News

#539 Newsy z dnia 09.01.2019

Ze środowych wydarzeń: Rząd Ukrainy hamuje rozwój krajowego sektora krypto; Platforma Qtum wprowadza nową usługę; FSA zaprzecza pogłoskom o wprowadzeniu funduszy ETF; Departament Energii USA finansuje projekty Blockchain; TRON pnie się w górę.

Rząd Ukrainy hamuje rozwój krajowego sektora krypto: 

Według pracownika wysokiego szczebla ukraińskiego banku centralnego (NBU) nadmierna regulacja na Ukrainie uniemożliwia rozwój branży kryptowalutowej w kraju, podaje lokalny portal z wiadomościami kryptograficznymi LetKnow.

Michaił Vidyakin, dyrektor departamentu strategii i reform w NBU, uważa, że w kraju jest zbyt wiele instytucji, które mają uprawnienia do regulowania kryptowalut.

LetKnow podkreślił, że istnieją co najmniej trzy organizacje rządowe na Ukrainie, które podlegają tej definicji: NBU, Ministerstwo Finansów i Krajowa Komisja Papierów Wartościowych. W celu wspierania rozwoju przemysłu, liczba potencjalnych organów regulujących sektor krypto musi zostać zmniejszona, twierdzi Vidyakin.

Ponadto Vidyakin uważa, że Ukraina potrzebuje bardziej przejrzystych ram prawnych dla krypto, wraz z lepszymi definicjami dla tej branży. Urzędnik NBU mówił dalej, że popiera przepisy pozwalające na wzrost rynku, i że banki powinny być otwarte na interakcję z sektorem fintech.

Jak donosił Cointelegraph w październiku zeszłego roku, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy zainicjowało już politykę państwa dotyczącą klasyfikacji i legalizacji działań związanych z kryptografią. Rzeczywiste ramy prawne nie zostały jednak jeszcze wprowadzone przez rząd.

We wrześniu 2018 r. Parlament Ukrainy zaproponował projekt ustawy o opodatkowaniu kryptowalut, w którym zaproponowano wprowadzenie pięcioprocentowego podatku dla osób fizycznych i prawnych prowadzących operacje przy użyciu zasobów wirtualnych. Projekt ustawy zaproponował również podniesienie stawki podatku od zysków związanych z kryptografią do 18 procent dla firm, począwszy od 1 stycznia 2024.

W międzyczasie grupa robocza w ukraińskim Ministerstwie Finansów omawia wytyczne dotyczące opodatkowania kryptowalut. 

Platforma Qtum wprowadza nową usługę:

Zgodnie z komunikatem prasowym, platforma Blockchain Qtum wprowadza „Bitcoin atomic swaps” do swojej infrastruktury mainnetu.

Atomic swaps to technologia umożliwiająca wymianę jednej kryptowaluty na inną bez potrzeby korzystania z zaufanej strony trzeciej lub scentralizowanej infrastruktury wymiany.

Implementacja swapów Qtum-BTC została osiągnięta dzięki wykorzystaniu technologii Hash Time-Locked Contracts (HTLC) i opiera się na kodzie kryptowaluty o otwartym kodzie źródłowym – Decred. HTLC – zgodnie z ogłoszeniem Qtum – są najbezpieczniejszym sposobem realizacji zamiany.

Zespół ogłosił także plany wydania „0 value UTXO”, które pozwolą użytkownikom, którzy nie posiadają tokenów Qtum, na interakcję z inteligentnymi kontraktami, podczas gdy osoba trzecia uiści opłatę.

Qtum jest platformą kryptowalutową obsługującą inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (DApps). W chwili pisania tego newsa, token Qtum w przeciągu dnia wzrósł o 2,6% i jest wart 2,39 dolara.

