#544 Newsy z dnia 14.01.2019
Z poniedziałkowych wydarzeń: Winklvoss: stablecoiny i tokenizowane papiery wartościowe są przyszłością kryptowalut; Bułgaria prześwietli platformy sprzedające kryptowaluty; Kolejna giełda wprowadza handel OTC; Wirusy miningowe nadal w modzie; Zielony poniedziałek.
• Winklvoss: stablecoiny i tokenizowane papiery wartościowe są przyszłością kryptowalut:
Tyler i Cameron Winklevoss, zwolennicy Bitcoina i założyciele platformy kryptowalutowej Gemini stwierdzili, że stablecoiny i tokenizowane papiery wartościowe zapoczątkują świetlaną przyszłość cyfrowej przestrzeni walutowej. Bracia wygłosili swoje uwagi podczas wywiadu w kryptowalutowym segmencie wiadomości Fortune The Ledger.
Czas antenowy bliźniaków jest częścią nacisku na ich ostatnią kampanię reklamową, która wywołała pewne kontrowersje w kręgach kryptograficznych w związku z próbą przekształcenia wizerunku krypto z naciskiem na solidne regulacje i praktyki rynkowe oparte na zgodności.
Cameron Winklevoss skierował rozmowę poza kwestie regulacyjne i na to, co Gemini uważa za ważny nowy rozwój dla aktywów cyfrowych: stablecoiny i tokenizowane papiery wartościowe. Zauważając, że większość dotychczasowej pracy bliźniaków skupiała się na wirtualnych towarach takich jak Bitcoin powiedział on, że nowym, istotnym zastosowaniem krypto będą wirtualne tokeny papierów wartościowych wspierane przez rzeczywiste aktywa:
Mania ICO z 2017 roku – postrzegamy to jako Pets.com świata tokenów papierów wartościowych. Byli oni niezarejestrowani i to było istne wariatkowo przez około sześć miesięcy. Sądzę, że następna fala będzie świadkiem prawdziwej innowacji i naprawdę interesujących aktywów, które staną się tokenami – jak nieruchomości, jak budynki, które obecnie nie są przedmiotem obrotu w naprawdę płynny sposób. Tak więc jest to ekscytujące.
– powiedział.
Tyler zapowiedział, że stablecoiny zakotwiczone w dolarze amerykańskim, które mają mniejszą zmienność cen niż niezakotwiczone w walucie fiat aktywa kryptograficzne, w szczególności można wykorzystać do emisji dywidend w potencjalnym tokenizowanym sektorze papierów wartościowych.
Bliźniacy argumentowali, że mniej niestabilne aktywa kryptograficzne lepiej nadają się do wykorzystania w płatnościach detalicznych niż monet, takie jak Bitcoin, co jest ironicznym nawiązaniem do pizzy, którą w 2010 r. kupiono za 50.000 BTC – zamówienie na wynos, które dziś kosztowałaby około 35,8 miliona dolarów.
• Bułgaria prześwietli platformy sprzedające kryptowaluty:
Zgodnie z dzisiejszymi doniesieniami prasowymi Sofii, Bułgarska Narodowa Agencja Podatkowa (NRA) ogłosiła rozpoczęcie inspekcji firm sprzedających kryptowaluty.
Celem dochodzenia jest zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi i ubezpieczeniami społecznymi, ponieważ agencja jest zaniepokojona wykorzystaniem kryptowalut do ukrywania dochodów i uchylania się od płacenia podatków.
Bułgarski RSA podobno przeprowadził ankietę wśród firm posiadających platformy internetowe do sprzedaży i zakupu kryptowalut – takich jak giełdy kryptowalut – oraz zalecił już działania kontrolne (co prawdopodobnie oznacza kontrole) dziewięciu firmom.
Po zakończeniu kontroli organ podatkowy użyje informacji uzyskanych z platformy w celu ustalenia, czy użytkownicy zadeklarowali swoje dochody z korzystania z giełdy kryptowalut. W Bułgarii dochody ze sprzedaży walut wirtualnych są deklarowane w rocznych zeznaniach podatkowych, oraz traktowane jako zysk ze sprzedaży kryptoaktywów i opodatkowane na poziomie 10%. Spółki czerpiące zyski ze sprzedaży kryptoaktywów podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W lipcu 2017 r. agencja podatkowa Stanów Zjednoczonych wycofała się ze swojej prośby dotyczącej giełdy kryptowalut Coinbase, aby ta przekazała informacje o każdym użytkowniku ze Stanów Zjednoczonych. Zamiast tego, postanowienie sądowe z listopada 2017 r. ustaliło, że wymagane są wyłącznie informacje o użytkownikach przeprowadzających duże transakcje, co zmniejszyło liczbę użytkowników do około 13.000.
