#572 Newsy z dnia 11.02.2019
Z poniedziałkowych wydarzeń: TRON wspiera badania nad stwardnieniem zanikowym bocznym; Hiszpański bank centralny ostrzega obywateli przed kryptowalutami; SEC przypomina o swoim poradniku o ICO; Na giełdach spokój.
• TRON wspiera badania nad stwardnieniem zanikowym bocznym:
Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, stowarzyszenie ALS Association nawiązało współpracę z TRON Foundation, rozpoczynając kampanię charytatywną z udziałem technologii Blockchain.
Kampania pod nazwą #VoiceYourLove ma na celu budowanie świadomości na temat stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), powszechnie znanego jako choroba Lou Gehriga (na którą cierpiał Stephen Hawking), oraz zbieranie dotacji na badania nad opracowaniem metody leczenia choroby i na znalezienie leku.
Zgodnie z komunikatem prasowym udział TRON w kampanii będzie obejmował wykorzystanie technologii Blockchain do śledzenia dystrybucji dotacji. ALS planuje opublikować dane śledzone przez Tron pod koniec kampanii.
TRON włączył się również do kampanii w sposób tradycyjny – jej założyciel i dyrektor generalny, Justin Sun, przekazał na ten cel 250.000 dolarów.
Sun, który jest także dyrektorem generalnym BitTorrenta nabytego przez firmę w lipcu, oświadczył, że dotacją zachęca „innych w branży Blockchain do wyrażania swojej miłości poprzez składanie dotacji na pomoc w znalezieniu lekarstwa”.
ALS Association twierdzi, że zawiera największy na świecie program badawczy ALS, działający w ponad 150 laboratoriach na całym świecie.
• Hiszpański bank centralny ostrzega obywateli przed kryptowalutami:
Hiszpański bank centralny wydał obywatelom ostrzeżenie przypominające o ryzyku związanym z transakcjami nieuregulowanych kryptowalut. Ogłoszenie Banku Hiszpanii, nastąpiło po pojawieniu się posta na oficjalnym blogu dwa dni wcześniej, który nakreślił stanowisko instytucji w sprawie kryptowalut, ich charakterystykę oraz status prawny w Hiszpanii i szerzej rozumianej Unii Europejskiej.
Oba dokumenty podkreślają fakt, że Hiszpania nie wprowadziła jeszcze żadnych przepisów dotyczących kryptowalut, oraz że platformy kryptowalutowe i inne przedsiębiorstwa w tym sektorze nie są zatem nadzorowane ani autoryzowane przez bank centralny. Platformy nie posiadają również zabezpieczeń krajowych systemów gwarancji depozytów, takich jak hiszpański Fundusz Gwarancji Depozytów, oświadczył bank.
Instytucja ostro ostrzega, że w przypadkach, w których kryptografia jest wykorzystywana do zakupów towarów i usług, byłoby „misją niemożliwą” dla konsumenta do dochodzenia swoich praw, gdyby coś poszło nie tak z płatnością lub zakupionym produktem.
Twierdząc, że żadne państwo nie nadało jeszcze statusu legalnego środka płatniczego nowej klasie aktywów, bank centralny przypomina, że jego prezes, Pablo Hernández de Cos, kategorycznie ustalił, że krypto „nie może zastąpić pieniędzy i nie jest środkiem płatniczym ani zwyczajną giełdą. Dodał również, że odrzuca sam termin „kryptowaluta” jako zbyt niejednoznaczny, proponując, że powinien on zostać zastąpiony terminem „wirtualna waluta” lub „zasób kryptograficzny”.
Hiszpański bank centralny zauważa także ewoluującą – ale wciąż niejednomyślną – definicję krypto w Unii Europejskiej. Bank cytuje dyrektywę z 2015 r., która uznaje kryptowaluty za cyfrową reprezentację wartości bez emisji banku centralnego lub organu publicznego, i która nie ma statusu prawnego środka płatniczego. W dyrektywie tej odnotowano również, że kryptografia może być przedmiotem wymiany i transakcji między osobami fizycznymi lub prawnymi.
Uznając znaczny wzrost sektora kryptograficznego, oba dokumenty podkreślają dużą zmienność, ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem i słabe prawa konsumenta związane z branżą.
• SEC przypomina o swoim poradniku o ICO:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z trwającymi staraniami o sformalizowanie sektora ICO powtórzyła swoje wytyczne dotyczące wstępnych ofert monetarnych.
Specjalna sekcja na stronie internetowej regulatora przedstawia teraz pięć aspektów ICO, które SEC uważa za istotne, a także osobną część dla inwestorów i specjalistów rynku. Treść wydaje się widnieć na stronie od marca zeszłego roku, jednak SEC postanowiła ponownie zwrócić na nią uwagę w mediach społecznościowych.
Materiał ten jest prawdopodobnie najbardziej przystępną publikacją dotyczącą sektora ICO opublikowaną przez SEC – napisany jest w formie przewodnika użytkownika zamiast literatury technicznej.
Pięć wymienionych opisów przedstawia podsumowanie obecnej perspektywy organizacji. Obejmują one potwierdzenie, że token wyemitowany przez ICO może być papierem wartościowym wymagającym rejestracji w SEC, niezależnie od tego, jak jego emitent się do niego odnosi.
Przewodnik zawiera również odniesienia do występującego ryzyka dla inwestorów i prosi ich o przeprowadzenie własnych badań przed inwestowaniem jakimkolwiek kapitału.
Firmy i osoby prywatne coraz częściej rozważają wstępne oferty monetarne jako sposób na pozyskanie kapitału lub uczestnictwo w możliwościach inwestycyjnych. O ile te cyfrowe zasoby i technologia za nimi stojąca mogą stanowić nowy i skuteczny środek do przeprowadzania transakcji finansowych, powodują również zwiększone ryzyko oszustwa i manipulacji, ponieważ rynki tych aktywów są mniej uregulowane niż tradycyjne rynki kapitałowe.
– czytamy w podsumowaniu przewodnika.
W ubiegłym tygodniu przewodniczący SEC, Jay Clayton, w ramach przesłuchania w sprawie kryptowalut przekazał istotne świadectwa dotyczące ICO, podobnie podkreślając potrzebę ochrony inwestorów.
Niemniej jednak połączone wysiłki mają miejsce w momencie, gdy branża ICO jest ułamkiem swojej poprzedniej wielkości pod względem kapitalizacji rynkowej. Niektóre tokeny ICO są teraz sprzedawane po dużo niższej cenie niż w momencie ich emisji, podczas gdy wiele z nich straciło ponad 90 procent wartości.
• Na giełdach spokój:
Giełdy po upływie doby wykazują spokojne ruchy, zarówno dodatnie, jak i ujemne. Wśród czołówki kryptowalut największy spadek dotknął Litecoina – o 7,6%. Bitcoin, XRP i Bitcoin Cash, również notują spadki, kolejno o 0,3%, 0,2% i 0,6%. Wzrosty natomiast widzimy przy Ethereum – o 2,3%, EOS – o 1,5%, i Binance Coinie – o 4,5%.
Kapitalizacja całego rynku nie zmieniła się znacząco i nadal wynosi 121.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 20.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.