa Jana Ludovicusa van der Velde, pod koniec 2017 r. otrzymały wezwania sądowe od władz Stanów Zjednoczonych, a w zeszłym miesiącu również sondę manipulacji ceną.
W okresie tym Tether zmienił partnera bankowego – z Noble Bank na Deltec z siedzibą w Bahamach. Oskarżenia o brak płynności sprawiły, że Bitfinex publicznie zaprzeczył jakimkolwiek związkom z partnerami bankowymi Tether. Krytycy wypytywali także o finansową pływalność samego Noble Bank.
Zarówno Tether, jak i wachlarz stablecoinów powiązanych z dolarem amerykańskim zyskał ostatnio na popularności, ponieważ traderzy zabezpieczali swoje straty kiedy wartość Bitcoina i innych głównych altcoinów gwałtownie spadała.
• Coinbase wprowadza nową usługę:
Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem giełda z siedzibą w San Francisco, Coinbase, uruchomiła nową usługę nazwaną „Convert”.
W oświadczeniu czytamy, że klienci będą w stanie dokonać konwersji między Bitcoinem, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoinem, 0x i Bitcoinem Cash. Usługa będzie dostępna na coinbase.com oraz w firmowych aplikacjach na iOS i Android.
Nowa funkcja będzie prawdopodobnie dostępna dla klientów w 34 różnych krajach, w których Coinbase oferuje dostęp do płatności. Coinbase opisuje nowo dodaną funkcję jako „naturalny postęp” w rozwoju platformy.
Od 10 grudnia Coinbase wprowadza nowe oferty w ramach kampanii promocyjnej „12 Days of Coinbase”, nazwanej w nawiązaniu do tradycyjnej piosenki bożonarodzeniowej. 14 grudnia giełda wprowadziła wypłaty z fiat do serwisu PayPal. Usługa ta będzie dostępna dla klientów w Stanach Zjednoczonych i będzie stopniowo wprowadzana do innych rejonów.
Oprócz wprowadzenia nowych usług i funkcji na platformie Coinbase, kampania objęła inicjatywy charytatywne i edukacyjne.
• Japonia umieszcza kryptowaluty w nowej kategorii prawnej:
Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) umieściła kryptowaluty w nowej kategorii prawnej o nazwie „krypto aktywa”, jak informuje The Japan News.
Klasyfikując w ten sposób kryptowaluty takie jak Bitcoin, rząd „ma nadzieję, że traderzy nie będą już ich kupować wierząc, że są one prawnym środkiem płatniczym uznanym przez rząd”.
W piątek, zespół doradczy FSA złożył raport z żądaniem zmiany terminu „wirtualna waluta”, ponieważ według panelu może to wprowadzić ludzi w przekonanie, że dany składnik aktywów jest prawnym środkiem płatniczym w danym kraju.
Jak ostatnio informował Cointelegraph, japońskie FSA zamierza wprowadzić nowe regulacje dotyczące wstępnych ofert monetarnych (ICO), aby chronić inwestorów przed oszustwami. Podmioty gospodarcze prowadzące ICO będą ponoć zobowiązane do zarejestrowania się w FSA.
W tym miesiącu poinformowano, że do japońskiej policji doszła znaczna fala doniesień o podejrzanych transakcjach kryptograficznych. Wzrost ten miał miejsce po wprowadzeniu w kwietniu ustawy zobowiązującej operatorów giełd kryptowalut do zgłaszania takich transakcji na policję.
• Korea Płd. rozpoczyna projekt pilotażowy sprawdzający zastosowanie Blockchain:
Dwa południowokoreańskie ministerstwa rządowe badają potencjał technologii Blockchain przy zwiększeniu wydajności logistyki morskiej.
Krajowe Ministerstwo Nauki, ICT i Future Planning oraz Ministerstwo ds. Oceanów i Rybołówstwa uruchomiły pilotażowy projekt Blockchain aby sprawdzić, czy technologia ta może pomóc w krajowym transporcie kontenerowym.
Począwszy od tego miesiąca proces będzie przeprowadzany w głównym porcie na południu w Busan przez cały przyszły rok. Korzystając z technologii Blockchain, projekt ma na celu zwiększenie przejrzystości między stronami w procesie wysyłki, umożliwienie dzielenia się informacjami w czasie rzeczywistym i ostatecznie polepszenie operacji importu i eksportu.
Jeśli projekt pilotażowy okaże się sukcesem, dwa ministerstwa planują rozszerzenie technologii Blockchain na inne porty i obszary w kraju.
Projekt logistyki morskiej jest jednym z sześciu projektów pilotażowych ogłoszonych w czerwcu przez rząd Korei Południowej, a całkowita planowana inwestycja wynosi 9 milionów dolarów. Pozostałe pięć obszarów badania obejmuje zarządzanie łańcuchem dostaw zwierząt gospodarskich, odprawę celną, głosowanie online, transakcje na rynku nieruchomości oraz transgraniczną dystrybucję dokumentów elektronicznych.
Stworzymy plan działania na rzecz rozwoju technologii Blockchain i planujemy zabezpieczyć 90 procent poziomu technologii do roku 2022, w porównaniu z najlepszymi krajami na świecie.
– powiedział wówczas minister nauki.
• Trend wzrostowy nie ustaje:
Ostatnia doba na giełdach maluje się w kolorze zielonym. Bitcoin, a za nim wszystkie największe altcoiny notują wzrosty. Wartość Bitcoina przekroczyła próg 3.500 dolarów i na ten moment wynosi 3.545 dolarów za jednostkę, co oznacza wzrost o 1,9% w stosunku do ostatniej doby. Godne uwagi dodatnie wyniki notuje również Ethereum, o 7,3%, EOS, o 6,4% oraz Bitcoin Cash, o 13,6%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4.2 mld dolarów i wynosi obecnie 104.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 17.7 mld dolarów.
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.