#643 Newsy z dnia 23.04.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Analityk: Nasdaq testuje produkt oparty na Bitcoinie; 45,000 Ethereum skradzionych przez odgadnięcie prywatnych kluczy; 21-latek skazany na 10 lat za kradzież milionów w kryptowalutach; Conbase wnioskuje o rozwiązanie PAC; Bitcoin przekracza próg 5.500 dolarów.
• Analityk: Nasdaq testuje produkt oparty na Bitcoinie:
Druga co do wielkości giełda na świecie, Nasdaq, rzekomo testuje handel produktem opartym na Bitcoinie, jak wynika z tweeta analityka z serwisu analitycznego StrongMarket.
Osobowość Twittera Cryptopolis, analityk ilościowy w StrongMarket, napisał na Twitterze, że kupił w poniedziałek jednego Bitcoina za pośrednictwem konta w detalicznej firmie maklerskiej TD Ameritrade (NASDAQ: AMTD).
Cryptopolis zasugerował, że Bitcoin był wymienialny na platformie na dolara amerykańskiego pod nieznanym symbolem „CXERX”, który rzekomo jest notowany na Nasdaq. Analityk dodał, że w oparciu o wykres platformy para handlowa BTC/USD została uruchomiona 10 kwietnia 2019 r.
Po jego odkryciach Cryptopolis sięgnął po pomoc do supportu TD Ameritrade w celu uzyskania dalszych informacji. Support jednak odmówił komentarza w tej sprawie.
Chociaż analityk doszedł do wniosku, że nie była to rzeczywista wymiana na jego koncie, nadal twierdził, że Nasdaq po cichu testuje nowy zasób oparty na Bitcoinach, który jest dostępny tylko za pośrednictwem platformy Paper Trading.
Pod koniec 2018 r. Nasdaq podobno potwierdził plany uruchomienia Bitcoinowych kontraktów futures w pierwszej połowie 2019 r. W lutym 2019 r. Nasdaq rozpoczął notowanie dwóch indeksów cen kryptowalut z amerykańskiej firmy Blockvein i danych kryptograficznych Brave New Coin, w tym Bitcoin Liquid Index i Ethereum Liquid Index.
Z kolei TD Ameritrade, która świadczy usługi inwestycyjne 11 mln klientom, ogłosiła wcześniej wsparcie dla nowej kryptograficznej giełdy ErisX.
• 45,000 Ethereum skradzionych przez odgadnięcie prywatnych kluczy:
„Blockchainowy Bandyta” zdołał zgromadzić prawie 45.000 eterów, poprzez odgadywanie słabych kluczy prywatnych, jak wynika z raportu opublikowanego w dniu dzisiejszym przez Independent Security Evaluators.
Adrian Bednarek, starszy analityk bezpieczeństwa, powiedział, że odkrył wyrafinowanego hakera przez przypadek. Odgadnięcie klucza prywatnego ma być statystycznie nieprawdopodobne, ale dzięki swoim badaniom udało mu się odkryć 732 kluczy – dając mu możliwość dokonywania transakcji tak, jakby był posiadaczem konta.
Raport zauważa, że zamiast używać brutalnej siły do szukania losowych kluczy prywatnych, użył kombinacji szukania wadliwego kodu i wadliwych generatorów liczb losowych.
Bednarek zauważył następnie, że niektóre portfele związane z kluczami prywatnymi znalezionymi dzięki ich metodzie przesyłały duże transakcje na jeden adres, który nie wysyłał nic z powrotem.
Był taki facet, który miał adres, który chodził i wysysał pieniądze z niektórych kluczy, do których mieliśmy dostęp. Znaleźliśmy 735 kluczy prywatnych, zdarzyło się że wziął pieniądze z 12 z tych kluczy. Jest to statystycznie nieprawdopodobne, że przypadkiem zgadłby te klucze, więc prawdopodobnie robił to samo […] w zasadzie kradł fundusze, gdy tylko trafiły do portfela.
– mówił Bednarek.
Szacuje się, że przy najwyższej wartości Ethereum łup bandyty byłby wart ponad 50 mln dolarów. Na obecną chwilę fundusze byłyby wycenione na około 7.8 mln dolarów.
Według Bednarka klucze prywatne mogły być podatne z powodu błędów kodowania w oprogramowaniu odpowiedzialnym za ich generowanie. Inna teoria mówi, że właściciele kryptowalut, którzy uzyskują klucze prywatne za pomocą haseł, generują identyczne klucze, używając słabych wpisów, takich jak „abc123”, a nawet pozostawiając puste pole.
Chociaż tożsamość bandyty nie jest znana, Bednarek zasugerował, że za kradzieżami może stać państwo, takie jak Korea Północna. W marcu raport Rady Bezpieczeństwa USA stwierdził, że państwo to zgromadziło 670 mln dolarów w fiat i kryptowalutach poprzez ataki hakerskie, ponieważ próbuje obejść sankcje ekonomiczne.
