#39 Aktualności z dn. 27.08.2017
Z niedzielnych wydarzeń: Rozwój i możliwości wykorzystania technologii Blockchain; Rząd USA prosi o pomoc i zaprasza na otwarte warsztaty; Ujednolicenie przepisów dot. obrotu giełdowego; Nowa jakość w systemie komunikacji; Stabilność na giełdach.
• Rozwój i możliwości wykorzystania technologii Blockchain:
Kilka dużych firm zajmujących się towarami konsumpcyjnymi przyjmuje technologię Blockchain do skutecznego monitorowania ruchów swoich produktów w łańcuchach dostaw. Wśród firm są Walmart, IBM i Nestle, które niedawno rozpoczęły współpracę nad projektem, który ma na celu wykorzystanie technologii, aby uczynić obecny system żywnościowy bezpieczniejszym. Walmart i IBM przeprowadziły już wczesne próby tego projektu w Chinach i USA.
W fazie pilotażowej Blockchain był używany do cyfrowego monitorowania produktów spożywczych pochodzących od dostawców mięsa wieprzowego i mango do sklepów, a ostatecznie do konsumentów. Wśród danych produktów używanych w śledzeniu są numery partii, szczegóły pochodzenia farmy, dane fabryki i przetwarzania oraz daty ważności. Każdy fragment danych wprowadzony do Blockchain dostarcza ważne partie danych, które mogą potencjalnie ujawnić kwestie bezpieczeństwa żywnościowego produktu.
Coraz większa liczba kadry kierowniczej wyższego szczebla w różnych gałęziach przemysłu już rozpoznaje potencjał Blockchain w swojej działalności. Na podstawie badania przeprowadzonego przez IBM, jedna trzecia spośród blisko 3000 menedżerów, którzy przeprowadzili badanie, twierdzi, że już wykorzystują lub zamierzają wykorzystać tę technologię w swojej działalności. Wszyscy wierzyli, że Blockchain może wspierać strategię biznesową.
Istnieją różne formy użycia technologii w sektorze. Wśród nich znajduje się obszar handlu światowego i przesyłek, gdzie Blockchain może być używany do digitalizacji i udostępniania dokumentów, takich jak akredytywy i dokument celny. Daje to tekże szybszą płatność dla dostawców. Technologia Blockchain poprawia również wydajność i przejrzystość różnych działań biznesowych. Wykorzystując tę technologię, tradycyjni sprzedawcy mogą poprawić swoją działalność, aby móc konkurować z nowymi i już istniejącymi firmami.
• Rząd USA prosi o pomoc i zaprasza na otwarte warsztaty:
Podstawową zasadą i przewagą technologii Bitcoin i Blockchain jest moc decentralizacji – dystrybucja otwartej księgi w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przejrzystości. W sytuacji, w której może się to wydawać ironiczne, scentralizowany rząd federalny USA chce współtworzyć innowacje technologiczne na najbliższych warsztatach 8 września.
Zaproszenie zostało wysłane przez blog DigitalGov, który ma udostępniać aktualizacje rządowe dotyczące systemów informatycznych. Stanowisko zachęciło osoby z koncepcjami technologii Blockchain do dzielenia się nimi z rządem w celu ułatwienia rządowi otwartości i odpowiedzialności. Osoby zainteresowane uczestnictwem zostały poproszone o opracowanie propozycji, które przyczynią się do osiągnięcia tego celu.
Część oświadczenie brzmi następująco:
Uczestnicy warsztatów, w tym firmy z USA, federalni menedżerowie, grupy społeczeństwa obywatelskiego i naukowcy kierują projekty propozycji, które w szczególności wykorzystują sztuczną inteligencję, Blockchain i/lub otwarte dane, aby zwiększyć przejrzystość, odpowiedzialność, uczestnictwo i/lub technologię rządu federalnego. Cele muszą również wprowadzić nową, ambitną inicjatywę sektora otwartego i wszystkie cele muszą być zupełnie nowe dla rządu Stanów Zjednoczonych lub zawierać nowy element, który nie był częścią dotychczasowej inicjatywy.
Warsztat jest częścią partnerstwa Open Government (OGP), którego celem jest zapewnienie większej przejrzystości w urzędach rządowych. Partnerstwo stara się również wykorzystać możliwości i pomysły sektora prywatnego, aby osiągnąć wyznaczone cele. Niezależnie od tego, czy takie ruchy i decyzje rządu USA wydają się ironiczne wobec wcześniejszych decyzji i oświadczeń, czy nie, moc technologii Blockchain jest doceniana na całym świecie, nawet w nieoczekiwanych miejscach.