Jedną z głównych różnic Qtum, w porównaniu do Ethereum (ETH) – prawdopodobnie najbardziej popularnej platformy kryptowalutowej, która również obsługuje inteligentne kontrakty i DApps – jest to, że z uwagi na fakt, iż ta pierwsza wykorzystuje Unspent Transaction Output (UTXO), jej Blockchain podobno pozwala na lżejsze interakcje inteligentnych kontraktów.

FSA zaprzecza pogłoskom o wprowadzeniu funduszy ETF:

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) zaprzeczyła, że rozważa dopuszczenie do obrotu giełdowego Bitcoinowych funduszy ETF, donosi Cointelegraph Japan.

Bloomberg opublikował niedawno artykuł, w którym twierdził, że Japońska agencja FSA rozważa zatwierdzenie funduszy ETF na Bitcoina, powołując się na anonimowe źródło. Po tych doniesieniach Cointelegraph Japan skontaktował się z regulatorem. Przedstawiciele FSA odmówili roszczeń Bloomberg, stwierdzając:

W tej chwili nie badamy zatwierdzania ETF opartych na zasobach kryptograficznych.

Pracownicy agencji powiedzieli również, że nie wiedzą, kim jest osoba znająca sprawę cytowaną przez Bloomberga.

W grudniu 2018 r. pojawiły się doniesienia, że FSA rozważa umieszczenie kryptowalut w nowej kategorii prawnej o nazwie „krypto-aktywa”. Klasyfikując w ten sposób krypto, rząd podobno ma nadzieję, że handlowcy nie będą już kupować kryptowalut wierząc w to, że są one legalnym środkiem uznanym przez rząd.

Zespół doradczy FSA złożył wówczas raport z żądaniem zmiany terminu „wirtualna waluta”, aby zapobiec takim nieporozumieniom.

Departament Energii USA finansuje projekty Blockchain:

Departament Energii USA ogłosił finansowanie federalne w wysokości 4.8 miliona dolarów dla uniwersytetów pracujących nad projektami badawczo-rozwojowymi, w tym dla projektów związanych z technologią Blockchain.

Zapowiedziane finansowanie jest możliwe dzięki biurze Departamentu Energii Kopalnej w ramach inicjatywy „University Training and Research” mającej na celu rozwój zastosowań energii ze źródeł kopalnych. Projekty realizowane w ramach inicjatywy mają na celu osiągnięcie różnych celów, w tym opracowanie technologii na wczesnym etapie rozwoju dla bardziej przystępnych krajowych zasobów energetycznych i ulepszonych sieci elektrycznych, podał departament.

Jednym z obszarów finansowania jest technologia Blockchain, która „zabezpieczałaby dane sygnałów procesowych i inne strumienie informacji w rozproszonych sieciach czujników dla systemów wytwarzania energii opartych na paliwach kopalnych”.

Inne potencjalne projekty niekoniecznie związane z Blockchain obejmują wykorzystywanie zaawansowanych zasobów obliczeniowych dla elektrowni węglowych do generowania wyników analitycznych, usprawnianie procesów ponownego wykorzystania wody oraz badanie nauk fizycznych i biologicznych w celu pomiaru pierwiastków chemicznych w popiele węglowym.

Departament powiedział, że finansuje projekty badawczo-rozwojowe w celu zmniejszenia ryzyka i kosztów zaawansowanych technologii energetycznych opartych na paliwach kopalnych i dla bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów kopalnych w USA.

TRON pnie się w górę:

Ostatnia doba na giełdach ponownie mija bez dużych zmian w cenach kryptowalut. Patrząc na czołową dziesiątkę, Bitcoin notuje spadek o 0,4%, Ethereum o 0,1% a Bitcoin Cash o 0,7%. Wzrosty natomiast notują XRP, o 0,6%, EOS, o 1,4% i w końcu TRON, który swoim wynikiem znacznie wyróżnia się z czołówki: wynik dodatni na poziomie 11,5%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0,7 mld dolarów i wynosi obecnie 136.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button