• 21-latek skazany na 10 lat za kradzież milionów w kryptowalutach:
21-letni mężczyzna został skazany na 10 lat więzienia po tym, jak został jednym z pierwszych ludzi w Stanach Zjednoczonych postawionym przed sądem za kradzież kryptowalut przez włamanie do telefonów komórkowych. Prokuratorzy w Santa Clara ogłosili wyrok więzienia 22 kwietnia.
W lutym Joel Ortiz przyznał się do winy i zgodził się na 10-letnią ugodę. Mężczyzna ukradł ponad 7.5 mln dolarów od co najmniej 40 ofiar: w komunikacie prasowym zaznaczono, że wydawał on wtedy 10.000 dolarów dziennie w klubach nocnych w Los Angeles, wynajął helikopter, by polecieć razem z jego przyjaciółmi na festiwal muzyczny, i kupił najwyższej klasy ubrania Gucci.
W maju 2018 r. przedsiębiorca kryptowalutowy w Cupertino stracił 5.2 mln dolarów w ciągu kilku minut, zauważa prokurator.
Prokuratorzy opisali byłego prymusa szkoły średniej jako „płodnego SIM swappera, który dokonywał kradzieży kryptowalut i przejęcia kont w mediach społecznościowych w celu wymienienia ich na Bitcoiny”.
Nielegalny SIM swapping często wiąże się z namową firm telefonicznych do zmiany numerów telefonów komórkowych na nową kartę SIM poprzez dostarczenie skradzionych adresów i numerów ubezpieczenia społecznego. Stąd hakerzy mogą obejść dwuetapowe środki uwierzytelniania, które mają na celu zabezpieczenie kryptowalut.
Ortiz został zatrzymany w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Los Angeles w zeszłym roku, a śledczy twierdzą, że udało im się odzyskać tylko 400.000 dolarów ze skradzionych funduszy. Wierzą, że reszta została ukryta lub wydana.
Oni nie są Robinami Hoodami. To oszuści, którzy używają komputera zamiast broni. Oni nie tylko kradną jakąś eteryczną, eksperymentalną walutę. Kradną fundusze uczelniane, kredyty hipoteczne, życie finansowe ludzi.
– powiedziała Prokurator Erin West.
Oritz został skazany 19 kwietnia przez sędziego po dwóch przesłuchaniach, w których ofiary opisywały zniszczenia finansowe spowodowane jego przestępstwami.
• Conbase wnioskuje o rozwiązanie PAC:
Główna giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, Coinbase, złożyła wniosek o zamknięcie „Komitetu Działań Politycznych” (ang. Political Action Committee – PAC).
Zgodnie z wnioskiem złożonym w Federalnej Komisji Wyborczej (FEC) – agencji regulacyjnej odpowiedzialnej za egzekwowanie prawa wyborczego – PAC Coinbase nie otrzymał żadnych funduszy ani nie dokonał żadnych wypłat i stara się rozwiązać PAC.
W Stanach Zjednoczonych PAC są niezależnymi organizacjami, często reprezentującymi różne interesy biznesowe, pracownicze lub polityczne, które zbierają i przekazują pieniądze na kampanie polityczne za lub przeciwko kandydatom, ustawodawstwu lub inicjatywom wyborczym.
Po sprawie w Sądzie Najwyższym Citizens United przeciwko FEC z 2010 r., PAC stały się przedmiotem pewnych kontrowersji i krytyki, ponieważ niektórzy postrzegają je jako środki dla korporacji lub związków na wykupienie wyników wyborów. PAC nie mogą bezpośrednio współdziałać z kampaniami, które wspierają, jednak w niektórych przypadkach miało to miejsce.
Coinbase założył PAC w lipcu ubiegłego roku, a we wrześniu stał się członkiem-założycielem Stowarzyszenia Blockchain. Stowarzyszenie Blockchain jest rzekomo pierwszą grupą lobbingową w Waszyngtonie, która reprezentuje wyłącznie interesy branży Blockchain. Inni członkowie grupy lobbingowej to startup technologiczny Protocol Labs, a także Digital Currency Group i Polychain Capital.
• Bitcoin przekracza próg 5.500 dolarów:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy przewagę wzrostów. Czołowa dziesiątka prawie w całości notuje wzrosty – wyjątkiem jest Binance Coin, ze spadkiem o 2,8%. Wartość Bitcoina wzrosła o 4,8% i obecnie utrzymuje się w granicach 5.590 dolarów. Ethereum notuje wzrost o 2,2%, Bitcoin Cash o 3%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6.1 mld dolarów i wynosi obecnie 184.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 50.4 mld dolarów.
źródła: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.