• Kolejna giełda wprowadza handel OTC:
Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, Bittrex, uruchomi stanowisko handlu pozagiełdowego (OTC), zgodnie z prywatnym oświadczeniem wydanym 14 stycznia.
Najnowsza giełda, która ma wejść na rynek OTC, Bittrex zaoferuje inwestorom ten sam wachlarz około 200 zasobów kryptograficznych, które są obecnie dostępne na standardowej platformie.
Handel pozagiełdowy stał się coraz popularniejszą opcją dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą realizować transakcje o dużym wolumenie. Inna giełda, Bitfinex, otworzyła swoją własną platformę w 2016 roku, podczas gdy największy gracz kraju Coinbase jest obecnie w trakcie wprowadzania swojego produktu.
Firma zajmująca się technologią finansową Circle, ujawniła w zeszłym tygodniu, że jej biuro OTC w 2018 r. dokonało transakcji o wartości 24 miliardów dolarów.
Prezes Bittrex Bill Shihara skomentował stanowisko OTC w komunikacie:
Ta oferta będzie kolejnym sposobem dla Bittrex na szerzenie adaptacji technologii Blockchain na całym świecie, zapewniając jednocześnie naszym klientom pewność cenową oraz szybki i łatwy sposób handlu dużymi blokami cyfrowych zasobów.
– zauważył.
W październiku Bittrex otworzył oddzielną międzynarodową platformę handlową, która oferuje inwestorom z krajów spoza USA szerszy wybór tokenów do handlu. Również rosnący trend wśród giełd – oddzielenie handlu krajowego i zagranicznego – pozwala Bittrex ominąć wciąż skomplikowany lokalny krajobraz regulacyjny dotyczący papierów wartościowych.
• Wirusy miningowe nadal w modzie:
Trzy rodzaje szkodliwego oprogramowania do wydobywania kryptowalut znalazły się na szczycie rankingu Global Threat Index izraelskiej firmy Check Point.
Check Point Software Technologies Ltd. jest dostawcą rozwiązań zabezpieczeń dla rządów i przedsiębiorstw na całym świecie – ponad 100.000 organizacji korzysta obecnie z ich systemu zarządzania bezpieczeństwem.
Niewidoczne ataki służące do miningu kryptograficznego – znane również jako cryptojacking – polegają na instalowaniu złośliwego oprogramowania, które wykorzystuje moc obliczeniową komputera do kopania kryptowalut bez zgody i wiedzy właściciela.
Według Globalnego Wskaźnika Zagrożeń Check Point z grudnia 2018 r. trzy najczęściej wykorzystywane szkodliwe programy były związane z cryptojackingiem – Coinhive, oparty na przeglądarce internetowej kod wydobywczy Monero zdobył pierwsze miejsce 13. miesiąc z rzędu.
Drugie i trzecie miejsce zdobyli kolejno XMRig, który jest podobno open-sourceowym oprogramowaniem do eksploracji procesorów do miningu XMR, podczas gdy Jsecoin jest koparką JavaScript, która może być osadzona na stronach internetowych, która jest reklamowana właścicielom witryn jako alternatywna forma zarabiania na reklamie.
Podczas gdy szacuje się, że Coinhive zainfekował około 12 procent organizacji na całym świecie, wynik XMRig waha się na poziomie 8 procent a JSEcoin na poziomie 7 procent. Analitycy zauważyli, że czynnikiem przyczyniającym się do popularności cryptojakingu może być wachlarz programów gotowych do wykorzystania i otwarte pule wydobywcze, które są do dyspozycji napastników.
Według badań opublikowanych na początku tego miesiąca szacuje się, że ponad 4 procent Monero zostało wydobyte nielegalnie.
• Zielony poniedziałek:
Tydzień rozpoczyna się widocznymi wzrostami prawie wszystkich 100 największych kryptowalut wg. coinmarketcap. Patrząc na ścisłą czołówkę: Bitcoin notuje wzrost o 3,7%, XRP o 4,4%, Ethereum o 8,9%, Bitcoin Cash o 5,3%, EOS o 8% a TRON aż o 17,1%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6,1 mld dolarów i wynosi obecnie 123.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 17 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.