#578 Newsy z dnia 17.02.2019
Z niedzielnych wydarzeń: Japoński „Amazon” przyjmuje kryptowaluty i wypuszcza aplikację płatniczą; Wprowadzenie kontraktów terminowych na Ether; Tydzień zamknięty spadkami, z kilkoma wyjątkami.
• Japoński „Amazon” przyjmuje kryptowaluty i wypuszcza aplikację płatniczą:
Japońska firma Rakuten, zajmująca się e-commerce, ogłosiła, że ważna aktualizacja aplikacji mobilnej Rakuten Pay zostanie wydana 18. marca, zgodnie z opublikowaną przez firmę prognozą na rok 2018, opublikowaną 12. lutego. Nowa struktura aplikacji wskazuje, że będzie obsługiwać kryptowalutę oprócz płatności w systemie fiskalnym.
Według materiałów prezentacyjnych firmy na czwarty kwartał i cały rok 2018, nowa wersja aplikacji będzie zawierała wszystkie rozwiązania płatnicze wbudowane w jedną platformę.
Rakuten – znany nieoficjalnie jako „Amazonka Japonii” – ujawnił zmianę swojej korporacyjnej struktury. Restrukturyzowana firma obejmuje giełdę kryptowalutową firmy „Bitcoin Everybody” w ramach nowo utworzonej spółki zależnej Płatności Rakuten. Spółka zależna, która wcześniej była spółką lojalnościową pod nazwą „Spotlight”, będzie również obsługiwać przedpłacane karty korporacyjne, Rakuten Edy.
Publikacja zysków firmy określa, że Edy będzie obsługiwane w zaktualizowanej aplikacji, a także wskaże obsługę płatności QR code. Chociaż aktualizacja aplikacji nie uwzględnia wyraźnie obsługi kryptografii, specyfikacja firmy natomiast, że „wszystkie rozwiązania płatnicze” będą obsługiwane na platformie, oznacza obsługę płatności kryptograficznych w ramach jej spółki zależnej Rakuten Payment.
Rakuten nabył japońską giełdę kryptowalut Bitcoin Everybody’s w sierpniu 2018 r. w transakcji o wartości 2,4 miliona dolarów. Przedstawiciele firmy informowali wówczas, że firma rozważa wejście do branży wymiany kryptowalut, ponieważ uważa, że rola płatności opartych na kryptowalutach w handlu elektronicznym, sprzedaży detalicznej w trybie offline i płatnościach P2P wzrośnie w przyszłości.
W raporcie o zarobkach Rakuten zanotował w roku 2018 zysk netto na poziomie 141,9 miliarda jenów (około 1,3 miliarda dolarów), co stanowi wzrost o 28,4 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W marcu 2015 r. Rakuten poinformował również, że zaczął akceptować Bitcoina (BTC) jako opcję płatności na swoim amerykańskim portalu Rakuten.com.
Kolejny japoński gigant internetowo-finansowy SBI Holdings również wykazał duże zainteresowanie sferą kryptograficzną. Firma uruchomiła w lipcu własną giełdę kryptowalut Vctrade. Giełda rozpoczęła przyjmowanie depozytów w kilku głównych kryptowalutach w grudniu 2018 roku.
• Wprowadzenie kontraktów terminowych na Ether:
Giełda kryptograficzna z siedzibą w Chicago, ErisX, złożyła komentarz do amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w odpowiedzi na prośbę agencji o informacje zwrotne dotyczące mechaniki i rynku Ethereum (ETH).
List przedłożony 15. lutego przedstawia przekonanie giełdy, że „wprowadzenie regulowanego kontraktu terminowego na Ether będzie miało pozytywny wpływ na wzrost i dojrzewanie rynku”.
Oczekuje się, że ErisX rozpocznie wsparcie dla transakcji natychmiastowych w Bitcoinie (BTC), Ethereum i Litecoinie (LTC), a także kontraktach futures, w drugiej połowie 2019 r. – w toku jest zezwolenie regulacyjne.
