#547 Newsy z dnia 17.01.2018
Z czwartkowych wydarzeń: USA rusza w kryptowalutowy pościg za Chinami; Rosja nie zainwestuje majątku w Bitcoina; Nowy produkt ukierunkowany na prywatność; Niewielkie zmiany na giełdach.
• USA rusza w kryptowalutowy pościg za Chinami:
George Nethercutt, były członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych powiedział, że nadszedł czas, aby decydenci zezwolili na rozwój kryptowalut i innowacji.
Według Nethercutta, podczas negocjacji handlowych z Chinami w Pekinie, Amerykańscy negocjatorzy bronili amerykańskich innowacji, gdyż zbyt długo chińskie firmy naruszały prawa Stanów Zjednoczonych, kopiując ich pomysły i tworząc tańsze, bardziej dostępne wersje.
Nethercutt stwierdza:
Podczas gdy dyplomaci z Departamentu Stanu negocjują twardo, aby utorować drogę amerykańskim innowacjom, organy regulacyjne USA, takie jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), powoli zaczęły wysuwać oświadczenia dotyczące kryptowalut.
Dalej twierdzi, że wiele firm z USA pozostało w stanie zawieszenia. Niepewność regulacyjna wymusiła nawet wprowadzenie innowacji na szeroką skalę. Najwyższy czas, aby decydenci obudzili się i zdali sobie sprawę, że obowiązujące przepisy dotyczące papierów wartościowych nie mają zastosowania do kryptowalut. Muszą podjąć odpowiednie kroki w celu stworzenia nowego ustawodawstwa.
Według Nethercutta, Stany Zjednoczone zaciągają zęby nad krypto, gdyż podczas gdy SEC zasypiała za kierownicą, Chiny pracowicie rozwijają swoje zdolności wydobywcze. Kraj ten zgromadził już około 73% stopy hash Bitcoina.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Princeton, Chiny mają teraz możliwość manipulowania, a nawet sabotowania dowolnych kryptowalut lub cenzurowania lub zakłócania transakcji. Co więcej, główne firmy, takie jak Walmart, IBM, JPMorgan, a nawet Facebook, badają technologię Blockchain i aplikacje dla swoich firm. Nethercutt twierdzi, że może to wskazywać, że masowa adopcja nie jest daleko.
SEC nie może więc już przymykać oczu, lękać się, ani odrzucać kryptowalut i technologii Blockchain. Jeśli kontynuują tę ścieżkę, ryzykują po raz kolejny przegraną bitwę z azjatyckim krajem.
• Rosja nie zainwestuje majątku w Bitcoina:
Elina Sidorenko, szefowa Grupy Oceny Ryzyka Legislacyjnego w Rosji, mówi, że pogłoski sugerujące, że kraj zainwestuje aż 10 mld dolarów w Bitcoina, są nieprawdziwe.
W rozmowie z Forklog Sidorenko stwierdziła, że kraj ten nie ma jeszcze struktury regulacyjnej do inwestowania funduszy państwowych w kryptowaluty.
Nawet jeśli Rosja chce teraz umieścić swoje aktywa kryptowalutowe, po prostu nie może tego zrobić, ponieważ nie mamy żadnych mechanizmów, które pozwoliłyby nam na wprowadzenie systemu, w którym te aktywa byłyby przechowywane (…)
Mówi Sidorenko i dodaje:
Niedawno, Vladislav Ginko, rosyjski ekonomista mający powiązania z Kremlem, oświadczył, że rząd planuje porzucić dolar amerykański za rzecz Bitcoina. Ten ruch, według Ginko, może mieć miejsce nawet w lutym 2019 roku.
Odpowiadając na roszczenie Ginko, Sidorenko wyraziła opinię:
Pod tym stwierdzeniem nie ma odrobiny zdrowego rozsądku, a tym bardziej idei, która byłaby rozważana w kręgach rządowych. Federacja Rosyjska, jak każdy inny kraj na świecie, po prostu nie jest dziś gotowa, aby w jakiś sposób połączyć swój tradycyjny system finansowy z kryptowalutami. Powiedzieć, że w Rosji pomysł ten może zostać wdrożony w ciągu najbliższych 30 lat, jest mało prawdopodobne.
Niemniej jednak, Duma Państwowa ogłosiła, że zwróci szczególną uwagę na kwestie związane z rozwojem gospodarki cyfrowej w kraju, umieszczając regulacje kryptowalutowe wysoko w hierarchii obrad na rok 2019.
• Nowy produkt ukierunkowany na prywatność:
Blockstream, firma technologiczna pracująca z technologią Blockchain, uruchamia wersję beta swojego Blockstream Satellite API, zaprojektowaną w celu ułatwienia programistom emisji danych za pośrednictwem sieci satelitarnej firmy. Premiera została ujawniona w oficjalnym komunikacie.
Inicjatywa firmy ma rzekomo uwolnić sieć kryptowaluty od zależności od naziemnego połączenia internetowego i tym samym zwiększyć jej niezawodność. Najnowszy produkt firmy Blockstream pozwala używać swoich satelitów do szyfrowania wiadomości, a użytkownicy płacą za usługę za pośrednictwem sieci testowej Lightning, co oznacza, że nadawanie jest na razie bezpłatne. Programiści mogą wysyłać wiadomości za pośrednictwem RESTful API (interfejsu programowania aplikacji), a użytkownicy mogą wysyłać wiadomości za pośrednictwem witryny Blockstream.
Zespół odpowiedzialny za Blockstream Satellite API ograniczył maksymalny rozmiar wiadomości, dzięki czemu każda z nich może zostać przesłana w ciągu dziesięciu sekund. W komunikacie dalej zauważono, że programiści powinni używać własnego szyfrowania, fragmentacji i ponownego składania dużych wiadomości gdy te wymagają transmisji większych bitów danych.
Ponieważ produkt jest ukierunkowany na prywatność, tylko określony użytkownik lub grupa użytkowników może rzekomo odszyfrować odebrane dane, które są wysyłane z Internetu za pośrednictwem medium transmisyjnego. Jeśli chodzi o płacenie za usługę, sieć Lightning Network zapewnia dodatkowy poziom prywatności, odłączając źródło płatności od miejsca docelowego.
Firma Blockstream po raz pierwszy zaprezentowała plany rozwoju sieci satelitarnej w sierpniu 2017 r., twierdząc, że chce połączyć wszystkich na świecie w obliczu ograniczonej penetracji Internetu globalnego i jeszcze bardziej ograniczonej wolności w Internecie.
W ubiegłym tygodniu amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaproponowała system oparty na blokowym systemie zarządzania ruchem lotniczym, który wykorzystywałby mechanizm typu open source, aby umożliwić bezpieczną, prywatną i anonimową komunikację z usługami w ruchu lotniczego.
• Niewielkie zmiany na giełdach:
W ciagu ostatniej doby rynek kryptowalut zmienił swoją wartość kilkukrotnie, ale względem wyceny sprzed 24. godzin znajduje się na zbliżonym poziomie. W najniższym punkcie wartość ta wynosiła 120,7 mld dolarów, a w najwyższym 122,5 mld. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16,5 mld dolarów. Cena Bitcoina praktycznie się nie zmieniła i waha się w okolicach 3.645 dolarów. Spośród pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji rynkowej, największy spadek zanotował Litecoin, na poziomie 2%, a największy wzrost EOS, na poziomie 1,7%.
źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.