• Ujednolicenie przepisów dot. obrotu giełdowego:
Obecne przepisy UE dotyczące oznaczania czasowego obrotu giełdowego wymagają, aby wszystkie instytucje obrotu i uczestnicy rynku koordynowały zegary na UTC (skoordynowany czas uniwersalny), a transakcje były oznaczane w milisekundach. Rozporządzenia obowiązujące od 3 stycznia 2018 r. wymagają jednak większej dokładności i przejrzystości w celu zapewnienia większej ochrony konsumentów. Rozporządzenie to spotkało się z obawą, na ile technologia może spełnić wymagania.
Jednakże Narodowe Laboratorium Fizyczne, Toronto Stock Exchange (TMX) oraz brytyjskie doradztwo Z/Yen zebrały się, aby precyzyjnie dopasować zegar atomowy do transakcji w bazie danych Blockchain. Baza danych o nazwie 'Atomic Ledger’ liczy czas w nanosekundach i jest całkowicie przejrzysta. Zapisuje również czas na zegarze atomowym, zapewniając bardzo dokładne stemplowanie czasu. Grupa z dużym powodzeniem przetestowała nową technologię na giełdzie w Toronto. Po zarejestrowaniu i stemplowaniu 20 mln transakcji, wyniki zostaną przeanalizowane w tym tygodniu.
Od 1995 roku współpracujemy z technologią dzielników rozproszonych i jesteśmy zachwyceni faktem, że nasza architektura ChainZy była w stanie obsługiwać te szybkie aplikacje, co pozwala na około 25 mld transakcji dziennie na tej platformie testowej, a bilion transakcji dziennie przy użyciu zegarów atomowych NPL jest poważnym krokiem naprzód w dodawaniu uprawnień do podziału kart kredytowych do stemplowania czasowego.
– powiedział Profesor Michael Mainelli, prezes Grupy Z/Yen.
• Nowa jakość w systemie komunikacji:
Zespół programistów wspierany przez doświadczonego przedsiębiorcę Marka Cubana uruchomił w dniu 24. sierpnia cyfrową walutę na bazie Ethereum dla branży komunikacyjnej. System protokołu jest wspierany przez token ERC20 o nazwie „Global Token Messaging Token” (GMT).
Protokuł Mercury został opracowany w oparciu o białą księgę wydaną przez twórców protokołu jako alternatywę dla scentralizowanych platform komunikacyjnych, którego celem jest zapewnienie prywatności użytkownikom. Korzystając z tego rozwiązania, platformy komunikacyjne będą korzystać z zalet zdecentralizowanej technologii Blockchain przy niskich kosztach.
Protokół pozwoli platformom, które uwzględniają tokeny, na wymianę zawartości w poprzednio izolowanych sprywatyzowanych aplikacjach. Wpłynie to na zwiększenie prywatności użytkowników oraz da możliwość zarabiania na promowaniu uczestnictwa w procesie dalszego współtworzenia. Protokół zapewni również większą ochronę sieci niż te oferowane przez scentralizowany system, który podatny jest na różnego rodzaju zagrożenia. Protokół został już zaimplementowany przez aplikację czatu (app) o nazwie Dust, która została również opracowana przez zespół Cubana i została uruchomiona w 2014 roku. Aplikacja, która jest szyfrowanym komunikatorem, jest reklamowana przez zespół jako „przyszły standard prywatnej komunikacji”. Aplikacja ma już dziesiątki tysięcy aktywnych użytkowników. Protokół będzie również używany przez zespół w nowym projekcie o nazwie Broadcast. Będzie służył jako platforma społeczna i ma zostać uruchomiona do końca 2017 roku.
• Stabilność na giełdach:
W ostatnich 24. godzinach waluty, które notowały duże wzrosty zwolniły, ale ich cena nadal utrzymuje się na poziomie ostatnich szczytów. Wyróżnieniem jest jednak Lisk, który dalej utrzymuje tendencję wzrostową, a cena jednostki zwiększyła się o kolejne 35% względem wczorajszej ceny. Bitcoin i Bitcoin Cash zachowuje się spokojnie, cena obu walut nieznacznie wzrosła o 2%. Kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut zwiększyła się od wczoraj o 2,5 mld dolarów i wynosi 157,5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.