#624 Newsy z dnia 04.04.2019
Z czwartkowych wydarzeń: Kanada dokonuje rekordowej konfiskaty Bitcoinów; Belgia wpisuje kolejne krypto strony na czarną listę; Nowy trend na giełdach – Initial Exchange Offering; Gazprom wykorzysta Blockchain przy zawieraniu umów; Doba zakończona korektami.
• Kanada dokonuje rekordowej konfiskaty Bitcoinów:
Pewien sędzia z Toronto orzekł, że internetowy dealer narkotyków musi zapłacić cały swój Bitcoinowy dobytek o wartości 1.4 mln dolarów na rzecz państwa. Według doniesień jest największa kiedykolwiek konfiskata w Kanadzie, jak informuje lokalny dziennik prasowy The Star.
Matthew Phan, który handlował nielegalnymi narkotykami w Internecie, próbował przekonać organy ścigania, że zgromadził swoje 281,41 Bitcoinów (o wartości około 1.4 mln dolarów) poprzez inne, legalne działania. Sąd starał się o zajęcie środków w lutym, a Phan odwoływał się od żądań – proces, który właśnie przegrał.
Według The Star, sędzia Sądu Najwyższego Jane Kelly powiedziała, że Phan nie przekonał jej, że fundusze pojawiły się w wyniku legalnych działań, takich jak handel na giełdach kryptowalut.
Uzasadnionym wnioskiem jest, że zapłata za taką nielegalną sprzedaż narkotyków została dokonana przy użyciu Bitcoinów, które zostały znalezione w cyfrowym portfelu na komputerze pana Phana.
– cytuje ją publikacja.
Sprawa pojawiła się w następstwie zwiększonej uwagi mediów wokół Bitcoina w Kanadzie po upadku platformy transakcyjnej QuadrigaCX.
Platforma, której prezes niespodziewanie zmarł w grudniu ubiegłego roku, jest obecnie winna swoim klientom około 190 mln dolarów w krypto i fiat. Ernst & Young, obecnie pracujący jako administratorzy biznesu, w tym tygodniu oficjalnie przyznali, że prawdopodobieństwo wyjścia z obecnych trudności jest mało prawdopodobne.
Jednocześnie w innym przypadku kanadyjscy prokuratorzy nakazali zamrożenie 22 mln dolarów w postaci tokenów ICO wydanych przez lokalną firmę konsultingową Vanbex, przy podejrzeniach, że organizatorzy wykorzystali zyski dla osobistych korzyści. Firma zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.
• Belgia wpisuje kolejne krypto strony na czarną listę:
Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem belgijski urząd ds. Usług Finansowych i Rynków (FSMA) zaktualizował czarną listę związanych z kryptowalutami stron internetowych powiązanych z oszustwami.
Po wcześniejszej aktualizacji czarnej listy stron kryptograficznych, która miała miejsce w grudniu 2018 r., FSMA dodała siedem nowych kryptograficznych platform transakcyjnych, w których znalazła oznaki oszustwa. Czarna lista zawiera obecnie 120 stron internetowych.
W oświadczeniu organ finansowy zauważył, że nadal otrzymuje nowe skargi konsumentów, którzy zainwestowali w kryptowaluty na tych platformach transakcyjnych, dodając, że oszustwa kryptograficzne w Belgii nadal mają miejsce.
Podobnie jak w poprzedniej aktualizacji, FSMA napisał, że lista stron związanych z kryptografią opiera się wyłącznie na ustaleniach organu, a dokładnie na podstawie zgłoszeń użytkowników. Regulator ostrzegł, że czarna lista nie obejmuje wszystkich firm, które mogą działać nielegalnie w Belgii w branży kryptograficznej.
