News

#601 #602 Newsy z dni 12.03 – 13.03.2019

Z ostatnich wydarzeń: Prezes SEC: Ethereum nie jest papierem wartościowym; Portfel Binance dodaje obsługę kart kredytowych; Regulacje kryptowalut w Rosji posuwają się do przodu; Stany Zjednoczone sankcjonują rosyjski bank ws. Petro; Giełdy bez większych zmian.

Prezes SEC: Ethereum nie jest papierem wartościowym:

Zgodnie z doniesieniami Coin Center, Prezes Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Jay Clayton potwierdził, że Ethereum i inne podobne kryptowaluty zgodnie z prawem amerykańskim nie są papierami wartościowymi.

We wrześniu ubiegłego roku Coin Center współpracowało z amerykańskim przedstawicielem Tedem Buddem w celu wysłania podpisanego listu do Claytona z pytaniem, czy zgadza się z podejściem do Ethereum Dyrektora SEC ds. Finansów Korporacyjnych, Williama Hinmana. Jak donosił Cointelegraph w czerwcu ubiegłego roku, Hinman stwierdził w przemówieniu, że ETH „w obecnym stanie” – w przeciwieństwie do jego dystrybucji za pośrednictwem ICO – nie będzie regulowany jako papier wartościowy.

W swojej odpowiedzi z 7 marca przewodniczący Clayton zgodził się, iż definicja cyfrowego zasobu jako papieru wartościowego nie jest „statyczna”, a zatem może się z czasem ulec zmianom.

Stwierdził ponadto, że zasób cyfrowy, który jest wstępnie papierem wartościowym, może z czasem zmienić swoje przeznaczenie „jeśli zasób cyfrowy jest później oferowany i sprzedawany w taki sposób, że nie będzie już spełniał tej definicji”.

Nie wspominając bezpośrednio o ETH, Clayton zapytany, czy zgadza się z pewnymi stwierdzeniami dotyczącymi tokenów cyfrowych w przemówieniu dyrektora Hinmana z czerwca 2018 r., odpowiedział opisując, w jaki sposób zasób cyfrowy może się przekształcać.

Zgadzam się z wyjaśnieniem dyrektora Hinmana dotyczącym tego, w jaki sposób transakcja cyfrowych aktywów nie może już stanowić umowy inwestycyjnej [papier wartościowy], jeśli na przykład nabywcy nie będą już racjonalnie oczekiwać, że osoba lub grupa przeprowadzi niezbędne działania zarządcze lub przedsiębiorcze.

– mówi Jay Clayton.

Pod koniec ubiegłego roku Clayton powiedział również, że ICO „mogą być skuteczne”, ale „przepisy dotyczące papierów wartościowych muszą być przestrzegane”. Niedawno komisarz SEC Hester M. Peirce opowiedział się za samoregulacją na rynkach kryptowalut.

Portfel Binance dodaje obsługę kart kredytowych:

Oficjalny portfel czołowej giełdy kryptowalut Binance, Trust Wallet, dodał obsługę zakupów kartą kredytową i tokena XRP Ripple. Firma ogłosiła nowe funkcje w komunikacie prasowym udostępnionym Cointelegraph 12 marca. Trust Wallet został przejęty przez Binance w lipcu ubiegłego roku.

Zgodnie z komunikatem prasowym, użytkownicy mogą teraz wysyłać, odbierać, przechowywać i wymieniać XRP za pośrednictwem Trust Wallet. Ponadto portfel obsługuje między innymi Bitcoina, Ethereum, Litecoina i Bitcoina Cash, a także dowolne tokeny ERC20, ERC223 i ERC721.

Po nawiązaniu współpracy z firmą przetwarzania płatności Simplex, portfel obsługuje teraz także zakupy kartami kredytowymi i debetowymi kryptowalut takich jak XRP, BTC, BCH, LTC i ETH.

Zgodnie z publikacją, niedawne uruchomienie otwartej, wieloplatformowej biblioteki oprogramowania Trust Wallet Core umożliwia programistom tworzenie kolejnych zdecentralizowanych aplikacji i portfeli. Ponadto Viktor Radchenko, założyciel Trust Wallet, wskazał, że biblioteka umożliwia niezależnym programistom integrację nowych bloków z portfelem.

Pod koniec stycznia giełda Binance dodała obsługę zakupów kart kredytowych i debetowych za pomocą Simplex. W lutym pojawiły się doniesienia, że Trust Wallet będzie również zintegrowany z Binance DEX, wraz z Ledger Nano S. Binance DEX to zdecentralizowana giełda peer-to-peer zasilana przez Binance Chain, sieć testową, którą Binance uruchomiła w zeszłym miesiącu.

Regulacje kryptowalut w Rosji posuwają się do przodu:

Rosyjski parlament, Duma Państwowa, głosował za przyjęciem nowego ustawodawstwa dotyczącego praw cyfrowych w październiku tego roku, zgodnie z komunikatem prasowym na oficjalnej stronie Dumy 12 marca.

