#586 Newsy z dnia 25.02.2019
Z poniedziałkowych wydarzeń: TRON przejdzie hard forka; Mercedes opracował platformę Blockchain; Sąd Najwyższy Indii wyznacza termin wydania regulacji kryptowalut; Bitcoin SV liderem doby.
• TRON przejdzie hard forka:
Platforma deweloperska Blockchain i właściciel BitTorrenta, firma Tron, przejdzie wiele aktualizacji za pośrednictwem hard forka pod koniec miesiąca, co potwierdził CEO Justin Sun w mediach społecznościowych.
Tron, który przedstawia się jako konkurent Ethereum do emisji tokenów kryptowalutowych i innych ofert, przygotowuje się do zwiększenia swojej atrakcyjności dla użytkowników instytucjonalnych. Według Sun’a, hard fork dostarczy możliwości obsługi instytucji, a także inne funkcje, takie jak multi-signatures i opcje zarządzania kontem.
Pod przywództwem Sun’a firma kontynuowała agresywny program ekspansji, który w ubiegłym roku przejął firmę BitTorrent, operatora popularnego klienta torrentowego – uTorrent. Jednocześnie działania reklamowe Sun’a zostały poddane krytyce z powodu publicznego potępienia Ethereum.
W ubiegłym miesiącu BitTorrent ukończył wstępną ofertę monetarną (ICO), w trakcie której wszystkie tokeny zostały wyprzedane w ciągu kilku minut, a ich cena wzrosła do 600 procent wartości w momencie emisji.
• Mercedes opracował platformę Blockchain:
Niemiecka marka samochodów Mercedes-Benz opracowała platformę opartą na technologii Blockchain, aby zwiększyć przejrzystość i zrównoważony rozwój w złożonych łańcuchach dostaw, jak wynika z opublikowanego w dniu dzisiejszym komunikatu prasowego.
Mercedes-Benz nawiązał współpracę z amerykańską firmą Icertis zajmującą się oprogramowaniem, w celu opracowania technologii Blockchain, która będzie miała zastosowanie w łańcuchu dostaw. Firma ogłosiła, że wspólnie z Icertis opracowali i zaprogramowali prototyp, który pozwala na przechowywanie dokumentacji i umów.
Projekt pozwala na stworzenie przejrzystego i trwałego mapowania posortowanych dokumentów w całym łańcuchu dostaw, czytamy w ogłoszeniu. Strony weszły już w fazę testową projektu pilotażowego.
Podkreślając złożoność nowoczesnych łańcuchów dostaw, Wilko Stark, członek zarządu Mercedes-Benz, stwierdził, że technologia Blockchain może wpływać na „prawie cały łańcuch wartości”.
Technologia Blockchain może znacząco zrewolucjonizować nasze procesy zaopatrzeniowe […] Dzięki naszemu prototypowi jesteśmy na etapie testowania jednej z różnorodnych możliwych aplikacji w celu zwiększenia przejrzystości poza naszymi bezpośrednimi dostawcami.
– dodał.
26 września, Porsche AG, kolejny znaczący niemiecki producent samochodów, ogłosił plany zwiększenia inwestycji w startupy typu Blockchain, aby „uzyskać dostęp do trendów, nowych technologii i modeli biznesowych”.
• Sąd Najwyższy Indii wyznacza termin wydania regulacji kryptowalut:
Zgodnie z publikacją Inc42, Sąd Najwyższy Indii podobno dał władzom indyjskim cztery tygodnie na wymyślenie zasad uregulowania kryptowalut. Jeśli rząd Indii nie dostarczy ram regulacyjnych kryptografii w ciągu czterech tygodni, Sąd Najwyższy ma wydać własną opinię, stwierdza artykuł.
Podczas rozprawy, która odbyła się 25 lutego, sąd dał ostatnią szansę Związkowi Indyjskiemu na opracowanie regulacji kryptograficznych, podkreślając, że potem Sąd przestanie wysłuchiwać spraw związanych z kryptografią, w tym stron, które zażądają cofnięcia okólnika wydanego przez Bank Rezerw Indii (RBI).
Wydany na początku kwietnia 2018 r. okólnik RBI zabrania bankom świadczenia usług dowolnej osobie lub firmie zajmującej się kryptowalutami. Okólnik został następnie krytycznie oceniony przez Sąd w Delhi, który stwierdził, że decyzja RBI o zakazaniu transakcji z firmami kryptograficznymi narusza konstytucję, podczas gdy sąd najwyższy najwyraźniej nadal popierał zakaz RBI, nawet po wysłuchaniu wielu petycji.
Podczas gdy RBI miał negatywny wpływ na adaptację kryptowalut, Bank Centralny potwierdził plany dotyczące rozważenia utworzenia własnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) w sierpniu 2018 r., jednak w styczniu je wstrzymał.
Tymczasem indyjski komitet rządowy opublikował niedawno raport, w którym wzbudzono obawy dotyczące wpływu kryptowalut na lokalną walutę w przypadku przyjęcia krypto w celu płatności. Z drugiej strony, raport innego komitetu rządowego sugeruje, że kryptowaluty powinny być zalegalizowane w kraju, podkreślając, że istnieje ogólna zgoda, że kryptowaluta nie może być odrzucona jako całkowicie nielegalna.
• Bitcoin SV liderem doby:
Miniona doba na giełdach wykazała widoczne wzrosty prawie wszystkich czołowych kryptowalut. Spośród pierwszej dwudziestki Bitcoin SV może pochwalić się najlepszym wynikiem, notując wzrost o 10.1%. Przy Bitcoinie obserwujemy wzrost na poziomie 1,4%, XRP – 2,9%, Litecoinie – 4,3% a Bitcoinie Cash – 4,5%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3.8 mld dolarów i wynosi obecnie 130.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 32.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.