W ubiegłym roku belgijska instytucja finansowa FPS Economy (FPS) uruchomiła stronę internetową, aby zwiększyć świadomość zagrożeń związanych z inwestycjami kryptograficznymi. Według FPS belgijscy inwestorzy w 2017 r. zgłosili straty w wysokości około 2.5 mln dolarów w oszustwach kryptograficznych, co stanowi zaledwie cztery procent wszystkich przypadków oszustw kryptograficznych. Łączne straty szacuje się na 152 mln dolarów.
• Nowy trend na giełdach – Initial Exchange Offering:
Powstała w 2018 roku giełda BITKER z siedzibą w Singapurze. będąca 12 wg rankingu CoinPaprika,
postanawia przyłączyć się do trendu jaki powstaje w ostatnim czasie i zapowiada uruchomić
IEO (Initial Exchange Offering).
Co ciekawe, pierwszym zapowiedzianym projektem jest polski Yellow Better, którego sprzedaż tokenów odbędzie się już 8. kwietnia o godz. 10:00 naszego czasu.
W ciągu 15 dni od IEO, token trafi do obiegu na giełdę BITKER a nieco później na naszą rodzimą
giełdę BitBay.
Kilka dni wcześniej, bo 2. kwietnia, będąca na miejscu 40 wg CoinPaprika giełda Bittrex, również wystartowała z IEO oferując sprzedaż tokenów projektu VeriBlock, które rozeszły się w kilkanaście sekund.
W ostatnim czasie giełda Binance będąca nr 1 wg owym rankingu, przeprowadziła pomyślnie IEO trzech projektów, dając zarobić inwestorom od 300% do 1000%.
Czy zaczyna się nowa era będąca alternatywą dla ICO ?
• Gazprom wykorzysta Blockchain przy zawieraniu umów:
Rosyjski premier z zadowoleniem przyjął inicjatywę wykorzystania Blockchain w umowach dotyczących dostaw gazu przez państwowego giganta gazowego Gazprom, podaje lokalne źródło wiadomości, Vestifinance.
Szef rosyjskiego państwowego gazowego giganta Gazprom, Alexey Miller, spotkał się z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem, aby zdać sprawozdanie z rozwoju aplikacji zasilanych technologią DLT.
Według Millera, Gazprom wykonał istotną pracę z rosyjskim państwowym bankiem Gazprombank i opracował prototypowy model, który umożliwi automatyczne zawieranie kontraktów przy użyciu technologii Blockchain. Platforma ma na celu umożliwienie udostępniania danych między wszystkimi uczestnikami określonego kontraktu, a także poprawę bezpieczeństwa danych, wyjaśnił Miller. W początkowej fazie projekt ma być testowany wyłącznie przez klientów przemysłowych.
Według raportu Miedwiediew poparł projekt Gazpromu, twierdząc, że technologia Blockchain ma wielkie perspektywy w rosyjskim przemyśle, a także w działalności takich firm jak Gazprom.
Miedwiediew podkreślił również, że nowa inicjatywa jest ważna, ponieważ reprezentuje rzeczywisty przypadek implementacji Blockchain, stwierdzając, że technologia jest bardzo rozreklamowana, ale często nie do końca zrozumiana.
Wcześniej w lutym spółka zależna od Gazpromu, Gazprom Neft, przetestowała wdrożenie technologii Blockchain w łańcuchu dostaw zasobów logistycznych. Pod koniec 2018 r. Gazprom Neft nawiązał współpracę z rosyjską spółką zależną Raiffeisen Bank International w celu wystawienia gwarancji bankowej za pośrednictwem Blockchain.
• Doba zakończona korektami:
Po dwóch dniach znacznych wzrostów, obecnie na giełdach obserwujemy korekty. Prawie wszystkie czołowe kryptowaluty notują spadki powyżej 5%. Wartość Bitcoina spadła o 2%, Ethereum o 7,3%, XRP o 7,5%, Liteoina o 6,3% a Bitcoina Cash o 7,3%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 8.5 mld dolarów i wynosi obecnie 171.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 77.3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.