Według doniesień ustawa precyzuje pojęcie „praw cyfrowych” w rosyjskim ustawodawstwie, dodając nowy artykuł 141.1 kodeksu cywilnego Federacji Rosyjskiej. Prawo określa, w jaki sposób można sprawować i przenosić prawa cyfrowe, a także ustanawia zasady dotyczące transakcji cyfrowych, w tym umów.

Oczywiście obecny projekt ma wady […], które mogą prowadzić do niejednoznaczności w niektórych obszarach: określania prawnego charakteru kryptowalut i miningu, a także kilku innych aspektów (dziedziczenie cyfrowych aktywów finansowych itp.). Warto jednak zauważyć, że Rosja nie poszła drogą Chin i Indii, które wybrały ostrożne podejście do zasobów cyfrowych.

– powiedział Aleksandr Zhuravlev, wspólnik jednej z moskiewskich kancelarii prawnych.

Decyzja ta jest wynikiem długiej debaty na temat sposobu traktowania walut cyfrowych, które dotyczą praw własności cywilnej, wraz z postępowaniem legislacyjnym w formie projektu ustawy o kryptografii zatytułowanej „O cyfrowych aktywach finansowych”.

W tym tygodniu szef komitetu Dumy ds. Rynków Finansowych, Anatolij Aksakow, powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej RNS, że spodziewa się, iż ustawa kryptograficzna zostanie przyjęta do końca marca.

Stany Zjednoczone sankcjonują rosyjski bank ws. Petro:

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał moskiewski bank Evrofinance Mosnarbank do swojej listy sankcji, twierdząc, że była to „główna międzynarodowa instytucja finansowa chętna do finansowania” kontrowersyjnej krajowej kryptowaluty w Wenezueli, Petro. Wiadomość została ogłoszona w oficjalnym komunikacie prasowym.

W swoim oświadczeniu Skarb Państwa oskarżył Evrofinance – który według doniesień jest współwłasnością rosyjskich i wenezuelskich przedsiębiorstw państwowych – o istotne wsparcie wysiłków na rzecz uruchomienia kryptowaluty, którą scharakteryzowano jako nieudany projekt:

Kiedy nieudana wenezuelska kryptowaluta, Petro, została uruchomiona w 2018 r., Evrofinance pojawiła się jako wiodąca międzynarodowa instytucja finansowa gotowa sfinansować Petro. Pierwsi inwestujący w Petro zostali zaproszeni do zakupu kryptowaluty poprzez połączenie środków z wenezuelskim kontem rządowym w Evrofinance.

Skarb Państwa twierdzi ponadto, że zaangażowanie Evrofinance w Petro jest świadectwem nadziei Maduro, że Petro pozwoli Wenezueli obejść sankcje finansowe USA.

Według oświadczenia poprzednik Maduro, Hugo Chavez, w 2011 r. nabył 49 procent udziałów w Evrofrinance za pośrednictwem Wenezuelskiego Narodowego Funduszu Rozwoju.

W momencie jego założenia rosyjski Gazprombank, w którym główny rosyjski państwowy producent gazu Gazprom jest udziałowcem, oraz rosyjski bank państwowy, VTB Bank, który jest drugim co do wielkości bankiem w Rosji, posiadali 25 procent udziałów w Evrofinance.

– czytamy dalej w oświadczeniu Skarbu Państwa.

Podczas gdy inne duże amerykańskie i europejskie banki rzekomo odcięły powiązania z reżimem Maduro, Skarb Państwa oskarża Evrofinance o czerpanie zysków poprzez utrzymywanie stosunków z rządem Wenezueli.

Działanie to pokazuje, że Stany Zjednoczone będą podejmować kroki wobec zagranicznych instytucji finansowych, które wspierają nielegalny reżim Maduro i przyczyniają się do upadku gospodarczego i kryzysu humanitarnego dręczącego ludzi z Wenezueli.

Evrofinance jest ponadto oskarżany o wspieranie wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA, który został objęty sankcjami USA w styczniu 2019 r. Warto pamiętać, iż PDVSA wprowadziła Petro jako jednostkę rozliczeniową dla handlu wenezuelską ropą ubiegłej jesieni.

Jak donosi Jorge Farias – CEO wenezuelskiego startup’u kryplowalutowego Cryptobuyer – twierdzi, że kontrowersyjny Petro jest w rzeczywistości wspierany przez PDVSA.

Jeden Petro jest […] przypuszczalnie wspierany przez baryłki ropy produkowane przez krajową firmę naftową PDVSA. Haczyk: PDVSA ma również długi w wysokości 45 mld dolarów.

– informuje dziennikarzy Jorge Farias.

Giełdy bez większych zmian:

Miniona doba na giełdach wykazała nieduże zmiany w cenach kryptowalut. Patrząc na największe 10 kryptowalut wg. Coinmarketcap, Bitcoin notuje spadek o 0,1% , Ethereum o 0,6%, Litecoin o 1,3% a EOS o 1%. Wzrosty zanotowały XRP, o 1,8% oraz Binance Coin, o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.1 mld dolarów i wynosi obecnie 134.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 30.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button