W piśmie tym argumentuje się, że:
Notowanie i handlowanie kontraktami Ether na giełdach CFTC jest spójne z wysiłkami CFTC na rzecz wspierania otwartych, przejrzystych, konkurencyjnych i stabilnych finansowo rynków oraz instrumentów pochodnych w celu zakazania oszustw, manipulacji i nadużyć w powiązaniu z instrumentami pochodnymi i innymi produktami podlegającymi ustawie o giełdach towarowych CEA.
CFTC od dawna określa, że Bitcoin jest towarem. Po wielkiej debacie, Ether również został oczyszczony z klasyfikacji papierów wartościowych w czerwcu 2018 roku.
W swoim liście ErisX nakreśla koncepcyjne rozróżnienie pomiędzy Ethereum i jego poprzednikiem, zauważając, że „Ethereum zbudował na niektórych architektonicznych zasadach Bitcoin, aby rozszerzyć [jego] funkcjonalność [rozproszoną], (krypto-ekonomicznie) zabezpieczoną (blockchain- na bazie) systemu przechowywania rekordów w celu uwzględnienia nowych możliwości obliczeniowych do wykonywania niepożądanego kodu. ”
W swojej diagnozie obecnego stanu rynku Ethereum giełda potwierdza opinię, że brak przejrzystości regulacyjnej uniemożliwił przedsiębiorstwom regulowanym wejście do tego sektora, co powoduje przewagę nieuregulowanych lub słabo regulowanych giełd i brokerów.
ErisX twierdzi zatem, że standardowe, regulowane CFTC produkty ETH przyciągnęłyby szerszy udział podmiotów instytucjonalnych i użytkowników komercyjnych, co skutkowałoby bardziej odpornymi, płynnymi i odpornymi rynkami, lepszym zarządzaniem ryzykiem i wydajniejszym, dokładniejszym wykrywaniem cen.
ErisX wyznaczył również w tym miesiącu trzech weteranów z Barclays, YouYube i Chicago Board Options Exchange do wypełnienia ról wykonawczych, po ogłoszeniu powołania Josepha Lubina ConsenSys do rady dyrektorów w styczniu.
• Tydzień zamknięty spadkami, z kilkoma wyjątkami:
Bitcoin spadł o 0,18% w ciągu dzisiejszego dnia, wahając się w cenie 3.631 dolarów. Obecna cena jest o 0,3% niższa niż 3.643 dolarów, czyli cena, z którą Bitcoin rozpoczął tydzień.
Ethereum (ETH) utrzymuje swoją pozycję dzięki kapitalizacji rynkowej, która wynosi około 13,2 miliarda dolarów. Drugi co do wielkości altcoin, Ripple (XRP), wyceniany jest na około 12,3 miliarda dolarów.
Ethereum jest dzisiaj jednym z najlepszych graczy, który notuje wzrost około 2% w ciągu ostatnich 24 godzin. ETH kosztuje około 126 dolarów, po rozpoczęciu dnia w wysokości 123 dolarów. Na swoim tygodniowym wykresie Ethereum odnotowało stabilną wspinaczkę w górę, a jego obecna wartość wzrosła o ponad 7 procent – ze 117 dolarów, czyli od ceny, od której Ethereum rozpoczęto w tym tygodniu.
W ciągu ostatnich 24 godzin Ripple stracił nieco ponad pół procenta i obecnie kosztuje około 0,30 dolara. Jego obecna cena jest o jeden procent niższa niż 0,303 dolara, czyli cena, za którą XRP rozpoczął tydzień.
Wśród 20 najpopularniejszych kryptowalut, jedynymi, które doświadczają wzrostu innego niż Ethereum, są IOTA, o 0,65%, Neo, o 2,8%, a Maker o 1,7%.
Kapitalizacja tynkowa wszystkich kryptowalut wynosi 121,2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 20,5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.